statystyki

Jak złożyć pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym

autor: Teresa Siudem12.01.2010, 03:00

Obowiązująca od 1 stycznia 2010 r. nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadziła możliwość składania do sądu pozwów przez internet. Dotyczy to postępowania upominawczego, czyli najprostszych spraw o zapłatę rozpoznawanych przez sąd na posiedzeniu niejawnym. Wierzyciel może przesłać pozew do lubelskiego e-sądu ze swojego komputera i nie musi dysponować kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Reklama


Reklama


Pozew do e-sądu mogą wnosić zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami. Mogą to zrobić także umocowani przez nich profesjonalni pełnomocnicy: radcy prawni i adwokaci. Wszystkie sprawy – bez względu na wartość przedmiotu sporu – będzie rozpatrywał jeden Sąd Rejonowy z siedzibą w Lublinie (XVI Wydział Cywilny). W zwykłym postępowaniu pozew składa się w sądzie rejonowym, gdy wartość przedmiotu sporu nie przekracza 75 tys. zł. Pozwy dotyczące roszczeń powyżej tej kwoty rozpatruje sąd okręgowy.

Założenie konta

Osoba zamierzająca złożyć pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym (dalej e.p.u.) musi wejść na stronę www.e-sad.gov.pl. Konto zakłada się w systemie teleinformatycznym po:

● podaniu imion oraz nazwiska, numeru PESEL, jeżeli dana osoba go posiada, oraz numeru dokumentu tożsamości, a także miejsca urodzenia, adresu poczty elektronicznej oraz adresu do korespondencji;

● wskazaniu przez wnioskodawcę nazwy użytkownika i hasła;

● dokonaniu automatycznej weryfikacji imion, nazwiska oraz numeru PESEL w zbiorze PESEL, jeśli dana osoba posiada numer PESEL.

Konto udostępniane jest użytkownikowi wyłącznie po uwierzytelnieniu. Następuje ono za pomocą podpisu elektronicznego. W przypadku użytkownika masowego podpis elektroniczny jest składany przez podanie nazwy użytkownika i hasła. W przypadku osób posługujących się bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu podpis elektroniczny jest składany za pomocą danych do składania tego podpisu.

Wypełnianie pozwu

Kolejny etap postępowania polega na wypełnieniu przez stronę formularza on-line. Zawiera on w szczególności: dane identyfikacyjne powoda i pozwanego, określenie żądania pozwu oraz wnioski dodatkowe.

W elektronicznym postępowaniu upominawczym należy w pozwie przytoczyć dowody. Nie dołącza się do niego natomiast załączników oraz odpisu pełnomocnictwa procesowego – jeśli strona ma być zastępowana przez pełnomocnika procesowego (art. 126 par. 31 k.p.c.).

Pozew z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty zawierać musi również:

● dla powoda będącego osobą fizyczną – numer PESEL (jeśli powód jest obowiązany do jego posiadania),

● dla powodów innych niż osoby fizyczne – numer NIP (jeśli powód jest obowiązany do jego posiadania) oraz numer w KRS lub w innym właściwym rejestrze lub ewidencji.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak złożyć pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Witalis(2010-01-15 10:52) Odpowiedz 00

  Uważam, że daleko posunięta liberalizacja wydawania nakazów zapłaty narusza konstytucyjne prawo do rzetelnego procesu i sprawiedliwego wyroku.
  Wiele osób może nie pamiętać, co było w szczegółach zawartej umowy, a w e-nakazie nie dostanie odpisu umowy.
  Przy tym, każdy nakaz zapłaty daje możliwość uzyskania danych od komornika o prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych przeciwko pozwanemu; jest też podstawą do nieweryfikowanego zabezpieczenia roszczenia. A jeśli potem okaże się, że po wniesieniu sprzeciwu pozew zostanie oddalony, to jakoś nie ma odpowiedzialności za bezzasadną ingerencję powoda w sferę prywatności pozwanego. Powód nawet nie ma obowiązku zwrócić tytułu egzekucyjnego (nakazu zapłaty), zatem już praktycznie zawsze może korzystać z prawnej możliwości inwigilacji pozwanego poprzez uzyskiwanie danych o egzekucjach przeciwko niemu. To narusza konstytucyjne prawo do prywatności.
  Którz się jednak w tym państwie przejmuje równością przed prawem, skoro to Wielcy Egzekutorzy zgłosili zapotrzebowanie na łatwiejsze uzyskiwanie nakazów zapłaty.
  Generalnie, e-sąd jest przydatną instytucją. Ale przedstawione powyżej przeze mnie okoliczności prawnych możliwości nadużyć to cecha twórczości ustawodawcy III RP. W tym państwie Konstytucja jest traktowana najwyżej jak książka kucharska, tj. nigdy nie trzeba przestrzegać przepisu (patrz: "europejski nakaz aresztowania", w oparciu o co ekstradowano ponad stu obywateli polskich, zanim znowelizowano Konstytucję, by to było dozwolone).

 • Tomasz Lustyk(2010-01-15 16:21) Odpowiedz 00

  to jeszcze dodajmy jedno: wszystko co zapisano w artykule to - na razie - jedynie zespół pobożnych życzeń.
  w dniu 5.01.2010 wystąpiłem o zarejestrowanie w e-sądzie i zweryfikowanie podanych przeze mnie danych jako profesjonalnego pełnomocnika. weryfikacja miała nastąpić w dwa dni robocze, nie nastąpiła do dnia dzisiejszego.

  e-sąd (XVI wydział SR w Lublinie) nie ma telefonu, nie ma maila, nie ma możliwości kontaktu. osobista wizyta w sądzie nic nie przyniosła, bowiem ochroniarz odmówił wpuszczenia adwokata do środka.

  krótko mówiąc: ustawa jest, rozporządzenie jest, strona internetowa jest, ale sądu nie ma

 • TYLKO NIEWINNOŚĆ(2011-11-16 15:49) Odpowiedz 00

  JAKIEGO WYROKU ? SPRAWIEDLIWEGO ? HA HA HA !MAM WYROK Z SĄDU PRACY , JUŻ PRZEDAWNIONY ,BĘDĘ WSZĘDZIE NIM SIĘ POSŁUGIWAŁ JAK KTOŚ PODA MNIE DO SĄDU

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama