statystyki

OZE i błyskawiczny powrót do przeszłości

autor: Jakub Pawłowski04.07.2018, 07:44; Aktualizacja: 04.07.2018, 08:51
Wiatraki

Część samorządowców potwierdza, że przygotowywali się na taki obrót spraw i mają już gotowe skargi na Skarb Państwa. Planują zbiorowe powództwo i walkę o wypłacenie rekompensat z tytułu utraconych dochodów. Szczegółowy plan działań – po uzgodnieniu z prawnikami i ustaleniu zbiorczej strategii – zostanie opracowany jeszcze w tym tygodniu.źródło: ShutterStock

Skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego rozważają gminy, które w wyniku zmian w ustawie o OZE będą musiały zwracać część podatku od właścicieli wiatraków. 

Prezydent Andrzej Duda nie wahał się długo przed podpisaniem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii i innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1269). Zrobił to już kilka godzin po przyjęciu kontrowersyjnej noweli przez Senat. Tym samym pogrzebane zostały nadzieje wielu samorządów, na których terenie znajdują się farmy wiatrowe. W praktyce oznacza to, że gminy te czekają niekiedy wielomilionowe straty związane z koniecznością oddania części daniny od nieruchomości nadpłaconej przez właścicieli wiatraków, a także mniejsze wpływy w przyszłości.

To pokłosie zmiany zasad opodatkowania wiatraków, która zgodnie z podpisaną ustawą, będzie działała z mocą wsteczną, bo już od 1 stycznia tego, a nie przyszłego roku, jak chcieli samorządowcy. W ostatnich dniach wzmogli oni apele o wycofanie się z mocno krytykowanego zapisu, który – jak przekonywali – wprowadzi chaos w trakcie roku budżetowego i zachwieje ich finansami, a dla niektórych będzie oznaczać nawet bankructwo.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane