Wojewodowie nie mogą przekazywać do rejestru centralnego danych osobowych zabużan, którzy nabyli nieruchomości Skarbu Państwa. Powoduje to wydłużanie okresu oczekiwania na rekompensaty.
Jednolity system informatyczny rejestrów (SIR) miał usprawnić przekazywanie danych zabużan gromadzonych przez wojewodów. Rejestr ten prowadzony jest przez Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP). Okazuje się jednak, że urzędy wojewódzkie mają problem z ujawnianiem w SIR danych osób, którym potwierdzono prawo do rekompensaty i które nabyły na własność lub w użytkowanie wieczyste nieruchomości Skarbu Państwa. To z kolei wpływa na wydłużenie czasu oczekiwania przez zabużan na realizację ich prawa.
Rzecznik praw obywatelskich wystosował w tej sprawie pismo do ministra skarbu. Przywołuje w nim wyjaśnienia Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, który twierdzi, że nie istnieje możliwość wprowadzenia do centralnego rejestru prowadzonego przez MSP danych osób, które posiadają decyzje potwierdzające prawo do rekompensaty i które nabyły na własność lub użytkowanie wieczyste nieruchomości Skarbu Państwa.
– Zaistniała sytuacja powoduje wydłużenie terminu przekazywania do rejestru centralnego przez urzędy wojewódzkie kompletnych i prawidłowych danych osób uprawnionych – pisze Janusz Kochanowski.
Zdaniem rzecznika problemy z wpisywaniem danych do SIR przyczyniają się do bezczynności wojewody, który jest jedynym organem uprawnionym do wykonywania tych zadań. Z tych właśnie powodów RPO zwrócił się do ministra skarbu państwa, jako organu prowadzącego centralny rejestr, o podjęcie kroków, które pozwolą zrealizować prawo do rekompensaty osobom uprawnionym.