statystyki

Nowy, stary model rozliczeń w prawie wodnym

autor: Bartosz Draniewicz14.08.2018, 20:00
W związku z regulacją rodzi się kilka pytań. Pierwsze dotyczy weryfikacji prawdziwości oświadczeń: dlaczego są one składane bez żadnego rygoru?

W związku z regulacją rodzi się kilka pytań. Pierwsze dotyczy weryfikacji prawdziwości oświadczeń: dlaczego są one składane bez żadnego rygoru?źródło: ShutterStock

Do końca 2020 r. to nie Wody Polskie, ale sami przedsiębiorcy wyliczą ilość zużytej wody czy wprowadzonych ścieków. Pierwsze deklaracje kwartalne złożyć muszą do 30 października br.

20 lipca 2018 r. została uchwalona nowelizacja obowiązującego od 1 stycznia 2018 r. nowego Prawa wodnego (ustawa z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne, Dz.U. poz. 1566; dalej: p.w.). Nowela czeka na podpis prezydenta, wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia publikacji. Spośród kilkudziesięciu modyfikacji, jakie zawiera, ta najbardziej istotna dla przedsiębiorców dotyczy zmiany modelu ustalania wysokości opłat zmiennych za korzystanie z usług wodnych (np. poboru wód podziemnych lub powierzchniowych). Mianowicie podmioty korzystające z tego rodzaju usług, a są to głównie przedsiębiorcy, będą musieli składać „oświadczenia” stanowiące quasi-deklaracje. Będą one przekazywane w terminie 30 dni od końca każdego kwartału. Zatem pierwsze oświadczenia przedsiębiorcy będą musieli złożyć już za III kwartał 2018 r. w terminie do 30 października 2018 r. Taki „stan przejściowy”, nawiązujący w pewnym zakresie do dawnego modelu samoobliczenia obowiązującego przed datą 1 stycznia 2018 r., będzie trwał do końca 2020 r.

Nowy model za szybko

Przypomnijmy: opłaty miały być naliczane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Tę zasadę wprowadziło od 1 stycznia 2018 r. prawo wodne. Tym samym zerwano z wcześniejszym modelem, w myśl którego rozliczanie opłat za korzystanie ze środowiska, w tym opłat zmiennych za korzystanie z wód (obecnie usług wodnych), następowało na podstawie sprawozdań składanych głównie przez przedsiębiorców. Inaczej mówiąc, samodzielne ustalanie opłat i wnoszenie ich na rachunki marszałkowskie miało się skończyć z końcem grudnia 2017 r. Szybko okazało się jednak, że wprowadzenie „reformy” nie było należycie przygotowane, a założenie, że pracownicy Wód Polskich będą w stanie we własnym zakresie dokonać pomiarów, a następnie przygotować wyliczenia opłat, było zbyt optymistyczne. Wody Polskie nie mają dostatecznej liczby pracowników, a dodatkowe kontrowersje budzi art. 36 ust. 4 prawa wodnego. Zakłada on centralny zakup urządzeń pomiarowych, w które mają być wyposażone podmioty korzystające z usług wodnych (co jeszcze nie nastąpiło i nie wiadomo, kiedy nastąpi).

!Korzystający z wód będą musieli sprawdzać liczniki, a informacje o ich stanie przekazać właściwej jednostce. Pierwsze tego typu oświadczenia przedsiębiorcy będą musieli złożyć już za III kwartał 2018 r.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mikołaj Maśliński (2018-09-05 11:03) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawy artykuł, aczkolwiek chciałbym zwrócić uwagę na jeden istotny przepis przejściowy. Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 20 lipca o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, "podmioty korzystające z usług wodnych składają po raz pierwszy Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie oświadczenia, o których mowa w art. 552 ust. 2a pkt 2 ustawy zmienianej w art. 1, za pierwszy pełny kwartał przypadający po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy." Z tego przepisu wynika zatem, że jeżeli ustawa wejdzie w życie we wrześniu 2018 r. – a wszystko na to wskazuje – to pierwsze oświadczenie będzie składane za IV kwartał 2018 r., a więc dopiero w styczniu 2019 r. Ustawodawca nie wskazał natomiast expressis verbis do kiedy należy złożyć pierwsze oświadczenie do właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Wydaje się, że w tym wypadku mamy do czynienia z przeoczeniem. W związku z powyższym pierwsze deklaracje kwartalne będą najprawdopodobniej składane do 30 stycznia 2019 r. za IV kwartał 2018 r. Niestety, mimo podpisania ustawy przez Prezydenta RP wciąż nie została ogłoszona w Dzienniku Ustaw, więc nie znamy jeszcze dokładnego terminu wejścia w życie omawianej nowelizacji Prawa wodnego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane