Łatwiej będzie zmusić do opłacania alimentów rodziców mieszkających za granicą

autor: Dorota Sobolewska06.06.2008, 03:00

Od stycznia rodzice, którzy mają kłopoty z egzekucją alimentów od drugiego z rodziców przebywającego za granicą, zyskają nowe możliwości ścigania dłużnika. W każdym kraju UE powstanie m.in. specjalny urząd, który pomoże ustalić jego miejsce zamieszkania.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • Matka.Dla nieudaczników SUKA(2010-01-02 22:14) Zgłoś naruszenie 10

    Zamiast wychowywać moje dziecko szczególnej troski pracuje po 10-12 godzin aby je utrzymać.Wspaniały tata przyjeżdża ze Szwajcarii na kolejne operacje aby popatrzeć choć nie kupi jej nawet banana.Nie odbiera korespondencji z sądu bo nie nazywa się już Łojewski ale Lojewski.Polski sąd zasądza 700 zł alimentów przy legalnym zarobku 4,5 tys franków.Naprawdę!Imponuje swoim znajomym zabierając ich córkę na wakacje a na swoje nie płaci bo jak mówi NIE MA PIENIĘDZY.Składam wniosek!Mam nadzieje że skoro Szwajcaria poradziła sobie z Polańskim to i z alimenciarzem też sobie poradzi.

    Odpowiedz
  • emigrant(2012-08-03 12:16) Zgłoś naruszenie 00

    Wedlug mnie problemem nie jest plec sedziego tylko sam system prawny. Komu zalezy na utrzymaniu tego systemu? - politykom: bo te matoly rozmnazja sie radosnie i placenie 10% ich pensji na stado dzieci moglo by mocno uszczuplic ich budzet.
    Dziwi mnie jednak, ze nikt nie stara sie napisac projektu ustawy i zebrac podpisow- ponoc mamy mase mlodych dobrych prawnikow?
    Alimenty w UK sa do pewnej granicy wiekowej- ma to na celu nuczenie nastolatka, ze jak bedzie sie do rodzica odnosic jak do bankomatu, to po 16 roku zycia rodzic powie, wszystkiego dobrego w nowym doroslym zyciu
    Tutaj nikt nie patrzy na jakies usamodzielnienie, po 19 roku zycia nie ma mozliwosci otrzymania alimentaji- od tego sa kredyty studenckie.

    Odpowiedz
  • leluś(2008-08-18 23:40) Zgłoś naruszenie 00

    I bardzo dobrze! Wreszcie się ktoś tym zajmie, pracuję jako asesor komorniczy i znam ten ból bardzo dobrze. Tak trzeba działać jak najszybciej. Lepiej późno niż wcale. Brawo Nasi ustawodawcy.

    Odpowiedz
  • doda(2010-03-12 16:29) Zgłoś naruszenie 00

    Do 13.Ewelina jak masz zameldowanie i pracujesz w niemczech to zrob mu po i zew z niemiec i on beknie a jak nie to panstwo zaplaci a w niemczech to nie takie alimenty jak w polsce najmniejsze 250E i po zabawie?

    Odpowiedz
  • Ja(2009-06-02 12:38) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe gdzie te urzędy, które miały być od stycznia... co za bzdury!

    Odpowiedz
  • Julka(2008-06-06 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    Wreszcie jakieś konkrente rozwiązanie problemu. Miejmy nadzieję, że polskie urzędy udźwigną ciężar obowiązku i zamiast przeszkadzać pomogą w egzekwowaniu alimentów.
    Autorce i GP gratuluję artykułu i czekam na kolejne. Osobiście mnie to dotyczy (i mojego dziecka), więc nie wszystko stracone.

    Odpowiedz
  • jednoręki bandyta(2008-06-06 18:09) Zgłoś naruszenie 00

    bo może co 20 jest w stanie się wysilić i wskazać adres zamieszkania dłużnika, który niejednokrotnie przebywa nawet w tym samym mieście. bo po co?
    zaliczka alimentacyjna leci, żyć się jakoś da ...
    a kto będzie wydawał zaświadczenia o bezskuteczności takich alimentów ?

    Odpowiedz
  • prezesowaczwa(2008-06-12 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo podoba mi sie to co się zaczyna dziać wokół alimentów. te pieniadze należą się dzieciom, one nie prosiły się na świat. Taki delikwent, cwaniaczek, to jednocześnie debilek. Umoczyć potrafił a płacić nie ma kto, hę?

    Odpowiedz
  • alimenciara(2008-07-01 13:32) Zgłoś naruszenie 00

    Wysil sie troszke JEDNOREKI...i dowiedz sie sam,kto bedzie wydawal takie zaswiadczenia,albo pomysl,poczytaj wiecej...-a nie chcesz gotowej odp.podanej na tacy:)

    Odpowiedz
  • jp(2008-06-26 15:08) Zgłoś naruszenie 00

    prezesowaczwa- gdyby suka nie dała pies ..... . wiec mysle ze to złe podejscie do sprawy.

    Odpowiedz
  • BLizniaki(2008-07-01 12:33) Zgłoś naruszenie 00

    polskie,,alimenciary"nie beda musialy ponosic same odpowiedzialnosci,jak do tej pory przynajmniej w kwestji finansowej.DZieciaczki same nie prosza sie na swiat i to obydwoje rodzicow jest zobowiazanych do zapewnienia im podstawowych potrzeb.Pseudo tatus z cala rodzina juz nie bedzie sie tak panoszyl i cwaniakowal jaki to on sprytny.Odswiezy mu to pamiec,ze posiada potomka czesto nie jednego!Troszke niech potrzesie ze strachu portkami i pomysli glowa,a nie glowka i mysle ze nabierze dobrego podejscia do sprawy.(suka by nie dala gdyby taki kundelczyna nie rzucil sie na nia jak hiena wyglodniala,a jeszcze gdyby umiejetnie potrafil,,..wziasc":)i fachowo!!).Nie musial by podkulac swojego ogonka i uciekac gdzie pieprz rosnie(za granice) !!Matka moze bedzie mogla w spokoju zajac sie leczeniem dziecka,jego szkola ,wychowaniem-a nie brakiem pieniedzy na operacje,szpital,ksiazki,przybory szkolne,ubrania,czy tym by kanapke do szkoly dzieciom zrobic z dzemem,a moze uda sie tym razem z szynka...

    Odpowiedz
  • Kaczor(2008-07-01 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    alimenciary nie,,panoszylyby" sie w urzedach europejskich-gdyb,,tatus''nie chowal jak strus glowy w piasek.Panoszeniem nazywasz walke o dobro dziecka-bo to o DZIECI chodzi i dla nich matki znosza nie jedno upokorzenie i takie teksciki zalosne zeby mialy co jesc i gdzie mieszkac!jezeli facecet nie ma jaj i honoru nawet przed wlasnym dzieckiem to nareszcie PANSTWo-zadba czesciowo o to by przypomniec w odpowiedni sposob delikwentowi o jego obowiazkach.Zamiasy kiecek niektorzy panowie powinni w koncu zalozyc spodnie:)

    Odpowiedz
  • Ona(2008-08-14 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    Podoba mi się komentarz 6 i 7. Tym którzy są po stronie "tatusiów" proponuje ,żeby zastanowili się nad innym wyjściem z sytuacji.Niech nie płacą tylko zajmą się dziećmi...
    Chciałabym to widzieć .

    Odpowiedz
  • Wonder(2008-09-16 16:42) Zgłoś naruszenie 00

    Moj maz ma dwojke dzieci z poprzedniego malzenstwa. Zostawil babie wszystko, dom, auto, utrzymywal ich wszystkich przez 3lata. Lecz ile mozna?!!! Babie sie nie chcialo pracowac ... wiec od dal sobie spokoj. Przeciez my tez zaslugujemy na normalne zycie ... a utrzymywanie dzieci to jest pol na pol a nie ze facet placi alimenty a baba siedzi w domu i kwiczy ze taka ona biedna i jeszcze wstyd robi i po pomocach socjalnych chodzi zamiast prace znajlesc. A co zrobicie z takimi babami? Ich majatki tez bedziecie sprawdzac ???
    Ile czlowiek slyszy to facetow siedzi za nieplacenie alimentow. I co wielcy komornicy myslicie ze to takie madre?!!! Panstwo placi 1,400zl na miesiac za takiego elikfenta w wiezieniu , ktory nie pracuje i dlug mu dalej rosnie, zamiast chlopom dac prace i zabierac kase z wyplaty na to ... To dopiero idiotyzm Polsko

    Odpowiedz
  • emigrant(2012-08-03 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    Ktoś tu napisał poprzednio, że nawet jak osoba obciążona alimentami jest chora czy nie ma pracy, to dziecko musi jeść - pełna zgoda, ale jak by dwoje rodziców było nadal razem i jedno z nich było chore lub nie miało pracy to też musiało by płacić?
    Tak własnie działa to w UK, gdzie nie ma czegoś takiego jak zaległe alimenty.
    Jeśli ktoś nie pracuje to automatycznie nie płaci bo z czego.
    System alimentacyjny w UK ma po pierwsze na uwadze dobro dziecka, czyli w pierwszej kolejności walczy, by rodzić na którego mają być nałożone alimenty, nie mógł by swojego zobowiązania wypełnić w naturze, znaczy, wychodzić z dzieckiem, zabierać go na spacery, do siebie i tym podobne utrzymanie więzi z dzieckiem - jeśli to naturalnie możliwe. To w większości przypadków kompletnie omija sprawy finansowe. Można więc mieć alimenty bez alimentów. Działanie takie jest korzystne przede wszystkim dla dziecka. Jeśli nie ma takiej możliwości (z różnych względów) to alimenty przydzielane są w wysokości od 10% dochodu.
    Kiedy osoba na którą nałażono obowiązek alimentacyjny nie pracuje, to nie płaci.
    W Polsce alimenty są w najmniej 80% wykorzystywane do walki, zemsty... I nie mają nic wspólnego z dobrem dziecka. Bo dla dobra dziecka jest utrzymywać dobre kontakty z rodzicem i to powinno być celem alimentów. A nie narzędzie w ręku rodzica chcącego się mścić.
    W Polsce alimenty są przestarzałe, pochodzą jeszcze z czasów PRL kiedy był obowiązek pracy, dziś kiedy

    Odpowiedz
  • Ewelina(2008-10-01 15:44) Zgłoś naruszenie 00

    Ja jestem matkä 10-cio letniego chlopca jego ojciec nie placi alimentow juz 10 lat .Chodzilam po komornikach i co nic nie dalo,a co do asesorow to ,nic nie robiä.Nikt nie chcial zemnä rozmawiac siedziala pani asesor dumna jak paw i nawet nie doradzila mi co mam robic .Ojciec dalej nie placi,ja w tej chwili mieszkam i pracuje za granicä bo musialam wyjechac i zarobic dziecku na chleb nie mialam innego wyjscia.Ciekawa jestem czy fundusz alimentacyjny bedzie placil tez takim matkä jak ja,czy dalej ci ojcowie zostanä bezkarni .

    Odpowiedz
  • milen@(2008-11-20 15:32) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego wrzucasz wszytskie samotne matki z zasądzonymi alimentami do jednego worka??? to że jedna nie dba o dzieci nie znaczy że wszytski kobiety takie są..

    Odpowiedz