Kibic ukarany zakazem uczestnictwa w zawodach sportowych nie będzie musiał przebywać całego dnia na komisariacie policji. Będzie on musiał jedynie podpisać w dniu zawodów kartę ewidencyjną.
Wystarczy, że pseudokibic z zakazem stadionowym przyjdzie na policję i podpisze się na specjalnej karcie. Później może pójść już do domu albo... w okolice stadionu, na którym trwa mecz jego ulubionej drużyny. Nowa ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych, która obowiązuje od 1 sierpnia, utrzymała obowiązek stawiennictwa na policji pseudokibica ukaranego przez sąd za wykroczenie lub przestępstwo popełnione w związku z imprezą sportową lub meczem piłki nożnej. Jutro wchodzi w życie rozporządzenie, które dokładnie określa sposób realizacji zakazu stadionowego.

Karta ewidencji

– W regulacji wprowadzono definicję miejsca stawiennictwa w celu nadania właściwej spójności przepisów, a także by zminimalizować ryzyko błędnej ich interpretacji – uzasadniają autorzy rozporządzenia.
Zgodnie z rozporządzeniem osoba ukarana lub skazana, wobec której orzeczono środek karny zakazu wstępu na imprezę masową połączony z obowiązkiem osobistego stawiennictwa w jednostce policji lub miejscu wskazanym przez komendanta powiatowego, jest zobowiązana do zgłaszania się na policję w czasie imprezy masowej, której zakaz dotyczy. Będzie ona musiała odnotować swoją obecność w karcie ewidencji stawiennictwa. Jej wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
Skazanego lub ukaranego informuje o miejscu stawiennictwa w formie pisemnej komendant powiatowy, miejski lub rejonowy policji.
– Obowiązku stawiennictwa w jednostce policji nie należy utożsamiać z koniecznością przebywania w niej ukaranego lub skazanego w czasie imprezy masowej – mówi Wioletta Paprocka, rzecznik prasowy MSWiA.
Zdaniem resortu spraw wewnętrznych i administracji intencją prawodawcy było, aby kibic z zakazem stadionowym pozostawał w komendzie policji w czasie wymaganym jedynie do wypełnienia karty ewidencji.
– Policja nie ma uprawnień do sprawowania nadzoru nad takimi osobami w czasie meczu. Podejmuje jedynie działania, gdy nie respektują one wymogu osobistego przybycia do miejsca stawiennictwa w określonym czasie – wyjaśnia Wioletta Paprocka.



Bez nadzoru

Pseudokibic, który stawi się na policję w celu podpisania karty ewidencyjnej, będzie miał obowiązek posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Gdy nie zjawi się na policji, komendant powiatowy zawiadomi o tym sąd. Poinformuje też właściwego terytorialnie komendanta policji, gdy pseudokibic zmieni miejsce zamieszkania.

Czyny zabronione

Zgodnie z nowymi przepisami sąd będzie musiał orzec zakaz stadionowy dla kibiców m.in. za wchodzenie na teren, na którym rozgrywane są zawody, rzucanie podczas imprezy przedmiotami mogącymi stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia, naruszanie nietykalności cielesnej członków służby porządkowej lub informacyjnej, czy niewykonywanie poleceń policji, żandarmerii lub służb porządkowych. Zakaz uczestniczenia w imprezach sportowych otrzyma także kibic, który posiada podczas imprezy broń, wyroby pirotechniczne, materiały wybuchowe, albo też wnosi na stadion napoje alkoholowe.
Zakaz orzekany jest na okres od dwóch do sześciu lat. Dziś około 1600 osób ma taki zakaz.
Sam zakaz wstępu na imprezę masową może dotyczyć nie tylko kibiców, ale i fanów gwiazd estrady, którzy dopuszczają się czynów zabronionych. W ich przypadku sąd może fakultatywnie zdecydować o orzeczeniu zakazu wstępu na imprezy artystyczno-rozrywkowe. Nie orzeka się jednak wobec nich obowiązku stawiennictwa na policji.
1,6 tys. osób ma obecnie zakaz uczestnictwa w imprezach sportowych
PODSTAWA PRAWNA
● Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 3 sierpnia 2009 r. w sprawie sposobu wykonywania obowiązku osobistego stawiennictwa w jednostce organizacyjnej Policji lub w miejscu określonym przez właściwego komendanta Policji w czasie trwania imprezy masowej (Dz.U. nr 125, poz. 1039).