statystyki

Miesięczne stypendium dla aplikanta wyniesie 4,5 tys. zł

autor: Adam Makosz27.05.2009, 03:00; Aktualizacja: 27.05.2009, 11:13

Osoby, które ukończą nową aplikację, mają gwarancję pracy w wyuczonym zawodzie. Stypendium otrzyma każdy aplikant, niezależnie od dochodu w gospodarstwie domowym. Aplikant, który odmówi podjęcia pracy w sądzie lub prokuraturze, będzie musiał zwrócić stypendium.

reklama


reklama


W siedzibie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie 8 sierpnia 2009 r. odbędzie się po raz pierwszy egzamin konkursowy na nową aplikację sędziowsko-prokuratorską. Zgodnie z wyznaczonym przez ministra sprawiedliwości limitem przyjęć naukę w nowym systemie aplikacji państwowych rozpocznie jesienią 300 osób. Nowy, wprowadzany w tym roku w życie model kształcenia kadr wymiaru sprawiedliwości zakłada, że przygotowanie do wykonywania zawodu sędziego i prokuratora będzie polegało na odbyciu dwuetapowej aplikacji, a następnie stażu zawodowego.

Szkolenie na zmianę z praktyką

Szkolenie aplikantów będzie odbywać się w jednym miejscu w Krakowie w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a nie jak dotychczas w sądach i prokuraturach apelacyjnych. Aplikanci będą odbywali aplikację ogólną, sędziowską lub prokuratorską zgodnie ze szczegółowym programem zajęć. Szkolenia teoretyczne zostaną uzupełnione praktykami w sądach, prokuraturach i urzędach położonych w pobliżu miejsca zamieszkania aplikanta.

Zajęcia będą realizowane w postaci trwających nie dłużej niż trzy tygodnie bloków szkoleniowych (pięć dni w tygodniu po 8 godzin seminaryjnych dziennie). Będą miały one głównie formę wykładów, seminariów, warsztatów, symulacji rozpraw, przeprowadzania czynności procesowych oraz opracowywania decyzji procesowych.

Po każdym cyklu zajęć aplikant będzie odbywał wskazane w programie aplikacji praktyki. Będą one pokrywały się z tematyką bloku przeprowadzonych zajęć (np. procedura cywilna, kryminalistyka, postępowanie karne). Po każdym zakończonym cyklu zajęć i praktykach aplikant będzie musiał zaliczyć sprawdzian.

– W czasie pobytu w Krakowie aplikanci będą mogli mieszkać w specjalnie dla nich wybudowanym hotelu. Wynajęcie pokoi będzie odpłatne, jednak na pewno będzie ono dofinansowane z Ministerstwa Sprawiedliwości – mówi sędzia Beata Morawiec, zastępca dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury ds. szkolenia wstępnego.

Specjalizacja dla najlepszych

Warunkiem ukończenia aplikacji ogólnej i otrzymania dyplomu będzie uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich sprawdzianów i praktyk objętych programem aplikacji. W następnym etapie aplikanci będą mogli złożyć wniosek o wpis na aplikację specjalistyczną (sędziowską lub prokuratorską). W pierwszej kolejności na listę zostaną wpisani kandydaci z najlepszymi wynikami. Jeśli zabraknie miejsc dla zainteresowanych, dyplom będzie uprawniał do wpisu w późniejszym terminie, jednak nie dalej niż trzy lata od ukończenia aplikacji ogólnej. Osoby, które się nie zakwalifikują na aplikację specjalistyczną, będą mogły pracować jako asystent sędziego lub referendarz sądowy.

Aplikacja sędziowska będzie trwała 54 miesiące. W tym czasie przez 30 miesięcy aplikanci będą uczestniczyli w zajęciach i praktykach w krajowej szkole. Następnie będą kontynuowali praktykę w sądach z tą różnicą, że zamiast asesury (której wykonywanie jest zakazane od 5 maja 2009 r.) odbędą staże na stanowiskach: asystenta sędziego, a następnie referendarza sądowego (po 12 miesięcy). Aplikacja prokuratorska ma trwać 30 miesięcy. Po zdaniu egzaminu prokuratorskiego do ministra sprawiedliwości trafi lista klasyfikacyjna aplikantów ułożona według osiągniętych wyników w nauce. Kolejność na niej zadecyduje o możliwości pracy na stanowisku asesora prokuratorskiego.

Do nowego modelu kształcenia sceptycznie podchodzi Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

– Niestety, przyjęty model jest czysto urzędniczy. Z prawdziwą praktyką pracy w sądzie czy prokuraturze aplikant będzie miał do czynienia dopiero po zakończeniu aplikacji – podkreśla sędzia Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenia Iustitia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

reklama

  • do 4: jan(2009-05-27 07:59) Odpowiedz 00

    Tak jeżeli jeszcze nie dostałeś - to od obecnej kwoty brutto Twojego wynagrodzenia otrzymasz z wyrównaniem od początku roku podwyżkę o 3.9 %. Jeżeli już takie coś dostałeś - w tym roku zapomnij o czymkolwiek :D
    Chcesz wiedzieć więcej - wpisz w googlach asystent sedziego

  • ciekawy(2009-05-28 00:14) Odpowiedz 00

    czy ktos z kolezanek lub kolegow asystentow jest na tyle odwazny, ze pozwalby pracodawce o zaplate roznicy wynagrodzenia z art. 45 KSSiP i swojego i wystapic w pozwie tym rowniez o zadanie przez Sad pytania prawnego do TK?

    hmm moze dokonac cesji wierzytelnosci z tego tytulu i taka osoba trzecia moglaby wystapic z pozwem ?

    jesli tak to moge napisac pozew i nawet podpis adwokata/radcy prawnego zalatwic

  • asyst.(2009-05-29 00:02) Odpowiedz 00

    @@@ Asystenci @@@

    Popierajmy akcje takie jak ta wymyslona przez ciekawgo !!! Sama krytyka tylko na forach internetowych nie wystarczy ! Trzeba sie organizowac (google : asystent sedziego) i wysylac wnioski jak ten na pierwszej stronie do Prezydenta, RPO, poslow i senatorow

    Im wiecej nas bedzie, tym wieksza szansa na sukces - trzeba walczyc o swoje, bo nikt tego za nas nie zrobi !!!

  • klakier(2009-05-28 17:53) Odpowiedz 00

    A komu jest potrzebny urzędnik II szczebla (ciekawe co to znaczy)?
    Zresztą gdybyś czytał uważniej to wiedziałbyś, że referendarze nie narzekają na zarobki - dostali w tym roku średnio 750 zł netto podwyżki.

  • prezio(2009-05-28 16:56) Odpowiedz 00

    Asystenci i referendarze-zawsze wam mało,a komu jesteście potrzebni ?,.Porównanie -przyszły sedzia lub prokurator do urzędnika II szczebla.Śmiechu warte.Nareszcie porzadna aplikacja i porzadna kasa..i tak ma być a szczekacze niech se pisza gdzie chcą.

  • proste(2009-05-30 07:51) Odpowiedz 00

    do loki-domniemanie konstytucyjności nie ma zastosowania co do prawnikow,bo TK ustawy korporacyjne (a w szczegolnosci pozaaplikacyjne drogi dojscia do zawodu) uznal za niezgodne z Konstytucja w 2005 roku,i listopadzie roku 2006.

    Takze egzamin jaks czas wreszcie zdac,ale podstaw do wpisu na listy samorzadu prawnych NIE MA!

  • M.(2009-05-28 08:54) Odpowiedz 00

    Promuje się egzaminy zewnętrzne,państwowe,a nie lokalne koterie,jak było kiedyś.

    Nie od dziś wiadomo,że egzaminy bardziej przejrzyste są więcej warte dla decydentów niż stare.Stąd większe pieniądze!

    Nic dziwnego!

    Większy profesjonalizm,większa KASA!

  • do 41: Kalwas(2009-05-28 00:46) Odpowiedz 00

    41 Kalwas o to rozporządzenie ci chodzi że go niby nie ma??

    www.ms.gov.pl/projekty/proj090520_1.rtf czy o jakieś inne

  • kalwasik(2009-05-27 23:46) Odpowiedz 00

    Kalwas gdybyś kiedykolwiek przeczytał tą ustawę to nie pisałbyś bredni, że aplikant w okresie stażu będzie otrzymywał stypendium.

  • iza(2009-05-30 07:09) Odpowiedz 00

    No wlasnie DOPIERO "DZISIAJ"...Mam nadzieje,ze do tego czasu TK rozpatrzy skarge korporacji.Oczywiscie niekonstytucyjnosc ta nie dotyczy to APLIKANTOW(reszta tak).Za to wyznaczanie terminow egzaminow budzi powazne zastrzezenia...

  • kalwasik ...(2009-05-27 23:40) Odpowiedz 00

    do 41
    Kalwas nie masz pojęcia o czym piszesz. Podstawowe wynagrodzenie refa to właśnie 75% wynagrodzenia ssr w pierwszej stawce + składki na ubezpieczenie więc nie wypisuj bredni, że wynosi ono 4,5 tysiąca.

  • Kain(2009-05-27 22:41) Odpowiedz 00

    @Kalwas: nie możesz mówić o stypendium w wypadku nawiązania STOSUNKU PRACY. W tym wypadku masz najnormalniejsze w świecie wynagrodzenie - to podstawy kodeksu pracy...

  • Kevin Lomax(2009-05-27 22:05) Odpowiedz 00

    a co z wynagrodzeniem prawników pracujących w kancelarii czesto za marne grosze co ?

    Ja w ogóle proponuje straj prawników , nie zaczną nas cenić ..

  • Kalwas(2009-05-27 19:59) Odpowiedz 00

    GP ma rację, to będzie stypendium (takie niby wynagrodzenie jak obecni aplikanci) w wysokości ok. 4,5 tyś. zł, bo tyle wynosi podstawowa pensja referendarza (bez ZUS-u). A o podwyżkach dla obecnych asystentów radzę szybko zapomnieć bo już w lipcu szykuje się kolejne wielkie szukanie oszczędności w ramach dziury budżetowej. Więc niech ten cwaniak co widział rzekomo jakieś rozporządzenie przestanie uprawiać tanią propagandę.

  • klakier(2009-05-27 18:43) Odpowiedz 00

    do 39 - a jak sędzia wydaje nakaz zapłaty to też jest urzędnikiem?

    Widać referendarz nie jest zwykłym urzędnikiem, tak jak asystent - jego orzeczenia mają taką samą moc jak wyroki. A co na własny rachunek robi asystent?

  • cozabzdet(2009-05-27 16:16) Odpowiedz 00

    A skąd uprzywilejowanie tych calych referendarzy???
    Finansowe,co do trwania aplikacji???

    To zwykly urzędnik !

  • ciekawy(2009-05-27 11:03) Odpowiedz 00

    @ t

    odsylam do lektury ustawy o KSSiP

    art. 31 ust. 3 tej ustawy stanowi, ze w okresie stazu aplikant zostaje ZATRUDNIONY na stanowisku asystenta sedziego na podstawie UMOWY O PRACE NA CZAS OKRESLONY

    w tym czasie wykonuje dokladnie taka sama prace jak asystenci z art. 155 i 155a USP i otrzymuje za to dwa razy wyzsze wynagrodzenie

    jesli masz jakies watpliwosci to zapraszam do lektury stanowiska Krajowej Rady Sadownictwa z dnia 08 maja 2009 r., ktora zajmuje dokladnie takie samo stanowisko

    http://www.krs.pl/admin/files/100588.pdf

  • Martyna(2009-05-29 00:31) Odpowiedz 00

    @ asyst.

    racja, wystarczy samego narzekania, musimy podejmować więcej inicjatyw jak ta tutaj, bo tylko wtedy będziemy mogli osiągnąć cel

  • Jerzy(2009-05-29 15:24) Odpowiedz 00

    Pytanie z innej bajki, z góry przepraszam!

    Na podstawie znowelizowanej ustawy o adwokaturze i radcach prawnych, która weszła w życie 25 marca 2009 roku, Minister Sprawiedliwości został zobowiązany do zorganizowania każdego roku państwowego egzaminu zawodowego (adowkackiego i radcowskiego) oraz do podania najpóźniej do 31 maja terminu jego przeprowadzenia oraz innych informacji (art. 78a).

    Dzisiaj mamy 29 maja, 31 to niedziela...

  • ciekawy(2009-05-27 12:34) Odpowiedz 00

    @ franek kimono

    ta droga to Trybunał Konstytucyjny - te przepisy tam polegna, idzie tylko o to, zeby stalo sie to szybko