ZMIANA PRAWA

W dniu wydania prawa jazdy kierowca zostanie objęty dwuletnim okresem próbnym. Jeżeli w tym czasie popełni dwa wykroczenia, to zostanie skierowany na kurs reedukacyjny. Za trzy wykroczenia straci prawo jazdy. Takie zamiany zakłada projekt ustawy o kierujących pojazdami, którym dzisiaj będzie zajmowała się Rada Ministrów. Okres próbny może ulec przedłużeniu o kolejne dwa lata, jeżeli kierowca popełni trzy wykroczenia. Przez pierwszy rok początkujący kierowca będzie mógł poruszać się samochodem, który ma na przedniej i tylnej szybie naklejkę z zielonym liściem klonowym.

Projekt zmienia zasady przyznawania punktów karnych. Po uzyskaniu 24 punktów kierowcy zostaną wysłani na kurs reedukacyjny. Jednak jeżeli w ciągu następnych pięciu lat znów zdobędą 24 punkty karne, to już stracą prawo jazdy.

Resort Infrastruktury chce także uregulować kwestię poruszania się quadami. W tym celu proponuje dodać do kodeksu drogowego definicję takich pojazdów. Zostały one ujęte jako czterokołowiec i czterokołowiec lekki. Pierwszy to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków. Jego masa nie może przekraczać 550 kg w przypadku przewozu rzeczy i 400 kg w przypadku przewozu osób. Czterokołowiec lekki to natomiast pojazd, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h i masę do 350 kg. Aby poruszać się małym quadem, będzie trzeba uzyskać przynajmniej prawo jazdy nowej kategorii AM. Minimalny wiek na takie uprawnienie to 14 lat. W przypadku dużego quada, konieczna będzie przynajmniej kategoria B1, którą może zrobić już 16- latek lub kategoria B. Adam Jasiński, nadkomisarz z Komendy Głównej Policji zaznacza, że nadal poza zakresem ustawy pozostaną drogi wewnętrzne, pola, łąki i lasy, czyli miejsca, po których najczęściej jeździ się quadami.