Decyzja sądu w sprawie zakazu wykonywania czynności służbowych przez wójta będzie podstawą do przekazania władzy jego zastępcom.
Przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) nowela przepisów o samorządzie gminnym uzupełnia katalog przesłanek, w których obowiązki wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przejmie jego zastępca albo osoba wyznaczona przez premiera.

Wątpliwości prawników

Będzie to możliwe w sytuacji zastosowania przez sąd lub prokuratora środka zapobiegawczego w postaci zakazu wykonywania czynności służbowych. Dzisiaj kwestia ta budzi wątpliwości prawników. Tak było m.in. w sprawie zawieszenia w obowiązkach byłego prezydenta Olsztyna oskarżonego w sprawie seksafery.
Zdaniem Bartosza Frączyka, radcy prawnego, partnera w kancelarii Frączyk & Frączyk w Krakowie, nowe rozwiązanie jest potrzebne.
– Wójt, burmistrz lub prezydent miasta jako funkcjonariusz publiczny pełni funkcję zaufania publicznego, stąd w niektórych sytuacjach zawieszenie w czynnościach służbowych jest jak najbardziej uzasadnione – mówi Bartosz Frączyk.



Potrzebne nowe rozwiązanie

Dzisiaj ustawa o samorządzie gminnym pozwala na przejęcie obowiązków wójta przez jego zastępcę tyko w razie wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności. Jest to możliwe np. w przypadku tymczasowego aresztowania czy niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni. Sąd lub prokurator nie może jednak zawiesić wójta w czynnościach służbowych.
– Jeżeli jest prowadzone postępowanie przygotowawcze w związku z popełnieniem czynu zabronionego, istnieje możliwość faktycznego ograniczenia pełnienia przez wójta obowiązków służbowych w wyniku tymczasowego aresztowania – tłumaczy prof. Marek Chmaj.
– Do momentu wygaśnięcia mandatu sąd nie może jednak zawiesić podejrzanego wójta w czynnościach służbowych, zaś po wygaśnięciu mandatu zawieszanie jest już bezprzedmiotowe, ponieważ dana osoba przestaje być organem – dodaje.
Teraz to się zmieni. Sądy bądź prokuratorzy będą mogli zakazać pełnienia funkcji przez wójta. Będzie to możliwe w przypadku spraw mniejszej wagi, gdy np. nie będą istniały przesłanki do zastosowania przez sąd tymczasowego aresztowania.

Zadecyduje premier

– Nowy środek znajdzie także zastosowanie, gdy okoliczności sprawy uprawdopodobniają, że w stosunku do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) może zostać orzeczony środek karny w postaci zakazu zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej – tłumaczy Bartosz Frączyk.
W gminach, w których nie powołano zastępcy, wójta zastępować będzie osoba wyznaczona przez premiera. Nowelizacja wejdzie w życie w ciągu 14 dni od jej ogłoszenia.