Dzisiaj, na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu, zbiorą się na Wiejskiej posłowie. Chociaż porządek obrad, trwającego do piątku 48 posiedzenia Sejmu, nie jest przeładowany, to przedmiotem prac parlamentarzystów będzie kilka ważnych projektów ustaw. Posłowie chcą m.in. znowelizować kodeks karny i zaostrzyć odpowiedzialność pijanych kierowców. Powtórne skazanie za kierowanie pod wpływem alkoholu lub narkotyków ma kończyć się bezwarunkowo dożywotnią utratą prawa jazdy.

W kolejnych dniach będą ważyć się także losy projektu nowelizacji prawa prasowego. W ustawie mają pojawić się nowe regulacje, które podwyższą ochronę cywilnoprawną osób, których dobro osobiste zostało naruszone lub zagrożone wskutek opublikowania materiału prasowego. Poszkodowani w ten sposób mogliby też sprawniej dochodzić odszkodowań z tytułu naruszenia tych dóbr. Posłowie zajmą się ponadto zmianami w procedurze cywilnej i administracyjnej.

Jeszcze w tym tygodniu Sejm uchwali rządową nowelizację ustawy offsetowej – taką informację podał wczoraj szef klubu Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski.

Projekt nowelizacji rząd przyjął 18 sierpnia. Nowela pozwoli szybciej kupić m.in. opancerzone samochody patrolowe i bezzałogowe środki rozpoznania.