Pełnomocnikiem osoby pokrzywdzonej w procesie karnym będzie mógł być także radca prawny.
ZMIANA PRAWA
Projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego przewiduje zmianę art. 88 par. 1. Dziś radca może być pełnomocnikiem instytucji państwowej, samorządowej lub społecznej, w zakresie roszczeń majątkowych także osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Nowelizacja zakłada, że będzie mógł być także w procesie karnym pełnomocnikiem osoby pokrzywdzonej przestępstwem niezależnie od jej statusu (osoba fizyczna, prawna, instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej). Rozwiązanie to usunie wynikające z obowiązujących przepisów zawężenie dostępności pomocy prawnej, niekorzystne zwłaszcza dla osób fizycznych.
- Zaletą tej nowelizacji jest umocnienie pozycji osoby pokrzywdzonej - twierdzi projektodawczyni zmian, posłanka PO Lidia Staroń.
- Najczęściej są to osoby ubogie, których nie stać na adwokata, i które już w postępowaniu przygotowawczym czują się zagubione. Ponadto projektowane włączenie organizacji społecznych do udziału w rozprawie spowoduje, że będą one mogły składać wnioski dowodowe oraz oświadczenia na piśmie, co było do tej pory niemożliwe.
- Dopuszczenie radców prawnych do występowania w procesie karnym w charakterze pełnomocnika pokrzywdzonego wywrze pożądane społecznie skutki. Zwiększy się konkurencja na rynku pomocy prawnej oraz podniesie jakość usług - uważa Maciej Kujawski p.o. naczelnika Wydziału Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości.
- Upowszechnienie udziału profesjonalnego pełnomocnika w procesie karnym powinno przysłużyć się zwiększeniu prawdopodobieństwa uwzględnienia i zaspokojenia w toku procesu karnego słusznych interesów pokrzywdzonego.
6650 osób jest w korporacji adwokackiej
22 545 osób należy do korporacji radców prawnych
Podstawa prawna
• Ustawa z 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz.U. nr 89, poz. 555 z późn. zm.).