Jak poinformował przewodniczący regionu pomorskiej PO Jan Kozłowski, prezydent Karnowski, który przebywa poza Trójmiastem, przekazał władzom partii ustną informację w tej sprawie.

"Tak się składa, że w poniedziałek mamy spotkanie zarządu pomorskiej PO, więc pewnie trafi na nie pisemny wniosek pana prezydenta, ale już sama ustna informacja jest wystarczająca, by zawiesić swoje członkostwo" - powiedział Kozłowski.

Zawieszenie prezydenta Sopotu w członkostwie w PO jest związane publikacją "Rzeczpospolitej", która napisała, że Jacek Karnowski, w zamian za pomoc w wydaniu pozytywnej decyzji urzędowej domagał się od sopockiego przedsiębiorcy dwóch mieszkań. Miała być to cena za pomoc w podjęciu decyzji przychylnej dla biznesmena. Gazeta dotarła do nagrania spotkania prezydenta z biznesmenem, który zawiadomił o sprawie prokuraturę.

W sobotę sopoccy działacze PiS zaapelowali do prezydenta Karnowskiego, by "do czasu wyjaśnienia zarzutów, w cieniu których się znalazł", zrezygnował z pełnienia wszystkich sprawowanych publicznych funkcji.

Zwrócili się też do premiera Donalda Tuska, by zlecił NIK kontrolę, która zbadałaby działalność gospodarczą w Sopocie, a szczególnie wydawanie pozwoleń na budowę i zarządzanie miejskim majątkiem w czasie, gdy Karnowski pełnił funkcje prezydenta i wiceprezydenta miasta.

W piątek Karnowski zaprzeczył jakoby złożył korupcyjną propozycje

Przyznał, że przedsiębiorca jest jego dobrym kolegą. Zarzucił mu jednak pomówienie - miało do niego dojść w zemście za to, że miasto przed kilkunastoma dniami zasłoniło reklamę biznesmena.

O nagranej rozmowie Karnowski powiedział: "spotykałem się z nim tyle razy, że nie wiem, co mógł on nagrać". Prezydent Sopotu powiedział też, że cieszy się, iż przedsiębiorca skierował sprawę do prokuratury. "Mam nadzieję, że szybko zostanie to wyjaśnione" - podkreślił.

Jacek Karnowski jest jednym z założycieli regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej. Do soboty pełnił funkcję skarbnika pomorskiej PO. Prezydentem Sopotu jest od 1998 roku, wcześniej - przez osiem lat - był wiceprezydentem miasta.