statystyki

Publiczne odtwarzanie muzyki kosztuje

autor: Łukasz Kuligowski07.04.2008, 18:28; Aktualizacja: 08.04.2008, 12:45

ZAiKS opublikował nowe stawki opłat licencyjnych za korzystanie z utworów. Przedsiębiorcy odtwarzający publicznie utwory muszą uiszczać opłaty do ZAiKS.  O uiszczanie opłat mogą upomnieć się także inne organizacje.

reklama


reklama


Każdy przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności odtwarza publicznie utwory np. muzyczne, powinien za to płacić. Może się do niego z takim roszczeniem zwrócić organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, jaką jest np. ZAiKS. Z początkiem kwietnia ZAiKS opublikował nowe stawki opłat licencyjnych. Ich wysokość zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Inne są dla hoteli, inne dla restauracji czy sklepów. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że w Polsce funkcjonują również inne organizacje, które zajmują się pobieraniem opłat za korzystanie z praw pokrewnych. Chronią one nie autorów dzieła, ale samych wykonawców utworu.

Obecne stawki ZAiKS

Wiele osób nie wyobraża sobie kolacji w restauracji bez muzyki w tle. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gastronomiczną powinni uiszczać opłaty ZAiKS-owi, które w ich przypadku zależą od liczby miejsc w lokalu i wielkości miasta.

Jeżeli ktoś prowadzi kawiarnię, pub lub restaurację, w których jest 20 miejsc siedzących, to stawka miesięczna wyniesie 61,50 zł. Przy 30 miejscach będzie to już 71,75 zł, a za każde następne przedsiębiorca musi płacić 1,03 zł więcej.

Stawki te są wyższe, jeżeli lokal znajduje się w hotelu. Wówczas opłaty zależą nie tylko od liczby miejsc, ale także od kategorii hotelu i miasta, w którym się znajduje. Najwięcej zapłacą osoby prowadzące restaurację w pięciogwiazdkowym hotelu w Warszawie. Za 30 miejsc ZAiKS policzy im aż 100,45 zł miesięcznie.

ZAiKS informuje również, że stawka może zostać podniesiona o 50 proc. w przypadku tych lokali, które dodatkowo usytuowane są w rejonie atrakcyjnym turystycznie. Przykładowo mały lokal w Zakopanem, który ma 20 miejsc siedzących, powinien miesięcznie płacić 72,57 zł. Jednak z uwagi na atrakcyjne położenie stawka ta może przekroczyć 100 zł.

Ile płaci hotel

W przypadku hoteli stawka miesięcznej opłaty zależy od liczby miejsc i kategorii. Nie ma tu już kryterium wielkości miasta, ale podobnie jak w przypadku restauracji opłaty mogą być podwyższone maksymalnie o 50 proc., jeżeli hotel jest w położony w atrakcyjnej turystycznie miejscowości. Generalnie hotel pięciogwiazdkowy musi zapłacić 85 zł miesięcznie, jeżeli ma do 50 miejsc noclegowych. Za każde następne dopłaca 85 groszy. Natomiast hotele, które nie mają żadnej kategorii, mają płacić 45 zł miesięcznie i 45 groszy za każde następne miejsce.

Kiedy przedsiębiorca nie płaci

Teoretycznie każdy, kto w miejscu publicznym odtwarza muzykę, musi uiszczać opłaty do ZAiKS-u. Dotyczy to także sklepów czy zakładów usługowych, np. fryzjerów, kosmetyczek. W związku z tym słuchanie radia w miejscu pracy, gdzie mogą przebywać inne osoby, wiąże się z opłatami. Jednak są przypadki, gdy nie będzie to konieczne.

Zgodnie z art. 24 prawa autorskiego publiczne odtwarzanie utworów w miejscu pracy jest dozwolone. Jednak warunkiem jest to, iż nie wiąże się bezpośrednio z osiąganiem korzyści majątkowych za korzystanie z utworów.

Przykładowo muzyki mogą słuchać pracownicy małego sklepu czy zakładu fryzjerskiego, gdyż nie przekłada się to na zyski lub większą liczbę klientów. W takiej sytuacji nie trzeba mieć wykupionej licencji w ZAiKS-ie. Jednak jeżeli organizacja zbiorowego zarządzania upomni się o podpisanie umowy licencyjnej, trzeba wykazać przed sądem, że odtwarzanie utworów nie wiąże się z czerpaniem korzyści.

Kto upomina się o opłaty

ZAiKS chroni prawa autorskie twórców, ale są też organizacje, które z kolei inkasują opłaty za korzystanie z praw wykonawców utworów. Dlatego często może okazać się, że do przedsiębiorcy prowadzącego np. hotel lub restaurację zwróci się także organizacja zbiorowego zarządzania prawami pokrewnymi.

Za korzystanie z praw wykonawców opłaty pobiera Związek Artystów Wykonawców (STOART) lub Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP). Jednak nie mogą one pobierać opłat za korzystanie z utworów tego samego wykonawcy. Może się zatem okazać, że trzeba podpisać umowę nie z jedną organizacją, ale z dwiema.

OPINIA

DAMIAN FLISAK

specjalista z zakresu prawa własności intelektualnej Kancelaria Gessel

Dla wielu jest irytujące i niezrozumiałe, że kilka organizacji może zgłaszać roszczenia z tytułu korzystania z tego samego dzieła. Dzieje się tak, ponieważ z punktu widzenia prawa autorskiego łączą one w sobie cechy utworu, fonogramów czy wideogramów oraz stanowią właśnie artystyczne wykonania, czyli stanowią konglomerat uprawnień różnych środowisk artystycznych. Siłą rzeczy uczestniczenie w tych opłatach należy się: autorom dzieła (piosenki), producentom czy zespołowi muzycznemu. Dlatego też w naszym kraju różne organizacje posiadają legitymację do pobierania opłat: ZAiKS (autorzy), ZPAV (producenci), SAWP czy STOART, przy czym akurat te dwie ostatnie konkurują ze sobą z racji podobnej grupy twórców, dla których pobierają tantiemy. Oczywiście nie jest możliwe, aby obydwie żądały zapłaty na rzecz tego samego artysty.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

reklama

 • Paulina(2013-04-28 20:09) Odpowiedz 10

  Skoro za publiczne odtwarzanie utworów innych wykonawców trzeba uiścić opłatę, to ciekawe, że jeszcze grajków z ulicy nie zgarnęli za łamanie prawa. Wiele osób gra na różnych deptakach i dostają za to pieniądze- czyli, że co- powinni zapłacić zaiks?:D śmiechu warte :D

 • B(2011-11-24 20:19) Odpowiedz 10

  UstawA chORA...

 • cichociemny(2010-03-12 18:03) Odpowiedz 10

  złodzieje

 • Paweł(2009-11-04 18:33) Odpowiedz 10

  Witam prowadzę restaurację i nie wydaje mi się że przez to że leci muzyka klient zamówi jeszcze jedno danie albo że powie ja tu jeszcze kiedyś przyjadę bo ładna była tu muzyka czy raczej dobre jedzenie, przecierz to jest chore złodzieje pod prawek. MASAKRA !!!

 • Thomas(2009-09-20 18:18) Odpowiedz 10

  A jak jedzie sobie przez miasto "dresiarz" w swoim "BMW" i przy opuszczonych szybach słucha głośnej muzyki? To on tez powinien zapłacić ZAIKSowi za to że słucha tego pół miasta?

 • Janes(2011-03-06 08:41) Odpowiedz 10

  W Niemczech prawo do odtwarzania muzyki w małym lokalu kosztuje 40 euro kwartalnie czyli 10 euro miesięcznie a u nas jak zwykle jakaś banda złodziei nie może się nasycić i biorą 60zł ale miesięcznie co daje około o połowę wyższą opłatę niż w kraju dużo bogatszym

 • eta1(2008-09-13 16:00) Odpowiedz 10

  złodziejstwo, jeszcze raz złodziejstwo. Skoro kupiło się już drogą płytę, to za jej odtwarzanie w sklepie czy lokalu, Zaiksy i inne buldożery pobierają HARACZ.!!!

 • kasia(2009-03-05 14:28) Odpowiedz 10

  To jest jakaś bzdura Płacę abonament RTV i jest włączone radio w Soloarjum no za to że leci tam jakaś muzyka też mam płacić do ZIKSu to jest CHORE

 • Bena(2009-06-23 21:44) Odpowiedz 10

  Ja jestem w ciężkim szoku,że rządzący naszym krajem nie dojdą do wniosku że tu się nie da żyć i pracować uczciwie.Też prowadzę mały zakład fryzjerski ,strzyżenie kosztuje 17 zł,dla wielu klientów to dużo a mi naprawdę niewiele zostaje z tego zysku...Opłaty mnie zjadają !!Coraz częściej zastanawiam się czy nie zamknąc tego grajdołu i nie zacząc jeżdzić po domach (na czarno)...bo sanepid wymaga od siebie (koszty)opłaty biezące od siebie i jeszcze takie Zaiksy...

 • And1(2010-01-04 10:59) Odpowiedz 00

  Witam, mam pytanie:
  - chciałbym w barze do ok. 25 osób, udostępnić (nieodpłatnie) konsolę do gier Play Station z oryginalnymi grami dla dzieci i nie wiem czy miałbym za to płacić ZAIKS-owi lub jakieś pokrewnej instytucji ??
  Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam.

 • Ewa(2010-03-06 16:29) Odpowiedz 00

  Do pani Gosi. A co mam ja powiedzieć na ten cały ZAIKS. Urządzam córce wesele, właśnie w domu weselnym i właściciel tego lokalu powiedział, że orkiestra ma mieć opłacony ZAIKS, a kierownik zespołu na to, że oni nie płacą bo to leży w gestii właściciela lokalu. Po rozmowach z Tymi i z Tymi wyszło, że ZAIKS mam opłacić JA!!!. Czy tak powinno być?

 • bonieq(2009-12-29 19:09) Odpowiedz 00

  dyskoteki placa zaiks rowniez dj-e ktorzy zagraja na danej imprezie musza uiscic oplaty w zaleznosci od ilosci osob przebywajacych na dyskotece ... tak juz jest. i podobnie jest w salach weselnych .. wlascicel sali placi i orkiestra placi za publiczne odtwarzanie utworow, chyba ze zespol wykonuje wlasnie utwory w przypadku dj jest tak samo!!

 • seba(2011-10-07 09:51) Odpowiedz 00

  witam jaki jest koszt dla dj za odtwarzanie

 • beatka(2009-10-21 13:36) Odpowiedz 00

  jezeli posiadam studio video tez mam placic???

 • bosiek.jr(2009-03-27 12:05) Odpowiedz 00

  każdy sposób na zarobienie kasy jest dobry, w polsce tak juz jest więc najlepej z tąd emigrowac i nieużerac sie z takimi głupotami

 • bosiek.jr(2009-03-27 12:10) Odpowiedz 00

  aha zastanawiam sie ile pieniędzy z tych "opłat" idzie do prawdziwych autorów? o ile wogle coś dochodzi?

 • gra(2009-03-09 12:35) Odpowiedz 00

  nie mogę pogodzić się ,że trzeba płacić kilku stowarzyszeniom za to samo jest to haracz chroniony ustawą

 • gosia(2009-03-06 16:20) Odpowiedz 00

  mam dom weselny,orkiestrę młodzi sami sobie wynajmują za każdym razem jest inna nie mam z nimi umów ,a muszę płacić zaiks od tych orkiestr ,czy tak to ma wyglądać?

 • KoRzOn(2008-12-16 20:24) Odpowiedz 00

  Do serwisu ewentualnie do Pana Damiana Flisaka...
  Co Państwo sądzicie o tym:
  http://www.publicmusic.pl/publiczne -odtwarzanie-muzyki.php

 • zszokowany(2009-03-25 16:12) Odpowiedz 00

  witam mam pytanie
  czy trzeba płacić zaiksowi za koncert w miejscu publicznym? np. na koncercie będzie trzech wykonawców, którzy zaśpiewają nie swoje piosenki.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

reklama