statystyki

Miesięczne stypendium dla aplikanta wyniesie 4,5 tys. zł

autor: Adam Makosz27.05.2009, 03:00; Aktualizacja: 27.05.2009, 11:13
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoby, które ukończą nową aplikację, mają gwarancję pracy w wyuczonym zawodzie. Stypendium otrzyma każdy aplikant, niezależnie od dochodu w gospodarstwie domowym. Aplikant, który odmówi podjęcia pracy w sądzie lub prokuraturze, będzie musiał zwrócić stypendium.

reklamareklama


W siedzibie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie 8 sierpnia 2009 r. odbędzie się po raz pierwszy egzamin konkursowy na nową aplikację sędziowsko-prokuratorską. Zgodnie z wyznaczonym przez ministra sprawiedliwości limitem przyjęć naukę w nowym systemie aplikacji państwowych rozpocznie jesienią 300 osób. Nowy, wprowadzany w tym roku w życie model kształcenia kadr wymiaru sprawiedliwości zakłada, że przygotowanie do wykonywania zawodu sędziego i prokuratora będzie polegało na odbyciu dwuetapowej aplikacji, a następnie stażu zawodowego.

Szkolenie na zmianę z praktyką

Szkolenie aplikantów będzie odbywać się w jednym miejscu w Krakowie w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a nie jak dotychczas w sądach i prokuraturach apelacyjnych. Aplikanci będą odbywali aplikację ogólną, sędziowską lub prokuratorską zgodnie ze szczegółowym programem zajęć. Szkolenia teoretyczne zostaną uzupełnione praktykami w sądach, prokuraturach i urzędach położonych w pobliżu miejsca zamieszkania aplikanta.

Zajęcia będą realizowane w postaci trwających nie dłużej niż trzy tygodnie bloków szkoleniowych (pięć dni w tygodniu po 8 godzin seminaryjnych dziennie). Będą miały one głównie formę wykładów, seminariów, warsztatów, symulacji rozpraw, przeprowadzania czynności procesowych oraz opracowywania decyzji procesowych.

Po każdym cyklu zajęć aplikant będzie odbywał wskazane w programie aplikacji praktyki. Będą one pokrywały się z tematyką bloku przeprowadzonych zajęć (np. procedura cywilna, kryminalistyka, postępowanie karne). Po każdym zakończonym cyklu zajęć i praktykach aplikant będzie musiał zaliczyć sprawdzian.

– W czasie pobytu w Krakowie aplikanci będą mogli mieszkać w specjalnie dla nich wybudowanym hotelu. Wynajęcie pokoi będzie odpłatne, jednak na pewno będzie ono dofinansowane z Ministerstwa Sprawiedliwości – mówi sędzia Beata Morawiec, zastępca dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury ds. szkolenia wstępnego.

Specjalizacja dla najlepszych

Warunkiem ukończenia aplikacji ogólnej i otrzymania dyplomu będzie uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich sprawdzianów i praktyk objętych programem aplikacji. W następnym etapie aplikanci będą mogli złożyć wniosek o wpis na aplikację specjalistyczną (sędziowską lub prokuratorską). W pierwszej kolejności na listę zostaną wpisani kandydaci z najlepszymi wynikami. Jeśli zabraknie miejsc dla zainteresowanych, dyplom będzie uprawniał do wpisu w późniejszym terminie, jednak nie dalej niż trzy lata od ukończenia aplikacji ogólnej. Osoby, które się nie zakwalifikują na aplikację specjalistyczną, będą mogły pracować jako asystent sędziego lub referendarz sądowy.

Aplikacja sędziowska będzie trwała 54 miesiące. W tym czasie przez 30 miesięcy aplikanci będą uczestniczyli w zajęciach i praktykach w krajowej szkole. Następnie będą kontynuowali praktykę w sądach z tą różnicą, że zamiast asesury (której wykonywanie jest zakazane od 5 maja 2009 r.) odbędą staże na stanowiskach: asystenta sędziego, a następnie referendarza sądowego (po 12 miesięcy). Aplikacja prokuratorska ma trwać 30 miesięcy. Po zdaniu egzaminu prokuratorskiego do ministra sprawiedliwości trafi lista klasyfikacyjna aplikantów ułożona według osiągniętych wyników w nauce. Kolejność na niej zadecyduje o możliwości pracy na stanowisku asesora prokuratorskiego.

Do nowego modelu kształcenia sceptycznie podchodzi Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

– Niestety, przyjęty model jest czysto urzędniczy. Z prawdziwą praktyką pracy w sądzie czy prokuraturze aplikant będzie miał do czynienia dopiero po zakończeniu aplikacji – podkreśla sędzia Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenia Iustitia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 76

 • 1: ! z IP: 178.73.63.* (2010-12-13 18:42)

  prawdziwa mentalnosc Polakow tylko ktos ma wiecej to protest:)

 • 2: staję_do_konkursÓW_:) z IP: 95.49.169.* (2009-07-17 17:59)

  nawet jeśli pewnie nie wyniesie tych 70% to na roczne utrzymanie z dojazdami na traście szczecin-kraków musi wystarczyć, a przy lecącym na łeb na szyję poziomie aplikacji korporacyjnych, każde doświadczenie procesowe przed ich rozpoczęciem jest na wagę złota :) w między czasie można zrobić jedną podyplomówkę i zacząć drugą. Aplikacja ogólna to świetne przedwstęp do aplikacji korporacyjnej :)

 • 3: staję_do_konkursu_:) z IP: 95.49.169.* (2009-07-17 17:56)

  w tekście jest bardzo duży błąd, którego wczesniej nie prostowałem, żeby mi konkurencja nie rosła. Zgodnie z ustawą tylko aplikanci sądowi i prokuratorscy, którzy pobierali stypendium odpowiednio w czasie aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej, muszą je zwrócić gdy zaistnieją określone ustawą przesłanki. Stypendium aplikanta ogólnego jest BEZ ZWROTNE łehehehehehe!

 • 4: maciej? z IP: 80.50.233.* (2009-06-03 22:52)

  Tych ze sfałszowanym dyplomem i egzaminem na aplikacje na przykład?

 • 5: loki z IP: 81.190.217.* (2009-06-03 12:35)

  @ 64

  Iza, Iza ... podeślij mi sygnaturę tego orzeczenia TK, z którego wyczytałaś, że jednej ustawie może przysługiwać domniemanie konstytucyjności a innej nie. Z chęcią się zapoznam. Mam jednak podejrzenia, że ta koncepcja to jedynie wytwór Twojego bogatego wnętrza :)
  Domniemanie konstytucyjności aktu prawnego wynika z kardynalnej dla ustroju zasady państwa prawnego. Po prostu przyjmuje się za pewnik, że racjonalny ustawodawca wydaje akty praworządne materialnie i formalnie. To, że czasem tak nie jest, to inna sprawa. Z w/w zasadą łączy się zasada ochrony praw nabytych i nieretroaktywności orzeczeń TK (wpisz w googlu - poda ci strawne dla Ciebie definicje).

  Reasumując, wpis dokonany jest nieodwołalny. Choćby nie wiadomo jak bardzo nie podobało się to takim przyszłym kwiatom palestry, jak Ty.

  Po grudniu przybędzie Wam trochę nowych członków :)

 • 6: adam z IP: 88.156.116.* (2009-06-01 22:25)

  cos nie wierze w tak wysokie stypendium..

 • 7: arty z IP: 80.238.108.* (2009-06-01 20:05)

  do 65

  każdy musi się utrzymać i gdzieś do pracy docierać, pokaż mi aplikantów którzy mają na to 4500 miesięcznie i do tego za zadanie tylko się uczyć

 • 8: Caro z IP: 62.61.35.* (2009-05-30 21:37)

  Myśle że lekarz nic tu nie pomoże, jak człowiek jest tak mocno sfrustrowany jak kolega 67. to wszystko będzie mu się kojarzyć z Ziobrą itp.

 • 9: ciekawy z IP: 77.89.78.* (2009-05-30 14:41)

  @ 67

  tak tak dziecko, Kalisz i Lewica tez nalezy do PISu, idz do lekarza i to szybko

 • 10: nie-ciekawy z IP: 89.75.209.* (2009-05-30 13:19)

  coś mi tu śmierdzi propagandą wyborczą...zwłaszcza Kaczory i Ziobro jest tu bardzo CIEKAWY...

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama