zaloguj się do e-DGP
statystyki
28 listopada 2009 r.

Tematy: sądownictwo, wymiar sprawiedliwości, zawody prawnicze

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury zaczyna działalność

301 kandydatów na prokuratorów i sędziów kształcić się będzie w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) w Krakowie. Uroczysta inauguracja jej działalności odbędzie się w poniedziałek.

Wymiar sprawiedliwości

Absolwenci prawa, którzy dostali się do KSSiP po zdaniu dwustopniowego egzaminu, przez rok odbywać będą aplikację ogólną wspólną dla sędziów i prokuratorów.

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury jest wzorowana na podobnych placówkach w Europie. Zastąpi działające dotychczas Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury.

Szkoła będzie przygotowywała kadry dla wymiaru sprawiedliwości zgodnie z nowym modelem kształcenia, który przewiduje roczną aplikację ogólną, a później aplikacje specjalistyczne: sędziowską i prokuratorską. Ma także organizować szkolenia zawodowe, konferencje i sympozja.

Absolwenci prawa, którzy dostali się do KSSiP po zdaniu dwustopniowego egzaminu, przez rok odbywać będą aplikację ogólną wspólną dla sędziów i prokuratorów. Będzie to przygotowanie do zajmowania stanowisk referendarza sądowego, asystenta sędziego (zastąpią one dotychczasową instytucję asesora sądowego) lub prokuratora.

"Moim zdaniem pomysł, by przez rok kandydaci na prokuratorów i sędziów szkolili się razem jest bardzo dobry. Prawnik musi być szeroko wykształcony, później jego wiedza będzie się zawężać i pogłębiać. Szkoła ma pokazać aplikantom stosowanie prawa, które poznali podczas studiów. Tutaj będą mieli styczność z realnymi sprawami" - powiedziała PAP dyrektor KSSiP prof. Maria Szewczyk.

"Pierwszy rok będzie rokiem próbnym"

Aplikacja sędziowska potrwa w sumie 4,5 roku, z czego 2,5 roku to zajęcia w Krajowej Szkole i praktyki, po których zakończeniu aplikant będzie zdawał egzamin sędziowski. Pozostały okres to staż na stanowisku referendarza sądowego lub asystenta sędziego. Aplikacja prokuratorska ma trwać 2,5 roku, składać się z zajęć w Szkole i praktyk i także kończyć się egzaminem. Merytoryczny nadzór nad aplikacjami obejmie minister sprawiedliwości. Wcześniej kandydaci na sędziów i prokuratorów odbywali aplikacje przy sądach i prokuraturach apelacyjnych, a ich poziom był różny.

"KSSiP to przełom w systemie dochodzenia do zawodu sędziego i prokuratora. Słuchacze szkoły uczyć się będą na pięciodniowych zjazdach, a resztę dni w miesiącu poświęcą na praktykę w macierzystych sądach i prokuratorach pod nadzorem swoich patronów" - powiedział PAP sędzia Waldemar Żurek.

"Pierwszy rok będzie rokiem próbnym. Chciałabym dowiedzieć się od słuchaczy, czego im najbardziej brakuje po studiach uniwersyteckich, by ich wiedza była komplementarna. To ma być kontynuacja, następny stopień kształcenia" - powiedziała PAP prof. Maria Szewczyk.

Dodała, że szkoła ma przygotowywać młodych ludzi do zawodu sędziego i prokuratora, tak by cieszyli się oni autorytetem, darzeni byli zaufaniem i szacunkiem. "Sędzia, prokurator to ma być dobrze wykształcony - nie tylko prawniczo - człowiek. Człowiek prawy, budzący zaufanie wśród ludzi, bo inaczej wymiar sprawiedliwości nie będzie szanowany" - mówiła prof. Szewczyk.

Pierwszy zjazd aplikantów rozpocznie się 1 grudnia

Wykładowcami KSSiP będą najlepsi sędziowie i prokuratorzy, a także profesorowie, którzy prowadzić będą zajęcia o tematyce nie poruszanej szerzej podczas studiów prawniczych.

Przewodniczącym Rady Programowej KSSiP jest dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL ks. prof. Antoni Dębiński.

Aplikanci otrzymywać będą stypendia, bo poza pracą naukowo-dydaktyczną nie mogą pracować zawodowo. Ma to ich zmobilizować do nauki. W przypadku, gdyby nie podjęli pracy w zawodzie sędziego lub prokuratora, będą musieli zwrócić stypendium.

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury mieści się w Krakowie w nowo wybudowanym kompleksie, w którym znajdzie się także Sąd Apelacyjny.

Szkoła ma do dyspozycji 3,3 tys. m kw. powierzchni z 19 salami dydaktycznymi, w tym m.in. aulę na 200 miejsc, pokój przesłuchań i salę rozpraw. W bibliotece KSSiP gromadzone będą najważniejsze publikacje z dziedziny prawa. Do dyspozycji aplikantów jest także hotel ze 150 miejscami.

Pierwszy zjazd aplikantów rozpocznie się 1 grudnia.

Źródło: PAP

Artykuł z dnia: 2009-11-28, ostatnia aktualizacja: 2009-11-29 23:29

Chcesz mieć dostęp do informacji finansowo-księgowych? Do bazy porad, aktów prawnych, orzec zeń, aktualnych wskaźników, wzorów pism i aktywnych druków? Zamów dostęp do Serwisu Księgowego Gazety Prawnej

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Infor Biznes Sp. z o.o.

Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Infor Biznes Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Gazeta Prawna on Facebook

Komentarze: 48

  • 1: cv z IP: 83.28.223.* (2009-11-28 09:55)

    KSSiP to przełom w systemie dochodzenia do zawodu sędziego i prokuratora. - ktoś musiał chyba dojść kiedy wymyślał ten krakowski (po)twór...

  • 2: asd z IP: 89.77.154.* (2009-11-28 10:07)

    przewodniczacy z KUL ???!!! niezle...

  • 3: uległość pachołków z IP: 80.50.233.* (2009-11-28 10:58)

    DO 2 cha cha cha...czy to sie kiedys w tym kraju skonczy?

  • 4: start.. z IP: 93.105.156.* (2009-11-28 11:09)

    PORAŻKA!

  • 5: ehh z IP: 89.73.207.* (2009-11-28 12:16)

    dla krakowskich nierobów brakowało żłoba, dlatego utworzono KSSiP

  • 6: nie z IP: 85.202.220.* (2009-11-28 13:15)

    ta szkola to porazka bede tam same dzieci sedziow i prokuratorów

  • 7: ds z IP: 149.156.67.* (2009-11-28 14:00)

    Do wszystko wiedzącego pana "nie" chciałem poinformować iż moja mama jest nauczycielką w wiejskiej podstawówce a tato elektrykiem, a jakoś sie do tej szkoły dostałem.

  • 8: bw z IP: 81.21.196.* (2009-11-28 14:20)

    Zawsze mnie zastanawia skąd w komentarzach tyle nienawiści. Też się dostałam po roku ciężkiej pracy. Tata górnik, mama sekretarka;)

  • 9: piękne słowa z IP: 78.8.193.* (2009-11-28 14:30)

    "Tutaj będą mieli styczność z realnymi sprawami" - i to nawet bardzo realnymi. Jak się okazało nie uda się uruchomić na czas stołówki i internetu... I czemu nocleg w tym "nowowybudowanym kompleksie" to 50 zł/doba? Niby dają stypendium, żeby potem je zabrać. A kto daje i zabiera... Może pozwólcie jednak pracować...

  • 10: marcin z IP: 195.150.83.* (2009-11-28 15:13)

    O, tak ''praktyka w macierzystych sądach''. Osoby z Krakowa mają podobno odbywać praktyki w Sądzie w Suchej Beskidzkiej i Myślenicach. Nie przewidzieli w KSSiP, że na okres aplikacji sporo osób przeniesie się do Krakowa, nie tylko na szkolenie, ale i praktyki. Wspaniała organizacja. Gratulacje.

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
baner1

Newsletter

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie. Najświeższe informacje, porady i orzecznictwo z prawa cywilnego i gospodarczego. Zapisz się na bezpłatny newsletter GazetaPrawna.pl

Sonda:

Czy robiąc zakupy, zawsze otrzymujesz paragon z kasy fiskalnej?

Poprzednie głosowania

Tematy i serwisy tematyczne