8 września zostanie zaprezentowana ostateczna wersja projektu zmian w konstytucji przygotowana pod patronatem trzech byłych prezesów Trybunału Konstytucyjnego - poinformował w czwartek jeden z autorów tej inicjatywy, b. prezes TK Jerzy Stępień. "Rewolucji nie szykujemy" - dodał.

Projekt powstał w ramach Konwersatorium "Doświadczenie i Przyszłość". Oprócz Stępnia, patronują mu jeszcze Marek Safjan i Andrzej Zoll.

"Przygotowaliśmy projekt pewnych zmian w konstytucji (...), które dzisiaj Rada Programowa +DiP+ zatwierdziła - powiedział w czwartek Stępień dziennikarzom. - Wcześniej, Rada wprowadziła do projektu nieznaczne poprawki, podlegają one teraz redakcyjnej obróbce i cały projekt zostanie oficjalnie przedstawiony 8 września".

Stępień wyraził nadzieję, że b. prezesom TK uda się tym projektem włączyć w dyskusję nad nowelizacją konstytucji obowiązującej od 1997 roku. W środę Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski przedstawił trzy projekty, zakładające trzy odmienne koncepcje rządów: system parlamentarno-gabinetowy z dwuizbowym parlamentem i ograniczoną rolą prezydenta, system parlamentarno-gabinetowy z jednoizbowym parlamentem oraz system prezydencki.

"My proponujemy pewne nieznaczne redakcyjne zmiany, ale istotne z punktu widzenia działania mechanizmu państwowego, w szczególności relacji między rządem a prezydentem" - podkreślił Stępień.

Zaznaczył, że propozycje zmian konstytucji autorstwa b. sędziów TK mają na celu "uporządkowanie sfery wpływów pomiędzy rządem a prezydentem", bez - jak podkreślił Stępień - wprowadzania rewolucyjnych zmian.

"To nie tyle chodzi o osłabienie czy wzmocnienie pozycji jednego, czy drugiego elementu władzy w państwie, ale o wyeliminowanie pewnych niespójności systemu, które prowadzą do niepotrzebnych zgrzytów w strukturach władzy" - dodał.



Były prezes TK powiedział też, że w projekcie zmian znajdą się kwestie dotyczące polityki zagranicznej, sfery wojskowości oraz procesu ustawodawczego.

Pytany, czy projektowane zmiany zmierzają m.in. do osłabienia prezydenckiego weta, które obecnie może być odrzucone przez Sejm większością kwalifikowaną 3/5 głosów odparł, że projekt porusza tę problematykę. "We wtorek przedłożymy z uzasadnieniem i tę kwestię" - dodał.

Stępień zaznaczył także, że oprócz propozycji zmian, projekt podkreśla walory dotychczasowych rozwiązań konstytucyjnych. W opinii b. prezesa TK, ustawa zasadnicza z 1997 r. sprawdza się, wymaga jednak pewnych niewielkich korekt, aby "państwo pracowało sprawniej".

Poinformował, że b. prezesi TK będą chcieli przedstawić swoje propozycje prezydentowi, marszałkowi Sejmu i Senatu, premierowi oraz prezesowi TK, jeśli - jak zaznaczył - "zechcą oni nas przyjąć".

Byli prezesi TK wystąpili z inicjatywą zmian w konstytucji pod koniec kwietnia. W oświadczeniu tłumaczyli, że obecna konstytucja "nie rozstrzyga wystarczająco precyzyjnie" kompetencji prezydenta i rządu, dlatego jest potrzebna jej szybka zmiana.

Pod koniec maja TK wydał orzeczenie w sporze kompetencyjnym między prezydentem a premierem. TK orzekł, że prezydent może samodzielnie decydować o udziale w posiedzeniach Rady Europejskiej, jednak to Rada Ministrów ustala stanowisko Polski, które prezentuje premier.