statystyki

Budowa na granicy działki sąsiada będzie łatwiejsza

autor: Arkadiusz Jaraszek29.07.2009, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Inwestor będzie mógł wybudować dłuższy i wyższy bliźniak niż budynek sąsiada. Obecnie ściany takich obiektów muszą się ze sobą dokładnie pokrywać.

reklamareklama


Łatwiej będzie można zbudować tzw. bliźniak, czyli dom przylegający ścianą do domu sąsiada. Nie będzie on musiał bowiem mieć dokładnie takich samych wymiarów jak obiekt na sąsiedniej działce. Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który przygotowało Ministerstwo Infrastruktury, dopuszczalne będzie budowanie bliźniaków wyższych i dłuższych niż budynek sąsiada. Projekt ten zmienia przepisy obowiązujące od dwóch tygodni, które nakazują, by budynki wzniesione na granicy działki dokładnie przylegały do siebie ścianą. Nie mogą więc one różnić się między sobą wysokością i długością.

– Obowiązujące od dwóch tygodni przepisy były krytykowane przez inwestorów, których zdaniem wprowadzanie ograniczeń co do wielkości budynków nie jest potrzebne – mówi Zbigniew Radomski, dyrektor Departamentu Rynku Budowlanego i Techniki w Ministerstwie Infrastruktury. – Chcemy przeprowadzić konsultacje i sprawdzić, czy usunięcie obowiązujących od dwóch tygodni ograniczeń pozytywnie wpłynie na budownictwo i ład przestrzenny – dodaje.

Zgodnie z projektem rozporządzenia inwestor będzie mógł wybudować obiekt na granicy sąsiedniej działki, czyli np. bliźniak, jeżeli w jakiejkolwiek części będzie on przylegał do budynku postawionego na sąsiedniej działce. Jeżeli inwestor złoży wniosek o pozwolenie na budowę lub wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego, a dokumenty te opracował na podstawie obecnie obowiązujących przepisów, które zawierają ograniczenia co do wysokości i długości budynku, to będzie musiał się do nich dostosować. Ściana jego budynku będzie musiała dokładnie pokrywać się ze ścianą budynku na sąsiedniej działce. Takie same ograniczenia będą dotyczyły tych, którzy dokonają zgłoszenia budowy lub wykonania robót, jeśli nie potrzeba pozwolenia na budowę.

WARUNKI ZABUDOWY

Budynek na działce budowlanej powinien stać od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:

● 4 m – budynek zwrócony ścianą z otworami w stronę tej granicy,

● 3 m – budynek zwrócony ścianą bez otworów w stronę granicy.

● 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy – budynek zwrócony ścianą bez otworów w stronę tej granicy, jeżeli wynika z planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Odległości w przypadku zabudowy jednorodzinnej:

● bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką lub w odległości mniejszej niż 3 m, lecz nie mniejszej niż 1,5 m – budynek ze ścianą bez otworów, na działce o szerokości mniejszej od 16 m

● bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną – budynek przylegający do ściany budynku na sąsiedniej działce.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 23

 • 1: pawrob z IP: 82.160.18.* (2011-07-24 13:14)

  Uważam że każdy powinien budować dom jed.,gosp.lub garaż na swojej ziemi za która płaci podatki tak jak mu pasuje i tylko na zgłoszenie i w zgodzie MN ,resztę uważam za zbędną biurokracje która włazi w każdy aspekt naszego życia i czuje się jak na swoim .Natomiast jeśli chodzi o infrastrukturę do celów przemysłowych ,handlowych lub działalności gos. jak najbardziej jestem za pozwoleniem na budowę przez administrację.

 • 2: kawczok77 z IP: 188.146.99.* (2011-07-02 18:47)

  Proszę o pomoc! W 2005 r sąsiad rozpoczoł rozbudowę domu i rozbudował go do samej granicy czy miał takie prawo

 • 3: rudy mańek z IP: 188.47.70.* (2010-01-10 17:07)

  a muj somsiad ma dom w gramicy i siem nie pżejmuje

 • 4: niko z IP: 89.171.196.* (2009-09-14 17:38)

  w granicy mam gospodarczy z ktorym mam wieczne problemy co robic?

 • 5: nina z IP: 87.205.54.* (2009-08-13 15:14)

  Przepisy budowlane powinny być jeszcze bardziej proste,nadmierna komplikacja powoduje niezrozumienie ich a co za tym różnice w interpretacji i w dalszej kolejności stwarza możliwości korupcyjne.wprowadzane zmiany w przepisach budowlanych są niestety zbyt powolne.Zgłoszenie działalności gospodarczej musi być dodatkowo zatwierdzone przez urząd

 • 6: EWA z IP: 83.30.32.* (2009-08-03 14:17)

  Przeczytałam wszyskie wpisyu i doszłasm do wniosku :LUDZIE KTÓRZY NIC NIE MAJĄ/LENIWI I NIEZARADNI/ Z ZAWIŚCI NAJCHĘTNIEJ ZAKOPALIBY WSZYSTKICH , KTORZY COŚ CHCĄ ROBIC.

 • 7: xdag z IP: 83.13.136.* (2009-07-31 08:26)

  powiem krótko - za chwilę to rozporządzenie będzie zmienione, osobiście już miałem problem, byłe taki zapis o odległości otworów w usytuowaniu nierównoległym do granic który wyleciał i tu się zaczęły schody, miałem do zagospodarowania działkę o nierównoległych granicach z zabudowie zwartej, całą działka zabudowana, ściana frontowa szerokości około 9 metrów, tworzyła ze ścianami bocznymi kąt rozwarty (około 92 stopnie) no i tu się zaczęły schody bo skoro kąt rozwarty to ściana frontowa jest zwrócona do granicy więc muszą otwory cofnąć o 4 m (przynajmniej wg interpretacji wydziału budownictwa) a co za tym idzie nie mogę zrobić otworów na elewacji frontowej czyli buduję kamienicę bez okien :)) super, ciekawostka gdzy istniał zapis o usytuowaniu nierównoległym pani urzędnik w jednym mieście usytuowanie prostopadłe (czyli nierównoległe) potraktowała w podobny sposób i miałem ten sam problem przy zabudowie zwartej, pozdrowienia :)))

 • 8: ADAM z IP: 83.19.140.* (2009-07-30 09:40)

  4 m ,to przy wielkości działek-KOSMOS. 3m z otworami jest wystarczającą odległością.

 • 9: Hulaj dusza,piekla niet Konrad W. z IP: 79.162.44.* (2009-07-30 09:30)

  Oto rzady liberalno-lewackich bandziorow pod haslem "robta co chceta",oczywiscie dla kolesi.Prawa,ustawy robi sie na biezaco wedlug potrzeb tego stada hien.Hulaj dusza piekla niet,za to jest jego szatan Adolf Tusk ze swoimi Lucyferami.Wybraliscie zdrajcow to macie.

 • 10: Bud z IP: 80.55.103.* (2009-07-30 09:24)

  Obyś żył w ciekawych czasach. Ponoć to przekleństwo. Te przepisy zamiast upraszczać tylko komplikują życie

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama