Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" odstępuje od akcji protestacyjnej, tzw. dni bez wokandy - głosi uchwała przyjęta dziś w Warszawie podczas nadzwyczajnego zebrania delegatów stowarzyszenia.

W związku z podjętą decyzją zaplanowane pierwotnie na ostatnie tygodnie maja i czerwca protesty sędziów nie odbędą się. Do tej pory protesty odbywały się od września ubiegłego roku - wówczas w sądach wyznaczano od jednej trzeciej do połowy mniej sesji niż zwykle.

"Zmiana zasad wynagradzania sędziów poprzez odejście od kwoty bazowej na rzecz obiektywnego miernika częściowo spełnia postulaty środowiska sędziowskiego dotyczące godnego wynagrodzenia" - głosi przyjęta uchwała.

W marcu uchwalona została nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych

W marcu uchwalona została nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych przewidująca uzależnianie wynagrodzeń sędziów od ogłaszanego w Monitorze Polskim przez prezesa GUS przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale poprzedniego roku, a nie od kwoty bazowej określanej w ustawie budżetowej. Ustawa określiła też na nowo mnożniki podstawy wynagrodzenia tak, by płace sędziów i prokuratorów mogły wzrosnąć o zapowiadaną już wcześniej kwotę co najmniej 1000 zł - niezależnie od zajmowanego stanowiska.

Jak zaznaczył rzecznik SPP "Iustitia", sędzia Bartłomiej Przymusiński, nie jest jednak wykluczony powrót do protestu, kiedy zarząd stowarzyszenia "uzna to za konieczne dla zrealizowania postulatów środowiska".

Przymusiński dodał także, że sędziowie ze stowarzyszenia przede wszystkim liczą na dialog i wspólne uzgadnianie stanowiska z ministerstwem sprawiedliwości. Dlatego zebrani delegaci zwrócili się do szefa resortu sprawiedliwości o zapewnienie przedstawicielom stowarzyszenia "realnego udziału w pracach nad nowym kształtem ustawy o ustroju sądów powszechnych i wszelkich innych aktów prawnych dotyczących funkcjonowania sądownictwa".



Propozycje likwidacji zgromadzeń ogólnych sędziów sądów okręgowych

W połowie maja resort zaprezentował projekt nowelizacji Prawa o ustroju sądów. Proponuje on m.in. okresową ocenę pracy sędziów, zmieniający kompetencje prezesów sądów i znaczenie zgromadzeń ogólnych sędziów. Największe kontrowersje w środowisku wzbudziły propozycje likwidacji zgromadzeń ogólnych sędziów sądów okręgowych, które opiniują kandydatury na sędziów i do awansów. Ich zadania miałyby przejąć zgromadzenia sędziów z całej apelacji.

W projekcie jest też mowa, że minister będzie sprawował nad sądami nadzór, definiowany teraz jako "zewnętrzny", a nie "zwierzchni", jak dotychczas, i będzie nadal mógł powoływać sądy oraz ich prezesów, będzie też miał różne uprawnienia kontrolne. Sędziowie natomiast chcą, by całe sądownictwo powszechne znalazło się pod nadzorem I Prezesa SN i KRS.

Delegaci "z ubolewaniem przyjęli do wiadomości" udział członków SSP "Iustitia" w komisjach wyborczych do PE

Jednocześnie w kolejnej z zaaprobowanych w weekend uchwał delegaci "z ubolewaniem przyjęli do wiadomości" udział sędziów, członków SSP "Iustitia", w powołanych komisjach wyborczych do Parlamentu Europejskiego. W uchwale wyrażono nadzieję, iż "sędziowie ci w przyszłości wykażą się większą solidarnością ze swoimi kolegami, którzy z determinacją i zaangażowaniem uczestniczą we wszelkich akcjach organizowanych przez stowarzyszenie, a mających na celu wywalczenie należnego sędziom statusu".

Wcześniej "Iustitia" planowała, że jeśli nie zostaną spełnione płacowe postulaty środowiska, sędziowie odmówią uczestnictwa w pracach komisji wyborczych. Zgodnie z ordynacją wyborczą w skład każdej okręgowej komisji wyborczej wchodzi od 7 do 11 sędziów. Z kolei w skład każdej rejonowej komisji wyborczej wchodzi 5 sędziów.

Ponadto zebrani delegaci zaapelowali m.in. o: uproszczenie procedur sądowych podejmowanych przez sędziów przy jednoczesnym poszerzeniu uprawnień referendarzy i asystentów sędziów, zapewnienie równomiernego obciążenia sędziów obowiązkami służbowymi oraz wzmocnienie ustrojowej pozycji Krajowej Rady Sądownictwa i zagwarantowanie udziału sędziów sądów rejonowych w KRS.

Zebranie delegatów jest najwyższą władzą stowarzyszenia. W zjeździe brali udział przedstawiciele SSP "Iustitia" z całego kraju.