Przepisy ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.) nie pozwalają na ponowną rejestrację auta, które zostało w Polsce wyrejestrowane. Ministerstwo Infrastruktury chce to jednak zmienić. Ma być zatem możliwa rejestracja pojazdów tych osób, które wyjechały do pracy w innym państwie i zabrały ze sobą swoje auta.

Tylko ciągnik i przyczepa

Legalne poruszanie się samochodem w innym państwie, jeżeli pozostaje się tam przez co najmniej kilka miesięcy, jest możliwe po ubezpieczeniu i zarejestrowaniu pojazdu w danym państwie. W tym celu trzeba wcześniej wyrejestrować samochód w Polsce. Osoby, które wyjeżdżają do pracy do innych państw i zabierają swoje samochody, dowiadują się w wydziałach komunikacji, że po powrocie za kilka lat nie będą mogły ponownie zarejestrować auta. Okazuje się, że obecne przepisy pozwalają na ponowną rejestrację jedynie pojazdu odzyskanego po kradzieży, zabytkowego, unikatowego. Można ponownie zarejestrować jedynie ciągnik i przyczepę rolniczą. Taka konstrukcja przepisów powoduje, że część osób, które wyjechały do innych państw na kilkuletnie kontrakty, musi zostawić swoje auta za granicą.

Inicjatywa resortu

Ministerstwo Infrastruktury dostrzegło ten problem i w projektowanej ustawie o dopuszczeniu pojazdów do ruchu, która ma zastąpić część przepisów obecnie znajdujących się w kodeksie drogowym, proponuje, aby do listy pojazdów podlegających ponownej rejestracji dodać auta, które zostały wcześniej wyrejestrowane w celu ich rejestracji za granicą.

- Obecnie luka uniemożliwiająca ponowną rejestrację pojazdu jest poważnym problemem, który jakiś czas temu nie był dostrzegany. Dobrze, że ministerstwo postanowiło rozwiązać tę problematyczną dla wielu osób kwestię - mówi prof. Ryszard Stefański z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa.

Ministerstwo planuje skierować projekt nowej ustawy do Sejmu dopiero w drugim półroczu. Teresa Jakubowicz, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, stwierdza, że do tego czasu organy rejestrujące prowadząc postępowanie administracyjne w związku z rejestracją takich pojazdów powinny kierować się nie tylko literalnym stosowaniem kodeksu drogowego, ale również zasadami prawa konstytucyjnego oraz postępowania administracyjnego.