Opłaca się kupić przedsiębiorstwo upadłego przedsiębiorcy, które w całości lub w zorganizowanych częściach sprzedaje syndyk likwidujący masę upadłości. Nabywca nie odpowiada za zobowiązania podatkowe upadłego, nawet te, które powstały po ogłoszeniu upadłości.
Syndyk likwiduje firmę upadłego przedsiębiorcy i sprzedaje jego przedsiębiorstwo, sprzedaje nieruchomości lub ruchomości, ściąga wierzytelności od dłużników upadłego i wykonuje inne jego prawa majątkowe wchodzące w skład masy upadłości. Syndyk może jednak odstąpić od sprzedaży przedsiębiorstwa w całości, jeśli taka sprzedaż będzie niemożliwa, i wówczas powinien próbować wydzielić do sprzedaży zorganizowane części przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwo do sprzedaży

Zanim jednak przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część zostaną sprzedane, sędzia komisarz wyznacza biegłego, aby dokonał jego opisu i oszacowania. Gdyby jednak opis i oszacowanie zostały dokonane przy sporządzaniu spisu inwentarza i oszacowaniu masy upadłości, to wówczas nie wykonuje się ich ponownie przed sprzedażą.
W opisie biegły wskazuje na przedmiot działalności firmy, określa nieruchomości, które wchodzą w jej skład, i ich obszar, podaje oznaczenie księgi wieczystej albo zbioru dokumentów, wymienia inne środki trwałe, stwierdzone prawa i obciążenia. Odrębnie podawana jest wartość przedsiębiorstwa w całości oraz jego zorganizowanych części, które mogą zostać wydzielone do sprzedaży.
Syndyk ściąga również wierzytelności upadłego i korzysta przy tym ze wszystkich praw, które przysługiwałyby upadłemu. Przykładowo może domagać się zapłaty od poręczycieli, wypełniać weksle in blanco, wykorzystywać zabezpieczenia rzeczowe.
Warto kupić przedsiębiorstwo upadłego, ponieważ nabywca składników masy upadłości nie odpowiada za zobowiązania podatkowe upadłego, również powstałe po ogłoszeniu upadłości. Natomiast w razie sprzedaży nieruchomości upadłego wygasają prawa i roszczenia wpisane do księgi wieczystej, a także wprawdzie tam nieujawnione, ale zgłoszone sędziemu komisarzowi w terminie wskazanym w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości.
Nabywca takiej nieruchomości kupuje ją bez żadnych obciążeń.



Wygasają roszczenia

Roszczenia ciążące na nieruchomości wygasają w momencie zawarcia umowy sprzedaży, czyli wówczas gdy nabywca staje się właścicielem. Natomiast wykreślenie ich z księgi wieczystej następuje na podstawie prawomocnego planu podziału sumy, która została uzyskana ze sprzedaży rzeczy obciążonej. W planie podziału należy wskazać wszystkie prawa i roszczenia, które muszą zostać zaspokojone z ceny.
Z kolei podstawą wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej jest moment sprzedaży nieruchomości.
Osoby mające roszczenia do upadłego przedsiębiorcy, które wygasły na skutek sprzedaży nieruchomości, mają prawo zaspokoić je z ceny uzyskanej ze sprzedanej nieruchomości.
Jednak w razie sprzedaży nieruchomości w postępowaniu upadłościowym pozostają w mocy bez potrącania ich wartości z ceny nabycia następujące służebności: drogi koniecznej, przesyłu, ustanowiona w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budowli lub innego urządzenia. Natomiast użytkowanie oraz prawa dożywotnika pozostają w mocy wówczas, gdyby przysługiwało im pierwszeństwo przed hipotekami albo nieruchomość nie była obciążona hipotekami. W mocy pozostają również wówczas, gdy wartość użytkowania i prawa dożywotnika znajdują pełne pokrycie w cenie nabycia. Jednak wówczas wartość tych praw będzie zaliczona na cenę nabycia.
Takie same skutki wywołuje sprzedaż prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i statku morskiego wpisanego do rejestru okrętowego, które należą do upadłego przedsiębiorcy.