Po zmianie zasad naboru na aplikację komorniczą w 2008 roku absolwenci wydziałów prawa wolą przygotowywać się do wykonywania innych zawodów prawniczych.
Chociaż jeszcze kilka dni pozostało do końca lipca, kiedy to upływa termin składania zgłoszeń o przystąpieniu do egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą, to władze Krajowej Rady Komorniczej już teraz się obawiają, że i w tym roku zabraknie wystarczającej liczby młodych prawników zainteresowanych wykonywaniem tego zawodu.
– Do 2008 roku aplikantem komorniczym można było zostać bez konieczności zdawania egzaminu konkursowego. Po prostu trzeba było mieć miejsce pracy u komornika. W czasie kiedy obowiązywały takie zasady, do egzaminu komorniczego przystępowało rokrocznie 200–250 prawników – mówi Andrzej Kulągowski, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Konkurencyjne egzaminy

Po zmianie zasad naboru na aplikację komorniczą w 2008 roku chęć przystąpienia do niej zgłosiło 59 osób, z czego 52 się dostały i zdecydowały się rozpocząć aplikację. To 1/5 osób przygotowujących się do wykonywania zawodu komornika w porównaniu z latami poprzednimi. Głównym powodem niskiego zainteresowania aplikacją komorniczą w ubiegłym roku było to, że w tym samym czasie odbywały się także egzaminy konkursowe na aplikacje: adwokacką, radcowską i notarialną. Zaletą wprowadzenia takiego ograniczenia jest na pewno to, że na aplikację komorniczą trafiają prawnicy, którzy naprawdę są zdecydowani pracować w zawodzie.
– Jeżeli jednak taka tendencja utrzyma się w tym roku i przy kolejnych naborach, to może okazać się, że za kilka lat zabraknie osób, które będą wykonywać wyroki sądowe na drodze przymusu egzekucyjnego – obawia się Andrzej Kulągowski.

Efekty reformy

28 grudnia 2007 r. zaczęły obowiązywać zmienione przepisy ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, które w założeniach ustawodawcy miały zwiększyć liczbę chętnych do wykonywania zawodu komornika. Nowelizacja ustawy pozwoliła na bardziej elastyczne tworzenie nowych stanowisk. W jednym rewirze komorniczym może teraz działać kilku komorników i mają oni prawo działania poza swoim rewirem. Podstawowym warunkiem przyjęcia na aplikację stało się zaś uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu konkursowego. W rzeczywistości zmiany doprowadziły w zeszłym roku do spadku zainteresowania aplikacją o 80 proc. Sytuacja może się powtórzyć.
– Do ubiegłego piątku zgłosiło się do nas zaledwie 15 kandydatów – mówi Hanna Kabacińska z Rady Izby Komorniczej w Poznaniu.
Zdaniem komornika Damiana Muchy, rzecznika Rady Izby Komorniczej w Krakowie, na razie nie ma powodów do obaw.
– Termin kończy się dopiero za kilka dni, podczas których zgłoszą się kolejni kandydaci. Pamiętajmy jednak, że aplikacja komornicza nigdy nie cieszyła się takim zainteresowaniem jak aplikacje do innych zawodów prawniczych. Praca komornika jest zdecydowanie trudniejsza i bardziej odpowiedzialna, co pokazują chociażby ostatnie wydarzenia pod Kupieckimi Domami Towarowymi w Warszawie – podkreśla Damian Mucha.

Wrześniowy egzamin

Organizowany już po raz drugi państwowy egzamin konkursowy na aplikację komorniczą odbędzie się 19 września 2009 r. Osoby zainteresowane odbywaniem aplikacji powinny złożyć zgłoszenie o przystąpieniu do konkursu wraz z wymaganymi dokumentami (patrz ramka) w lokalu jednej z trzech właściwych komisji egzaminacyjnych. Mieszczą się one w siedzibach rad izb komorniczych w Krakowie, Poznaniu lub Warszawie. Za możliwość przystąpienia do egzaminu konkursowego trzeba zapłacić 638 zł.
Wrześniowy egzamin konkursowy na aplikację komorniczą będzie polegał na rozwiązaniu testu składającego się z zestawu 150 pytań. Sprawdza on wiedzę kandydata z zakresu kilkunastu gałęzi prawa, w tym m.in. prawa cywilnego, postępowania cywilnego, prawa gospodarczego, prawa spółek handlowych i ustroju sądów i samorządu komorniczego. Każde pytanie konkursowe zawiera po trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Pozytywny wynik egzaminu gwarantuje uzyskanie co najmniej 90 punktów.
Aplikacja komornicza trwa dwa lata i ma na celu zapoznanie aplikanta z całokształtem pracy komornika. Osoby, które zaczną przygotowywać się do pracy w zawodzie po upływie roku rozpoczęcia aplikacji komorniczej, mogą być upoważnione przez komornika do samodzielnego wykonywania określonych czynności egzekucyjnych, do których upoważniony jest asesor komorniczy. Aplikacja komornicza jest odpłatna. Jej koszt to czterokrotność minimalnego wynagrodzenia rocznie.
PODSTAWA PRAWNA
● Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. z 2006 r. nr 167, poz. 1191 z późn. zm.).
● Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 19 grudnia 2007 r. w sprawie określenia wzoru zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą oraz wniosku o dopuszczenie do egzaminu komorniczego (Dz.U. nr 244, poz. 1801).