Za spółkę publiczną będzie uznawana każda spółka giełdowa, której co najmniej jedna akcja zostanie dopuszczona do obrotu na rynku. Natomiast akcje spółek niepublicznych nie będą musiały już mieć formy papierowej.
Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) zacznie regulować także działalność spółek publicznych. Zamieszczenie w nim definicji tych spółek przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji k.s.h. Zgodnie z jego zapisami spółką publiczną będzie taka, której co najmniej jedna akcja została dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym w Polsce.

Publiczne, czyli giełdowe

– Wprowadzenie nowej definicji spółki publicznej doprowadzi do tego, że spółkami publicznymi będą spółki giełdowe, czyli takie, których akcje notowane są na giełdzie papierów wartościowych – tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.
Nowa definicja nie narusza istniejącego obecnie rozróżnienia obowiązków informacyjnych spółek posiadających akcje notowane na rynku regulowanym, które określił minister finansów, oraz tych, które mają akcje notowane w alternatywnym systemie obrotu, tzw. ATS.
– Natomiast teraz spółka publiczna musi mieć co najmniej jedną akcję zdematerializowaną, czyli niemającą postaci dokumentu i niesporządzoną na piśmie. Obrót nimi odbywa się bez udziału dokumentów akcji – dodaje Biernacki.
Obecnie definicja spółki publicznej znajduje się w dwóch ustawach: o ofercie publicznej oraz o obrocie instrumentami finansowymi, które wzajemnie do siebie odsyłają w związku z interpretacja niektórych pojęć. Autorzy projektu nowelizacji przeniesienie definicji spółki publicznej do k.s.h. uzasadnili przede wszystkim tym, że w kodeksie przybędzie przepisów dotyczących spółek publicznych na skutek implementacji dyrektywy o prawach akcjonariuszy. Dotyczyć one będą na przykład organizacji i przeprowadzenia walnego zgromadzenia.



Wirtualne akcje

Projekt zmienia także zasady działania spółek niepublicznych. Przewiduje, że ich akcjonariusze, którzy mają akcje zdematerializowane, nabędą prawo do imiennego świadectwa rejestrowego wystawionego przez podmiot prowadzący rejestr akcjonariuszy, albo do imiennego świadectwa depozytowego. Nowe przepisy mają wprowadzić też odstępstwo od ujętej w k.s.h. zasady, że dokument akcji powinien zostać sporządzony na piśmie. Statut spółki niepublicznej będzie mógł bowiem stanowić, że nawet wszystkie akcje mogą być zdematerializowane, czyli mogą nie mieć formy dokumentu.
Zaproponowano, aby akcje zdematerializowane były rejestrowane w rejestrze akcjonariuszy spółki niepublicznej prowadzonym w postaci elektronicznej. Natomiast rejestr akcjonariuszy posiadających akcje imienne zastąpiłby księgę akcyjną. Podmiot prowadzący rejestr wystawiałby na żądanie akcjonariusza imienne świadectwo rejestrowe, potwierdzające uprawnienia wynikające z akcji. Natomiast w razie obrotu akcjami zdematerializowanymi przejście akcji nastąpi w chwili dokonania w rejestrze wpisu wskazującego nabywcę, liczbę, rodzaj i serię nabytych akcji.
Spółki publiczne
Korzyści z dematerializacji akcji
● wyeliminowanie kosztów druku, przechowywania i transportu dokumentowych papierów wartościowych
● redukcja ryzyka utraty papierów wartościowych, w tym szczególnie wydanych na okaziciela
● zmniejszenie się przypadków nabywania akcji od nieuprawnionego
Podstawa prawna
Ustawa z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).