W uchwale z 12 lutego 2004 r. parlament ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku zmiany ustawy przez parlament święto zmieniono na Święto Flagi. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Nie jest jednak dniem wolnym od pracy.

W tym dniu wywieszamy flagę polską na znak pamięci żołnierzy zdobywających Berlin w 1945 roku. Jako pierwsi właśnie oni 2 maja wywiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäules w Berlinie – mówią przedstawiciele Socjaldemokracji.

Inaczej widzą powód do obchodów partie prawicowe. Ich zdaniem święto ma aspekt wychowawczy i popularyzatorski. Ma rozwijać wiedzę o symbolach narodowych, polskiej historii i tożsamości.

Gdy prezydent Lech Kaczyński objął w 2007 roku patronatem obchody Dnia Flagi, zaapelował, aby 2 i 3 maja Polacy pamiętali o patriotycznych tradycjach i podtrzymywali zwyczaj wywieszania flag państwowych w dniach świąt narodowych.

Zdaniem prezydenta, Polakom należy się jeszcze jedno święto państwowe, które mogłoby być obchodzone 31 sierpnia – w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych – lub 12 września – w rocznicę powołania pierwszego niekomunistycznego rządu.

Socjolog młodzieży Krzysztof Koseła, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, stwierdził wówczas, że w przywiązaniu do symboli narodowych daleko nam jeszcze np. do Szwedów, którzy flagę narodową wywieszają przy domu z okazji imienin członków rodziny.

Wyniki badań społecznych, wykazały, że 63 proc. Polaków nie ma w domu flagi. Ma ją – i wywiesza podczas świąt państwowych – jedynie 15 proc. – są to częściej ludzie starsi, lepiej wykształceni, rolnicy, wierzący i praktykujący, o poglądach prawicowych, interesujący się polityką oraz mieszkańcy Wielkopolski, mający największe zaufanie do państwa.

Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

SZERSZA PERSPEKTYWA

Najstarszą tradycję obchodów Dnia Flagi mają Stany Zjdenoczone. Flaga została uznana oficjalnym symbolem Stanów Zjednoczonych 14 czerwca 1777 roku przez Kongres. Obchody odbywają się w drugą niedzielę czerwca każdego roku. Zaczynają się zwykle około godziny 12. Program obejmuje uroczyste podniesienie flagi, odśpiewanie hymnu oraz odczytanie prezydenckiego orędzia. Ulice miast są zamknięte dla ruchu samochodowego.

Parady trwają około dwóch godzin.