Bliższe informacje na temat aktu oskarżenia Naczelna Prokuratura Wojskowa przedstawi jutro podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Po trwającym osiem miesięcy śledztwie prokuratura oskarżyła siedmiu żołnierzy. Sześciu z nich - chorążego Andrzeja O., plutonowego Tomasza B., kapitana Olgierda C., podporucznika Łukasza B., starszego szeregowego Jacka J. i starszego szeregowego Roberta B. - oskarżono o zabójstwo ludności cywilnej, za co grozi kara dożywotniego więzienia.

Siódmego - starszego szeregowego Damiana L. - oskarżono o ostrzelanie niebronionego obiektu, za co grozi kara od 5 do 15 lat pozbawienia wolności i - w wyjątkowych przypadkach - kara 25 lat pozbawienia wolności.

Wobec czterech żołnierzy prokuratura zmodyfikowała zarzuty o zapis, że działali w stanie ograniczonej poczytalności

Z powodu opinii biegłych psychiatrów wobec czterech żołnierzy - trzech szeregowców: Jacka J., Roberta B. i Damiana L. oraz ppor. Łukasza B. - prokuratura zmodyfikowała zarzuty o zapis, że działali w stanie ograniczonej poczytalności, co może, ale nie musi, stanowić okoliczności łagodzącej.

Obecnie wszyscy oskarżeni żołnierze przebywają na wolności. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego uznała, że śledztwo nie wymaga już tego, by przebywali w areszcie, gdzie byli od listopada 2007 roku.

Oskarżeni to żołnierze jednostki wojskowej z Bielska Białej. W Afganistanie stanowili część 1. plutonu szturmowego Zespołu Bojowego "C" Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

W wyniku ostrzału wioski śmierć poniosło sześciu Afgańczyków

Do tragicznego zdarzenia doszło 16 sierpnia 2007 roku. W wyniku ostrzału śmierć poniosło sześciu Afgańczyków, a wśród rannych były też dzieci i kobiety - trzy z nich zostały trwale okaleczone.

Według prawników proces żołnierzy będzie pierwszym w powojennej historii polskiego wojska, w którym oskarżeni będą odpowiadać za złamanie konwencji haskiej i zabójstwo cywilów niebiorących udziału w działaniach wojennych.