statystyki

Ogródek działkowy za 1 proc. jego wartości

autor: Jerzy Kowalski02.07.2009, 03:00; Aktualizacja: 02.07.2009, 11:45
 • Wyślij
 • Drukuj

Będzie można wystąpić o odpłatne przekształcenie użytkowania działki we własność. Bonifikaty do 99 proc. wartości działki mają zainteresować działkowców uwłaszczeniem. Wspólnoty ogrodów będą zarządzać całą infrastrukturą związaną z działkami.

reklamareklama


Uwłaszczenie działkowców, wysokie bonifikaty za przekształcenie prawa użytkowania w prawo własności, przekazanie gminom uprawnień do tworzenia ogrodów, utworzenie wspólnot ogrodu, wprowadzenie kodeksowych zasad dziedziczenia działek, likwidację Polskiego Związku Działkowców, przejęcie jego majątku przez Skarb Państwa proponuje poselski (PiS) projekt ustawy o ogrodach działkowych. Dziś odbędzie się jego pierwsze czytanie w Sejmie.

Likwidacja związku działkowców

– Wywłaszczenie działkowców z ich własności, nacjonalizacja majątku samorządnej organizacji społecznej powiązana z jej likwidacją mocą ustawy sejmowej to tylko niektóre z rozwiązań, których sprzeczność z konstytucją wydaje się być oczywista – podnosi Bartłomiej Piech, radca prawny w Biurze Krajowej Rady PZD.

– Ustawodawca, tworząc PZD i nadając mu osobowość prawną, powołał do życia odrębny byt prawny. Państwo musi uszanować jego niezależność, w przeciwnym wypadku złamane zostaną konstytucyjne zasady ochrony praw nabytych oraz demokratycznego państwa prawnego – uważa Łukasz Guratowski, prawnik kancelarii Baker & McKenzie.

Najwięcej emocji działkowców i posłów budzą jednak zasady uwłaszczenia działkowców, które przewidują możliwość odpłatnego przekształcenia prawa użytkowania działki w prawo własności. Każdy obecny użytkownik działki będzie miał dwa lata od chwili wejścia w życie ustawy na złożenie wniosku o przekształcenie do wójta (burmistrza, prezydenta), starosty lub marszałka województwa albo w przypadku działki stanowiącej własność skarbu państwa do starosty. Oni też podejmą decyzję o uzyskaniu przez wnioskodawcę tytułu własności działki. Ostateczne decyzje urzędów będą podstawą wpisu do księgi wieczystej.

Tytuł własności

– Działkowcy, otrzymując tytuł prawny do ogrodu, uzyskają pewność korzystania z działki. Konstrukcja rozwiązania nie jest nowa. Jest to kalka z przepisów o wspólnotach mieszkaniowych. Tak jak właściciele mieszkań tworzą wspólnotę, tak właściciele działek staną się wspólnotą ogrodów. Uzyska ona zdolność pozywania i bycia pozywanymi – wyjaśnia mec. Jędrzej Kondek z kancelarii Barylski Olszewski Brzozowski.

– Użytkownik otrzyma prawo do uzyskania własności działki. To nie przywilej ani rozdawnictwo – mówi pos. Andrzej Dera, reprezentujący wnioskodawców projektu. – Nie wyobrażam sobie, żeby gmina mogła odmówić przekształcenia użytkowania we własność – dodaje.

Innego zdania jest radca prawny PZD.

– Wbrew hasłom autorów projektu szansę na własność mieliby tylko nieliczni działkowcy. Nikt z nich nie będzie bowiem miał zagwarantowanego prawa wykupienia działki. Jedynie, co im się oferuje, to możliwość złożenia wniosku o jej sprzedaż. O tym, czy działka zostanie sprzedana, decydować ma gmina, a o zmuszeniu jej do uwzględnienia wniosku nie może być mowy.

Wykup działek będzie więc zależny od decyzji gminy. W tej sytuacji można przyjąć z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, iż większość z nich nie zostanie sprzedana, uzupełnia Bartłomiej Piech.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 57

 • 1: działkowicz z Gryfic ZK z IP: 87.205.48.* (2009-07-02 05:33)

  pis rozrabia jak pijany zając w kapuście wara wam od działkowców wy poje..
  wartość diałki w Brojcach a w Warszawie. Rozdaliście mieszkania a tych co wykupili wcześniej to są stratni i gdzie ta SPRAWIEDLIWOŚĆ skłucacie społeczeństwo wy głu... i poje... bezmuzgi

 • 2: PAt z IP: 95.108.6.* (2009-07-02 05:39)

  przecież większość tych działek nie ma nawet dostępu do drogi, najwyżej wąskiej ścieżki one nie spełniają żadnych norm normalnego użytkowania
  poza tym nie ma co ukrywa że część z nich jest położona w atrakcyjnych terenach w centrum miast, szkoda by stracić te tereny ważniejszy jest rozwój miast a nie zagonek zimowych dziadków. Jeśli taki jest ich cel rekreacyjno - ogrodniczy to proszę bardzo niech będą POD ale poza granicami miast

 • 3: reszka52 z IP: 195.39.217.* (2009-07-02 06:38)

  Nie ma przymusu korzystania z tych przepisów. Czekamy na ustawę od wielu lat. Działkowcom podsuwa się do podpisu listy dotyczące spraw innych, które następnie wykorzystuje się jako rzekomy protest działkowców przeciw tej ustawie. Chcemy działek na własność dla swoich rodzin. Obserwuję brutalne odbieranie działek dzieciom przez zarządy ROD, gdy umrze rodzic-działkowiec i byle pretekstem. Zarząd też może a nie musi. Dajcie wreszcie tę ustawę.

 • 4: chory kraj z IP: 145.237.77.* (2009-07-02 07:26)

  Ja chcę na własność rynek w moim mieście plus park i stadion, oczywiście za max. 1% wartości

 • 5: taki z IP: 77.253.66.* (2009-07-02 08:03)

  Kiedy w końcu doczekamy się tej ustawy. Już od 15 lat mówią i na tym się kończy.
  Minęły wybory do UE , a przed wyborami priorytetem było uwłaszczenie ogródków działkowych . Po wyborach znów temat sie pojawia, żeby działkowcy mieli o czym marzyć .
  A Zarządy się śmieją z działkowców , że pracują niby za darmo społecznie.
  Po co się tak mają trudzić społecznie , niech każdy ma swoją działkę i prac zarządu niech pracuje na swojej działce, zobaczymy jak się będzie śmiał.
  Kto nas reprezentuje w tych Zarządach.

 • 6: OSET z IP: 83.5.73.* (2009-07-02 08:10)

  Kolejna paranoja posłów PiS emeryci cz dalej zamierzacie głosować na tych wizionerów sprawiedliwej polski nie dajcie się ogłupić.

 • 7: xyz z IP: 78.8.123.* (2009-07-02 08:14)

  "300 mkw. powierzchnia przeciętnej działki rodzinnej

  2 tys. dol. może kosztować metr kwadratowy działki rodzinnej, w zależności od jej położenia"

  ???

  2000 $ x 3,15 zł x 300 mkw = 1 890 000 zł

  Autor chyba spadł z kosmosu

 • 8: Róża z IP: 89.108.240.* (2009-07-02 08:27)

  Bardzo słuszny projekt ustawy. Uważam, że w dzisiejszych czasach działkowców, czyli mnie również, nie stać na utrzymywanie Zarządu PZD, który broni się rękami i nogami żeby pozostać na stołkach. Szkoda tylko, że koalicja jest przeciwna projektowi ustawy, a zatem wiadomo co się z nim stanie.

 • 9: Mika z IP: 79.186.224.* (2009-07-02 08:31)

  Moi drodzy.Ja mieszkam w bloku ale moje dzieci wraz z rodzinami mieszkają na działkach rekreacyjnych.Fakt.To niewielkie działki i niewielkie na nich domki ale...mieszkają i to nie tylko oni.W tej chwili zamiezkanych jest ponad 50% domków i wiem że bedzie więcej.Zeby nie było wątpliwości.To sa wszyscy młodzi ludzie.Całe rodziny.To jak myslicie.Chcą to wykupic czy nie?Nie pozwolic im bo Wy nie mogliscie?bo Was pożera zawiść i zazdrość?Zabrać im to zniszczyć jak zyczy sobie stary zasiedziały zarżźad, ktory bierze za to forse? Oto chodzi?

 • 10: obserwator z IP: 145.237.77.* (2009-07-02 08:47)

  do 9

  Chodzi o to, żeby jak ktoś tak bardzo chce, można było wykupić, ale za tyle ile jest warte. Robienie prezentów kosztem własności publicznej czyli także mojej jest zwyczajnie nieuczciwe, jeśliby nawet przyjąć ulgi bo ktoś tam mieszka cały rok i jest b. ubogi to obniżanie ceny o 99% to przesada.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama