Młodzi prawnicy będą sporą konkurencją dla małych kancelarii. Natomiast w większych firmach miejsce znajdą tylko najlepsi.
Tegoroczny, wyjątkowo liczny nabór na aplikacje prawnicze zmieni rynek usług prawnych w Polsce. Doświadczeni prawnicy przewidują, że wystartować młodym będzie najtrudniej w małych ośrodkach, gdzie liczba klientów jest ograniczona, a dostęp do kariery prawniczej bardziej hermetyczny. Z kolei w większych miastach nasycenie rynku już dziś jest wystarczające.
– Bez wątpienia wybór pracowników jest spory i w tym obszarze konkurencja zaostrza się coraz bardziej – mówi Grzegorz Zawada, partner w kancelarii KKPW Kaczor Klimczyk Pucher Wypiór.
Napływu nowych aplikantów nie obawiają się kancelarie dużej i średniej wielkości oraz te, które mają ugruntowaną pozycję na rynku.
Wzrost konkurencji na rynku spowodowany zalewem młodych prawników mogą odczuć mniejsze kancelarie. Dotyczy to zwłaszcza tych, które opierają swe funkcjonowanie na obsłudze niewielkich podmiotów gospodarczych, i koncentrują się na doraźnej pomocy osobom fizycznym.
– Tutaj walka o klienta rzeczywiście rozgrywa się przede wszystkim w obrębie ceny. Dla tej kategorii klientów jest to niemal zawsze decydujący czynnik. Jednak ceny, już dziś bardzo przystępne, nie będą spadać w nieskończoność.
Na rynku na pewno znajdą dla siebie miejsce najlepsi prawnicy. I nie chodzi tylko o posiadaną przez nich wiedzę merytoryczną. Aby skutecznie konkurować z bardziej doświadczonymi kolegami, młody stażem radca czy adwokat będzie musiał wykonywać zawód zgodnie z zasadami jego etyki i godności.
– Klient potrafi to ocenić, inaczej nie będzie miał zaufania. Ewentualna pomyłka w wyborze adwokata uczyni takiego klienta jeszcze bardziej wymagającym – zapewnia adwokat Zenon Marciniak, wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej.



KOMENTARZ
Joanna Fijałkowska
dyrektor strategiczny Wolters Kluwer Polska
Celem realizowanego już po raz ósmy badania WK INDEX jest ocena klimatu gospodarczego oraz sytuacji w branży usług prawniczych. O opinie pytani są prawnicy – partnerzy w największych kancelariach w Warszawie oraz w firmach regionalnych obsługujących przede wszystkim obrót gospodarczy. Obserwujemy, że prawnicy poszukują na bieżąco informacji na temat rynku, na którym prowadzą działalność gospodarczą.
Wnioski z poprzednich fal badania WK INDEX dały początek dyskusji na temat, m. in.: dopuszczenia formy spółki kapitałowej do prowadzenia biznesu radców prawnych i adwokatów. Dzięki badaniom WK INDEX rozpoczęta została również na nowo dyskusja na temat ograniczeń reklamy usług profesjonalnych oraz problemu nowych, planowanych przepisów, dotyczących ograniczenia honorariów prawników i propozycji wprowadzenia rejestru umów z klientami kancelarii. Widać więc, że nasze badania mają realny wpływ na rynek, a opinie naszych respondentów mają znaczenie dla tworzenia wewnętrznych regulacji samorządowych. Ale nie tylko. Wyniki najnowszych badań WK INDEX wyraźnie pokazują, że nastąpił trwały odwrót od najbardziej popularnych specjalizacji na rynku usług prawniczych w przeszłości, czyli fuzji i przejęć, IPO oraz nieruchomości. Królują spory gospodarcze. Jednocześnie widać, co chciałabym bardzo wyraźnie podkreślić, że klienci stopniowo zwracają się w kierunku mediacji. 33 proc. prawników uważa, że prowadzi więcej procesów mediacyjnych niż 12 miesięcy temu. To cieszy podwójnie, ponieważ Wolters Kluwer Polska już od ponad dwóch lat czynnie angażuje się w promocję idei mediacji.