Posłowie rozszerzyli katalog instytucji zobowiązanych do informowania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej o przepływie pieniędzy między firmami.
Sejm zaostrzył przepisy ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finnasowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł. Nowelizacja rozszerza katalog instytucji obowiązanych do informowania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej o podejrzanych transakcjach, mających na celu legalizację pieniędzy niewiadomego pochodzenia. Do instytucji tych zaliczono m.in. kantory, komisy, antykwariaty, domy aukcyjne, firmy prowadzące sprzedaż kamieni szlachetnych, notariuszy, pośredników w obrocie nieruchomościami, SKOK-i, biura prowadzące księgi rachunkowe, stowarzyszenia, fundacje.
Obowiązek informacji i rejestracji transakcji dotyczy przedsiębiorców przyjmujących płatności w gotówce o równowartości co najmniej 15 tys. euro.
Instytucje zobowiązane do rejestrowania i przekazywania informacji mają identyfikować klientów i podmioty, które odnoszą rzeczywiste korzyści z prowadzonych transakcji. Obowiązek rejestracji transakcji nałożono również na te kategorie instytucji, które nie realizują bezpośrednio transakcji, np. notariuszy, pośredników obrotu nieruchomościami itp.
Ustawa wchodzi w życie w dwa tygodnie od publikacji w Dzienniku Ustaw. Teraz trafiła do Senatu.