statystyki

Sprawca przestępstwa będzie miał zakaz zbliżania się do ofiary

autor: Katarzyna Wójcik-Adamska23.03.2009, 11:30

Zamiast aresztowania, sprawca będzie podlegał dozorowi, polegającemu na zakazie zbliżania się do określonych osób i przebywania w określonych miejscach.

Reklama


Reklama


ZMIANA PRAWA

Zmiany prawa, zaproponowane przez resort sprawiedliwości, mają chronić ofiary przestępstw. Do Sejmu trafiły dwa projekty ustaw, a kolejne zmiany prawa karnego, postępowania karnego i prawa wykonawczego są przygotowywane. Nowe przepisy przewidują zaostrzenie odpowiedzialności karnej za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności popełniane wobec osób poniżej 15 roku życia (gwałt pedofilski) lub członków najbliżej rodziny (gwałt kazirodczy). Zakładają uznanie gwałtu na takich osobach za zbrodnię.

- Kwalifikacja czynu jako zbrodni wyklucza możliwość zastosowania instytucji warunkowego zawieszenia kary - zauważa Tomasz Szafrański, naczelnik Wydziału Prawa Karnego w Departamencie Legislacyjno-Prawnym.

- Obecnie podstawowym środkiem jest kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem - mówi Marek Motuk, dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji.

- Wobec sprawców przemocy w rodzinie nie orzeka się obowiązków probacyjnych, polegających na obowiązku opuszczenia lokalu wspólnie zajmowanego z osobą pokrzywdzoną, zakazu zbliżania się do ofiary czy leczenia - dodaje Krzysztof Mycka, koordynator ds. realizacji w Ministerstwie Sprawiedliwości Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Dlatego osoby warunkowo zwolnione z więzienia najczęściej wracają do domu - do swych ofiar. Po wejściu w życie postulowanych zmian sąd będzie obligatoryjnie orzekał o umieszczeniu sprawcy gwałtu kazirodczego czy gwałtu na nieletnim w zakładzie zamkniętym albo skierowaniu go na leczenie ambulatoryjne do ośrodka prowadzącego terapię farmakologiczną i psychoterapię w celu obniżenia jego popędu seksualnego. Zmiany obejmą także dozór rozumiany jako środek zapobiegawczy.

- To substytut aresztu, który będzie mógł mieć zastosowanie zwłaszcza wobec osób podejrzanych o przemoc w rodzinie - mówi Tomasz Szafrański.

Taki dozór będzie mógł polegać na zakazie zbliżania się do pokrzywdzonego i świadków, a także zakazie przebywania w określonym miejscu, na przykład na ulicy, na której mieszka ofiara.

166 sprawców przemocy domowej zobowiązano w zeszłym roku do opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • Qimbuł.(2009-03-24 07:38) Odpowiedz 00

  Gorzej jak z niewinnego sąd zrobi przestępcę i dodatkowo zabroni mu poruszania się w miejscach w których on chciał bywać. Mnie praktycznie tak asesor zrobiła w jajo, teraz boję się poruszać po własnym podwórku, by fałszywy świadek nie zeznał znów, że szarpałem za jego siatkę ogrodzeniową lewą ręką i kopałem w nią prawą nogą, gdzie jego obrońca - asesor w sposób dla siebie zrozumiały dodała, że kopał w siatkę nogami i szarpał za nią ręcami. Nawet najlepsza ustawa nie będzie temidą dla uprawnionej do orzekania o winiemie jeśli ta nie będzie obiektywną.

 • pox(2009-03-24 09:56) Odpowiedz 00

  i przemoc to jest studnia pieniędzy dla kobiety.
  Bez wyroku sądowego orzekanie eksmisji,zakazu zbliżania oraz zabrania "dzieci do depozytu" przez pracownika socjalnego jest wbrew przepisom prawa i powinno być co najmniej zbadane przez TK.

 • pox(2009-03-24 09:46) Odpowiedz 00

  Rozwód jest koniecznością przy znęcaniu nad rodziną.Tymczasem trzeba czekać na wyrok z art.207 ,aby go dostać(automatycznie orzekana wina męża).
  Fałszywe zeznania są nagminne ze strony kobiet i dzieci bez żadnych konsekwencji.W projekcie ustawy areszt tymczasowy dla mężczyzny może być zamieniony na dozór policyjny warunkowy,że rzekomy sprawca przemocy(bez wyroku) wyprowadzi się ze wspólnie zajmowanego mieszkania.
  Dyskryminacja mężczyzn,zabronienie kontaktu z dziećmi(przy zakazie zbliżania bez wyroku sądowego) jest sprzeczne z konstytucją.
  Rozbija i niszczy to skutecznie instytucję rodziny.
  Feministki ,oraz lobby kobiece doprowadziły do zaostrzenia prawa.
  Malutki krwiak lub siniak u kobiety w wyniku samookaleczenia i prowokacji doprowadzi do wyprowadzenia mężczyzny w kajdankach.
  Mężczyzna zostanie napiętnowany jako kat i oprawca przy sprytnej i mściwej kobiecie.Zbyt łatwo jest kobiecie wsadzić swojego męża do więzienia.
  Składa się pozew o rozwód ,a kobieta się mści ,bo znęcanie i przemo

 • pok(2009-03-24 10:58) Odpowiedz 00

  Ten artykuł ma lobbować na rzecz nowelizacji
  ustawy o przemocy w rodzinie.
  Zakaz zbliżania,zabieranie dzieci przez pracownika
  socjalnego,eksmisja lub wyprowadzenie się
  mężczyzny z mieszkania lub wyprowadzenie w
  kajdankach - wszystko to ma być bez wyroku
  Sądu!!!
  Nawet nie można się rozejść z partnerką,bo Sąd
  czeka na wyrok o znęcanie nad rodziną,aby orzec
  przy rozwodzie automatyczną winę męża.

 • nietypowa(2009-10-28 23:50) Odpowiedz 00

  to całkiem dobry pomysł, tylko znów trzeba przebudować w tym kierunku przepisy prawne, by przestępczość nie wykorzystywała tego prawa do swojej działalności przestępczej a po za tym je egzekwować-a z egzekucją w Polsce przepisów podstawowych jest ogromny problem, prawo i znów rzeczywistość...

 • bohaterka(2009-11-10 23:18) Odpowiedz 00

  wlasnie po 35 latach maz alkocholik podal mnie o rozwod i jeszcze ze to ja sie znecalam nad nim w tej chwili opisuje ta moja gehenne 35 letnia i jakbym znow to przezywala od nowa malo tego czuje ze jestem przegrana moj adwokat chyba nie jest lojalny moj byly wszystko wie nim zlozylam cokolwiek w sadzie

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama