statystyki

Ogródek działkowy za 1 proc. jego wartości

autor: Jerzy Kowalski02.07.2009, 03:00; Aktualizacja: 02.07.2009, 11:45
 • Wyślij
 • Drukuj

Będzie można wystąpić o odpłatne przekształcenie użytkowania działki we własność. Bonifikaty do 99 proc. wartości działki mają zainteresować działkowców uwłaszczeniem. Wspólnoty ogrodów będą zarządzać całą infrastrukturą związaną z działkami.

reklamareklama


Uwłaszczenie działkowców, wysokie bonifikaty za przekształcenie prawa użytkowania w prawo własności, przekazanie gminom uprawnień do tworzenia ogrodów, utworzenie wspólnot ogrodu, wprowadzenie kodeksowych zasad dziedziczenia działek, likwidację Polskiego Związku Działkowców, przejęcie jego majątku przez Skarb Państwa proponuje poselski (PiS) projekt ustawy o ogrodach działkowych. Dziś odbędzie się jego pierwsze czytanie w Sejmie.

Likwidacja związku działkowców

– Wywłaszczenie działkowców z ich własności, nacjonalizacja majątku samorządnej organizacji społecznej powiązana z jej likwidacją mocą ustawy sejmowej to tylko niektóre z rozwiązań, których sprzeczność z konstytucją wydaje się być oczywista – podnosi Bartłomiej Piech, radca prawny w Biurze Krajowej Rady PZD.

– Ustawodawca, tworząc PZD i nadając mu osobowość prawną, powołał do życia odrębny byt prawny. Państwo musi uszanować jego niezależność, w przeciwnym wypadku złamane zostaną konstytucyjne zasady ochrony praw nabytych oraz demokratycznego państwa prawnego – uważa Łukasz Guratowski, prawnik kancelarii Baker & McKenzie.

Najwięcej emocji działkowców i posłów budzą jednak zasady uwłaszczenia działkowców, które przewidują możliwość odpłatnego przekształcenia prawa użytkowania działki w prawo własności. Każdy obecny użytkownik działki będzie miał dwa lata od chwili wejścia w życie ustawy na złożenie wniosku o przekształcenie do wójta (burmistrza, prezydenta), starosty lub marszałka województwa albo w przypadku działki stanowiącej własność skarbu państwa do starosty. Oni też podejmą decyzję o uzyskaniu przez wnioskodawcę tytułu własności działki. Ostateczne decyzje urzędów będą podstawą wpisu do księgi wieczystej.

Tytuł własności

– Działkowcy, otrzymując tytuł prawny do ogrodu, uzyskają pewność korzystania z działki. Konstrukcja rozwiązania nie jest nowa. Jest to kalka z przepisów o wspólnotach mieszkaniowych. Tak jak właściciele mieszkań tworzą wspólnotę, tak właściciele działek staną się wspólnotą ogrodów. Uzyska ona zdolność pozywania i bycia pozywanymi – wyjaśnia mec. Jędrzej Kondek z kancelarii Barylski Olszewski Brzozowski.

– Użytkownik otrzyma prawo do uzyskania własności działki. To nie przywilej ani rozdawnictwo – mówi pos. Andrzej Dera, reprezentujący wnioskodawców projektu. – Nie wyobrażam sobie, żeby gmina mogła odmówić przekształcenia użytkowania we własność – dodaje.

Innego zdania jest radca prawny PZD.

– Wbrew hasłom autorów projektu szansę na własność mieliby tylko nieliczni działkowcy. Nikt z nich nie będzie bowiem miał zagwarantowanego prawa wykupienia działki. Jedynie, co im się oferuje, to możliwość złożenia wniosku o jej sprzedaż. O tym, czy działka zostanie sprzedana, decydować ma gmina, a o zmuszeniu jej do uwzględnienia wniosku nie może być mowy.

Wykup działek będzie więc zależny od decyzji gminy. W tej sytuacji można przyjąć z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, iż większość z nich nie zostanie sprzedana, uzupełnia Bartłomiej Piech.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 57

 • 1: dexter z IP: 95.51.216.* (2011-04-26 12:01)

  ALE TEN KRAJ BOGATY!! kazda partia, ktora zaglosuje na TAK -za wykupem za grosze dzialek nigdy nie bedzie juz miala glosu mojego.we wroclawiu to sa najczesciej tereny blisko centrum! przeciez miasto moglby sprzedac te tereny inwestorom i miec z tego kase!ale po co skoro za bezcen mozna dac ludziom!debilny to kraj do kwadratu!to moze i kazdy obywatel dostanie taka czesc terenu gdzies w kraju skoro rozdawac chca?! skoro sprawiedliwie to kazdemu!!

 • 2: działkowiec z IP: 92.60.141.* (2010-09-22 14:40)

  Ta ustawa jest tylko dla gmin/miast i bogatych. Gmina nic nie musi i nie sprzeda działek, co najwyżej je wydzierżawić. Ci co liczą na uwłaszczenie srodze się zawiodą. To jest złodziejska ustawa, bo grunty potrzebne są spekulantom pod inwestycje. Dlatego nie będzie sprzedaży, a jeśli tak to za ceny zaporowe nawet po bonifikacie. Nikt tu nie myśli ani o emerytach ani o rodzinach z małymi dziećmi. Ciekawe jacy lobbyści dotarli do Prezesa Sądu, ale prawnicy mają to do siebie, że reprezentują tylko tych z kasą. Tak. Liczy się tylko kasa. UWAGA - TO JEST ZŁODZIEJSKA USTAWA. Oddzielcie PZD od działek, to dwie różne sprawy. Jeśli im się nie podoba PZD to niech zmienią prawo dotyczące zarządzania działkami, ale niech nie kłamią, że chodzi im o działkowców. Jest wiele pytań, jak zawsze gdy za coś wezmą się prawnicy. Pierwsze brzmią: dotychczas wszyscy - projektodawcy, prawnicy, posłowie... to idioci czy złodzieje, skoro uchwalili taka ustawę? Tylko Prezes Gardocki potrafi czytać ze zrozumieniem? Reszta to inteligentni inaczej? Coś tu śmierdzi.

 • 3: magda88 z IP: 188.33.175.* (2009-11-04 13:46)

  skoro taki ważny jest rozwój miasta to może na terenie działek wybudujcie kolejne centrum handlowe, przecież tak mało mamy ich w miastach!!! żal po prostu, moim zdaniem ta ustawa powinna przejść, a jeśli kogoś nie interesuje wykup działki to niech tego nie robi, choć przypuszczam, że za symboliczną kwotę to warto, bo niby dlaczego prezesi ROD mają na nas zarabiać nie dając nic w zamian!?

 • 4: działkowiec z Pucka z IP: 81.219.80.* (2009-10-25 18:02)

  96% działkowców w Pucku jest też za uwłaszczeniem.Myślimy coś tym zrobić tylko nie wiemy jak.Musimy się jakoś zorganizować i zrobić jakąś pikete,a nie żeby prezesi traktowali nas jak swoich parobków.4% naszych działkowców w Pucku to siedzą w zarządzie,musimy temu naprawde zapobiedz.Dość PZD niech spadają ze swoich stołków...

 • 5: preczzrodami z IP: 194.187.72.* (2009-07-26 10:28)

  PROPONUJĘ WSZYSTKIM DZIAŁKOWCOM CHCĄCYCH UWŁASZCZENIA ZORGANIZOWAĆ SIĘ I UTWORZYĆ ORGANIZACJĘ KTÓRA BY DOBITNIE SIĘ TEGO DOMAGAŁA.

 • 6: mgmgmgmgm z IP: 77.236.11.* (2009-07-25 18:01)

  działać... tylko jak? Co my bidni zastraszani możemy zrobić żeby móc wykupić to, co do nas należy i co od tak dawna ciężką pracą pielęgnujemy?? Jak myślicie? MOże jakas zorganizowana akcja? Strajk? Nie wiem... Ręce mi już opadają od naszej bezsilności... :(

 • 7: Lukas z IP: 89.78.201.* (2009-07-18 18:46)

  W naszych ogrodach działkowych jest właśnie tak jak opisał pan Darek.

 • 8: ja z IP: 83.25.196.* (2009-07-16 20:06)

  : działkowicz z Gryfic ZK z IP: 87.205.48.* (2009-07-02 05:33)

  pis rozrabia jak pijany zając w kapuście wara wam od działkowców wy poje..
  wartość diałki w Brojcach a w Warszawie. Rozdaliście mieszkania a tych co wykupili wcześniej to są stratni i gdzie ta SPRAWIEDLIWOŚĆ skłucacie społeczeństwo wy głu... i poje... bezmuzgi ALE JĘZYK - od razu widać i czuć * KOMUCHA * i swój interes kręci !!!

 • 9: krzycho z IP: 79.162.106.* (2009-07-10 19:20)

  Kochany działkowcu M.L Ja byłem w niemczech i naprawde widziłem bo niedaleko mieszkałem na kwateże [byłem na kontrakćie]to co widziałem to my jesteśmy bardzo daaaaaaleko byłe na srodku mała knajpeczka ludzi od cholery w opalaczach piją piwko spiewają bawią sie dzieci mieli swói brodzik no coś wspaniałego .Tylko tam nie ma tylu darmoziadów jak nasz szef Kondraciuk i jego rodzinka ,my jesteśmy [nie wiem gdzie]

 • 10: krzycho z IP: 79.162.106.* (2009-07-10 19:17)

  Kochany działkowcu M.L Ja byłem w niemczech i naprawde widziłem bo niedaleko mieszkałem na kwateże [byłem na kontrakćie]to co widziałem to my jesteśmy bardzo daaaaaaleko byłe na srodku mała knajpeczka ludzi od cholery w opalaczach piją piwko spiewają bawią sie dzieci mieli swói brodzik no coś wspaniałego .Tylko tam nie ma tylu darmoziadów jak nasz szef Kondraciuk i jego rodzinka ,wy jesteśmy [nie wiem gdzie]

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama