Do połowy grudnia Sąd Najwyższy uchylił dziewięć wyroków wydanych na podstawie zakwestionowanego przez Trybunał Konstytucyjny przepisu Kodeksu karnego dotyczącego zabójstw szczególnie okrutnych.

Jak podał Sąd Najwyższy, do 17 grudnia bieżącego roku zostało rozpatrzone 11 wniosków w takich sprawach. W dziewięciu przypadkach wyroki uchylono i wznowiono postępowania, dwa wnioski oddalono.

Biuro prasowe SN zastrzegło jednak, iż "nie sposób na dzień dzisiejszy jednoznacznie określić wpływu tego rodzaju wniosków, albowiem statystyka prowadzona jest dla wszystkich wniosków o wznowienie postępowania ogółem, bez podawania podstawy wznowienia". Ponadto, jak zastrzegł SN, zdarzały się również wnioski o wznowienie postępowania, które wpłynęły przed wyrokiem TK i wskazywały na inną podstawę prawną uchylenia, zaś SN rozpatrując je wydał orzeczenie już uwzględniając wyrok Trybunału.

Z Kodeksu karnego zniknął par. 2 art. 148 dotyczący kwalifikowanego typu zabójstwa

W kwietniu br. na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z Kodeksu karnego zniknął par. 2 art. 148 dotyczący kwalifikowanego typu zabójstwa i brzmiący: "Kto zabija człowieka: ze szczególnym okrucieństwem; w związku z wzięciem zakładnika, zgwałceniem albo rozbojem; w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie; z użyciem broni palnej lub materiałów wybuchowych - podlega karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności".

Powodem takiego wyroku TK było niedochowanie przez Sejm zgodnej z Konstytucją RP drogi legislacyjnej przy wprowadzaniu w 2005 r. zmiany uchylonego przepisu. Kodeks karny z 1997 r. przewidywał za "kwalifikowane zabójstwo" albo karę więzienia nie krótszą niż 12 lat, albo 25 lat, albo dożywocie. Od nowelizacji K.k. z 2005 r. groziło za to już tylko 25 lat lub dożywocie. Rozwiązanie takie w ocenie części środowisk prawniczych ograniczyło swobodę sędziowską.

Kodeksu karnego zniknął par. 2 art. 148 dotyczący kwalifikowanego typu zabójstwa

Obecnie sędziowie w przypadku każdego rodzaju zabójstwa stosują par. 1 art. 148 K.k., który stanowi: "Kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności".

Przywrócenie w Kodeksie karnym zapisów odnoszących się do tzw. kwalifikowanych typów zabójstwa zaproponowali senatorowie. Zgodnie z ich propozycją w kodeksie miałby zostać przywrócony pierwotny zapis z 1997 r. Projekt w tej sprawie Senat przyjął i wniósł do Sejmu na początku grudnia.

28 grudnia przed łódzkim sądem ma zapaść wyrok w jednej z takich uchylonych spraw. W ponownym procesie trzech młodych mężczyzn oskarżonych o brutalne zabójstwo 21-letniego studenta z Głowna k. Łodzi prokurator domaga się dożywocia dla dwóch oskarżonych i 25 lat więzienia dla trzeciego. Są to takie same kary, jakie wymierzono im w poprzednim procesie. W ocenie prokuratora - niezależnie jednak od zmiany stanu prawnego - takie same kary będą adekwatne do stopnia winy oskarżonych, społecznej szkodliwości czynu i drastyczność zbrodni. Obrońcy wnoszą o łagodniejsze kary, bo - jak dowodzą - poprzednie wymierzono na podstawie złego prawa.