Przedsiębiorstwo zostaje sprzedane w całości po ogłoszeniu upadłości przedsiębiorcy. Tylko gdyby nie było to możliwe ze względów ekonomicznych lub innych, może zostać sprzedana jego zorganizowana część.
W razie ogłoszenia upadłości likwidacyjnej syndyk może prowadzić dalej przedsiębiorstwo upadłego tylko przez trzy miesiące bez zgody wierzycieli lub sędziego komisarza. Majątek, który w tym czasie nabywa, wchodzi w skład masy upadłości, a wierzytelności, które pozaciągał, muszą być zaspokojone z masy upadłości. Dalsze prowadzenie firmy przez syndyka powinno być umotywowane szczególnymi okolicznościami, np. tym, że stało się możliwe zawarcie układu z wierzycielami.
Likwidacja masy upadłości polega na spieniężeniu przedmiotów, które wchodzą w jej skład, a więc również na sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Zanim dojdzie do sprzedaży, syndyk może zawrzeć umowę dzierżawy przedsiębiorstwa z prawem pierwokupu, jeżeli przemawiają za tym względy ekonomiczne. Na zawarcie umowy na trzy miesiące nie potrzeba zgody rady wierzycieli i sędziego komisarza, natomiast zgoda jest wymagana, gdy umowa zostanie zawarta na dłużej.
Przedsiębiorstwo powinno być sprzedane w całości, bo to najszybszy sposób spieniężenia masy. Zdarza się jednak, że nie ma nabywcy na całość albo ze względów ekonomicznych wyższą kwotę można uzyskać za poszczególne części firmy. Tylko gdyby nie było to możliwe ze względów ekonomicznych lub innych, zostaje sprzedana zorganizowana część przedsiębiorstwa, np. zakład lub oddział firmy.
Za zorganizowaną część uważa się wyodrębniony w ramach przedsiębiorstwa dłużnika zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań o charakterze gospodarczym.
Gdyby w skład sprzedawanego przedsiębiorstwa wchodziły przedmioty obciążone ograniczonymi prawami rzeczowymi, to wówczas w umowie sprzedaży trzeba ujawnić ich wartość ustaloną na podstawie oszacowania. Szacując ustala się stosunek wartości praw wierzycieli do wartości przedsiębiorstwa, i w ten sposób określa się część ceny odpowiadającą obciążonym składnikom mienia.



Zanim dojdzie do sprzedaży przedsiębiorstwa, sędzia komisarz na wniosek syndyka wyznacza biegłego, który sporządza opis i szacuje przedsiębiorstwo oraz jego zorganizowane części. Z procedury tej rezygnuje się, gdy opisu i oszacowania dokonano przy sporządzeniu spisu inwentarza i oszacowaniu masy upadłości.
Zdarza się, że składniki przedsiębiorstwa są obciążone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym albo skarbowym, hipoteką morską lub innymi prawami i skutkami ujawnienia praw i roszczeń osobistych. Wtedy w oszacowaniu oddzielnie podaje się, które z tych praw pozostają w mocy. Przy sprzedaży wskazuje się ich wartości oraz wartość składników, które one obciążają, a także stosunek wartości poszczególnych składników obciążonych do wartości przedsiębiorstwa. Zarzuty na opis i oszacowanie wniesione w ciągu tygodnia od obwieszczenia o ich ukończeniu rozpoznaje sędzia komisarz.
Przedsiębiorstwo sprzedaje się na przetargu lub aukcji, których warunki zatwierdza sędzia komisarz i które odbywają się na posiedzeniu jawnym. O terminie przetargu lub aukcji zawiadamia się przez obwieszczenie na dwa tygodnie wcześniej. Syndyk wybiera oferenta, a jego wybór zatwierdza sędzia komisarz. Postanowienie zatwierdzające może wydać na posiedzeniu niejawnym. Gdyby sędzia komisarz odroczył o tydzień wybór oferenta, to wtedy postanowienie o zatwierdzeniu wyboru podlega obwieszczeniu.
Umowę sprzedaży zawiera syndyk w terminie określonym przez sędziego komisarza, ale nie później niż cztery miesiące od dnia zatwierdzenia wyboru oferenta przez sędziego komisarza. Gdyby do zawarcia umowy nie doszło z winy oferenta, wówczas sędzia komisarz wydaje postanowienie o ogłoszeniu nowego przetargu albo aukcji. Osoba, która nie zawarła umowy, nie może w niej uczestniczyć.
Gdyby przetarg albo aukcja nie doszły do skutku, albo wybór oferenta nie został zatwierdzony, to sędzia komisarz wyznacza nowy przetarg albo aukcję lub zezwala na sprzedaż.
Ważne
Umowę sprzedaży lub dzierżawy przedsiębiorstwa zawiera się w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Umowa sprzedaży przedsiębiorstwa obejmującego nieruchomość musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego