statystyki

Bez uprzedzenia nie można odcinać prądu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz17.03.2009, 03:00

Wznowienia dostaw energii nie można uzależniać od uiszczenia opłaty za jej nielegalny pobór. Przedsiębiorstwa nie mogą odciąć mediów bez uprzedniego zawiadomienia o tym odbiorcy. Niedozwolone praktyki monopolowe stosują dostawcy wody, prądu oraz gazu.

Reklama


Reklama


Dwie niezapłacone przez klienta faktury za gaz lub wodę oznaczają w praktyce odcięcie ich dostarczania bez uprzedniego zawiadomienia. Takie działania dostawców mediów łamią prawa konsumentów. Z niedozwolonymi praktykami walczy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który, jeżeli stwierdzi naruszenie prawa antymonopolowego, może nakładać na przedsiębiorstwa kary finansowe.

Bez wznowienia

W przypadku gdy konsument pobiera prąd nielegalnie, przedsiębiorstwo energetyczne ma prawo wstrzymać dostawy.

- Przedsiębiorstwo energetyczne może wstrzymać dostarczanie energii elektrycznej, jeśli w wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzi, że nastąpił nielegalny jej pobór. Jednocześnie ma obowiązek bezzwłocznie wznowić dostawy, jeżeli ustaną przyczyny uzasadniające wstrzymanie dostarczania - tłumaczy Aneta Styrnik z biura prasowego UOKiK.

Wynika z tego, że nie można uzależniać wznowienia dostaw energii elektrycznej od uiszczenia przez konsumenta opłaty z tytułu nielegalnego poboru.

- Zdaniem UOKiK brak jest przepisów uprawniających przedsiębiorstwo energetyczne do tego typu działania. Za taką praktykę Urząd nałożył w 2006 roku na częstochowski oddział spółki Enion karę 100 tys. zł - mówi Aneta Styrnik z biura prasowego UOKiK.

Nie oznacza to, że przedsiębiorstwo nie może dochodzić swoich należności od nieuczciwego konsumenta. Musi to jednak robić zgodnie z prawem.

- Odrębną kwestią jest uprawnienie przedsiębiorcy do dochodzenia od konsumenta opłaty w wysokości określonej w taryfie lub odszkodowania na zasadach ogólnych z tytułu nielegalnego poboru energii - wyjaśnia Aneta Styrnik.

Bez uprzedzenia

Jeżeli konsument nie zapłaci za dwie faktury, dostawcy mediów często odcinają dostawę gazu, prądu czy też wody. Robią to bez uprzedzenia klienta o tym zamiarze.

- W przypadku zwłoki z opłatami wstrzymanie dostaw może nastąpić dopiero po pisemnym wezwaniu do zapłaty i wyznaczeniu dodatkowego dwutygodniowego terminu płatności - tłumaczy Maciej Turos, prawnik z Kancelarii Prawnej Gregorowicz-Ziemba, Krakowiak, Gąsiorowski.

Tymczasem jak informuje Aneta Styrnik, przedsiębiorstwa zamieszczają w umowach klauzule zobowiązujące klientów do uregulowania rachunku w ciągu 14 dni od daty jego wystawienia pod rygorem odcięcia wody w trybie natychmiastowym.

Takie działania naruszają interesy konsumentów i mają charakter bezprawny.

- Zgodnie z obowiązującym prawem odcięcie może nastąpić wyłącznie w określonych przypadkach, między innymi gdy: przyłącze wodociągowe lub kanalizacyjne wykonano nielegalnie, odbiorca usług nie uiścił należności za pełne dwa okresy obrachunkowe następujące po dniu otrzymania upomnienia, stwierdzono celowe uszkodzenie lub pominięcie urządzenia pomiarowego - wylicza Aneta Styrnik.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • N14(2009-03-17 05:36) Odpowiedz 00

  GDZIE WY WSZYSCY MĄDRALE BYLISCIE PRZEZ TE WSZYSTKIE LATA!!? TE WSZYSTKIE PRZEDSIĘBIORSTWA TAK DZIAŁAJĄ OD LAT!!! ŁAMIA PRAWO!! BEZKARNIE !! WIELCY OBRONCY PRAWA! WCZESNIEJ TEGO NIE WIDZIELISCIE ? DZIWNE I SMIESZNE WRĘCZ!!!

 • Normalny konsument(2009-03-17 07:41) Odpowiedz 00

  Nie wiem N14 co cię tak bulwersuje, przecież jak idziesz do sklepu to płacisz za towar, chyba też nie popierasz kradzieży towaru w sklepie, a czym jest kradzież wody, energii czy gazu lub używanie bez płacenia. Jak cię nie stać na masło jedz margarynę, tak samo jak cię nie stać na prąd to siedź przy świeczce. Pikanterii dodaje fakt, że gro rachunków nie płacą ludzie, których stać np. na wakacje w ciepłych krajach. Z tego m.in. powodu Ci średniacy płacą coraz więcej. Oj, marzy się co niektórym państwo opekuńcze, jak za głębokiej komuny.

 • Do Normalny Konsument(2009-03-17 15:15) Odpowiedz 00

  Mnie np bulwersuje, ze taka sytuacje przezylem - powód: zle oznakowanie licznikow i przez to zamiana przez spóldzielnie - niby placilem za sasiada, a sasiad za mnie. Bez niczego, 24 grudnia!!! wylaczyli prad!!! 5 lat trwalo odkrecanie sprawy, mimo, ze jak mówisz, placilem non stop (ksiazeczka oplat!!!) I uwiez mi, na wszystkich tych wyzszych, decyzyjnych stolkach siedza niedouki. Do tego dochodzi, ze jak masz problem to sadz sie sobie sam (koszty od wartosci sporru + oplaty niezle+czas i nerwy) i jestes caly czas zdany na NIElaske tych tepot. Uwiez mi, nie byly by to budynki spóldzielcze, elektrownie wiatrowo-sloneczna bym sobie zainstalowal i to cale towarzystwo wzajemnej adoracji olal!!! Nie przezyles - nie masz ZIELUSIENKIEGO pojecia!!
  Pozdro, oby zycie nie sprawilo ci takich przygód...

 • alicja(2009-07-14 16:24) Odpowiedz 00

  Poradźcie co mam robić właśnie odcięto mi gaz. Nie było mnie w domu bo byłam w pracy przyszedł jakiś monter i ciach... a rachunek miałam dzień wcześniej zapłacony. Jak można tak traktować ludzi. W dodatku przyszedł przed upływem 14 dni od otrzymania wezwania do zapłaty. Na dworze 30 stopni ja wracam zmęczona z pracy, syn z praktyki na warsztacie samochodowym i marzymy o prysznicu. Ale cóż nadgorliwość pracowników odbiera nam marzenia, aż wstyd jutro iść do pracy wydzielając super zapaszki. Ale urzędnicy traktują człowieka jak podczłowieka nie bacząc na to, że łamią prawo...

 • adam_351@vp.pl(2011-01-04 19:45) Odpowiedz 00

  Ja wraz z żoną i dwójką dzieci mieszkam w 30 tysięcznym mieście od prawie roku bez prądu i gazu -takiego doczekaliśmy się Państwa Prawa i Demokracji a lokalne władze za to odpowiedzialne po prostu umywają ręce od całej sprawy łącznie z prokuratorem. !!! Pozdrawiam

 • wynajmujacy(2009-03-17 10:09) Odpowiedz 01

  szanowna Pani redaktor ?
  A może Pani wyjaśni w jaki sposób postępować w przypadku kiedy lokator zajmujący mieszkanie nie płaci za czynsz i świadczenia. czy właściceiel ma płacic za lokatora ???
  Przecież to jest zmuszanie do działalności charytatywnej -
  Jak nie masz pieniędzy - to nic nie kupisz ale mieszkać można ??
  jak to dobrze rozdawać cudzą pracę i być litościwym za cudze.
  Ale mamy geniuszy - chyba nie studiowali praw rzymskiego.
  2000 lat temu prawo było sprawiedliwsze.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama