Sejm znowelizował w piątek ustawę o ustroju sądów administracyjnych. Nowe przepisy wprowadzają m.in. kadencyjności funkcji prezesa i wiceprezesów sądu w wojewódzkim sądzie administracyjnym oraz funkcji wiceprezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Za nowelizacją głosowało 425 posłów, nikt nie był przeciw, a siedmiu posłów wstrzymało się od głosu.

W nowych przepisach przewiduje się wprowadzenie pięcioletniej kadencji prezesa sądu i wiceprezesa sądu w wojewódzkim sądzie administracyjnym oraz funkcji wiceprezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego. Analogiczne rozwiązanie funkcjonuje w systemie sądownictwa powszechnego, w którym między innymi prezes i wiceprezes sądu apelacyjnego powoływani są na sześcioletnią kadencję.

Tak jak dotychczas prezes sądu i wiceprezes sądu w wojewódzkim sądzie administracyjnym powoływani będą przez prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, po zasięgnięciu opinii zgromadzenia ogólnego tego sądu i Kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Nowelizacja, którą teraz zajmie się Senat, ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia

Prezes sądu i wiceprezes sądu w wojewódzkim sądzie administracyjnym będą mogli być odwołani w toku kadencji przez Prezesa NSA w przypadku "rażącego niewywiązywania się z obowiązków służbowych lub gdy dalsze pełnienie funkcji z innych powodów nie daje się pogodzić z dobrem wymiaru sprawiedliwości".

Skierowanie wniosku do prezydenta o odwołanie wiceprezesa NSA będzie mogło nastąpić wyłącznie po uprzednim uzyskaniu zgody Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Administracyjnego.

Nowelizacja, którą teraz zajmie się Senat, ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia.