Już drugi miesiąc wierzyciele mogą żądać upadłości osób, które przestały być wspólnikami spółek osobowych.
Upadłość przedsiębiorcy można ogłosić także po jego śmierci. Z wnioskiem w tej sprawie wierzyciele lub spadkobiercy mogą wystąpić do sądu w ciągu roku od dnia jego śmierci. Wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć również małżonek, rodzice lub dzieci zmarłego przedsiębiorcy nawet wówczas, gdy nie dziedziczą spadku. Procedura obejmuje również zmarłego przedsiębiorcę, który prowadził działalność bez dopełnienia obowiązku rejestracji, oraz takiego, który przed śmiercią wyrejestrował działalność.

Łatwiej odzyskać długi

Po ogłoszeniu upadłości zmarłego przedsiębiorcy jego wierzyciele będą mogli szybciej odzyskać pieniądze, ponieważ nie muszą czekać na stwierdzenie nabycia spadku (nawet sami występować o takie stwierdzenie), a następnie prowadzić egzekucję przeciwko spadkobiercom.
Majątek dłużnika przypada w takim wypadku w pierwszej kolejności jego wierzycielom. Dopiero po zaspokojeniu ich reszta zostaje wydana spadkobiercom. Ogłoszenie upadłości zmarłego zadłużonego przedsiębiorcy jest korzystne również dla jego spadkobierców. Mogą przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza i uniknąć negocjowania z wierzycielami, w jaki sposób pokryją wierzytelności zmarłego.
Zdarza się, że dopiero po zaprzestaniu przez przedsiębiorcę prowadzenia działalności gospodarczej wierzyciele żądają ogłoszenia jego upadłości. Mogą to zrobić tylko wówczas, gdy od dnia wykreślenia go z Krajowego Rejestru Sądowego albo innego rejestru nie upłynął jeszcze rok. Roczny termin liczony jest od momentu uprawomocnienia się decyzji o wykreśleniu przedsiębiorcy z rejestru.



Żądanie upadłości

Żądanie ogłoszenia upadłości po upływie tego czasu powoduje, że sąd oddali wniosek bez względu na to, co było przyczyną zwłoki. Termin na złożenie wniosku nie może zostać przywrócony.
Natomiast nie ma żadnego znaczenia, kiedy przedsiębiorca zaprzestał faktycznie prowadzenia działalności.
Na takich samych zasadach od 2 maja 2009r. można żądać ogłoszenia też upadłości osób, które przestały być wspólnikami osobowych spółek handlowych: spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej.
Upaść może też przedsiębiorca, który faktycznie prowadził działalność gospodarczą, a nie dopełnił obowiązku jej zgłoszenia do Krajowego Rejestru Sądowego lub do ewidencji działalności gospodarczej. Nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia, jak długo dłużnik funkcjonuje już w obrocie gospodarczym bez dopełnienia formalności rejestracyjnych.
Z wnioskiem o upadłość mogą wystąpić wierzyciele zadłużonego przedsiębiorcy, który przestał być wypłacalny, czyli nie wykonuje swoich wymaganych zobowiązań pieniężnych.
Podstawa prawna
Art. 7–9 ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.).