Aplikacje adwokackie bez praktyki w sądach

autor: Daria Stojak23.02.2009, 03:00; Aktualizacja: 27.02.2009, 10:32

Tegoroczne egzaminy wstępne na aplikacje korporacyjne będą składały się ze 150, a nie 250 pytań. Do testu przystąpią także osoby, które uzyskały absolutorium.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP

Polecane

Reklama

Komentarze (79)

  • k(2009-02-23 06:03) Zgłoś naruszenie 00

    pani Prezes NRA prosze sie nie ośmieszac:)

    Odpowiedz
  • bmx(2009-02-23 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    Z czasem tacy aplikanci nauczą się sali sądowej...ale kosztem swoich klientów. Ostatnio taki jeden zarozumiały zapomniał na końcu procesu wnieść o zasądzenie kosztów zastepstwa na rzecz oskarżyciela posiłkowego , którego reprezentował z wyboru( jakieś 2,5 tys.) - oczywiście nie zasądziłem bo to nie mój problem a potem po ogłoszeniu wyroku był zaskoczony .Ciekawe jak wyjaśni to klientowi , który to wszystko obserwował. Jeszcze z parę takich wpadek i będzie dobrze...

    Odpowiedz
  • archeolog(2009-02-23 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    Po pierwsze aplikacja powinna być formą specjalizacji. Mentalność pozostała z czasów, kiedy cały prawo polskie mieściło się w małej szafce. Czasy się zmieniły, prawo rozrosło i zrobiło skomplikowane ponad wszelką miarę. A system szkolenia jak przed 50 laty.

    Odpowiedz
  • pwp(2009-02-23 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    do bmx (2)
    Jak to jak wyjaśni? Powie, że to była wina niedouczonego Sądu, zawsze tak robią tłumacząc swoje błęy.

    Odpowiedz
  • tytuspullo(2009-02-23 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    100 punktów ze 150ciu? A co z punktami ujemnymi i pytaniami wielokrotnego wyboru? Dlaczego nikt o tym nie pisze?

    Odpowiedz
  • lexis nexis(2009-02-23 08:57) Zgłoś naruszenie 00

    w końcu uczciwe zasady dostępu do zawodu, podchody i kombinacje NRA na szczęście nic nie dały.

    Niestety niektórzy wciąż tkwią mentalnie w epoce PRL a wypowiedzi prezes adwokatury nabierają coraz bardziej cech groteski...Czy ona nie rozumie że się publicznie ośmiesza? Jestem prawnikiem, w moim środowisku pani prezes NRA jest powszechnym przedmiotem żartów i kpin, właśnie dzięki takim jak ta, obłudnym i fałszywym wypowiedziom, skierowanym chyba do totalnych laików których możnaby nabrać na takie komunały.

    "Do zawodu przystąpi rzesza osób bez umiejętności wyrażania myśli - mówi Joanna Agacka-Indecka, prezes NRA" - w Pani wypowiedziach już od dawna to obserwujemy, co innego myśli (muszę blokować dostęp do zawodu) a co innego mówi (to dla dobra klienta)...trzymajcie mnie

    Odpowiedz
  • obserwator(2009-02-23 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Agacka powinna przestać kompromitować nie tylko siebie ale i korporacji adwokackiej.

    Odpowiedz
  • Nieuk(2009-02-23 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    napisałbym Pani prezes komentarz, ale skończyłem tylko prawo i nie umiem wyrażać myśli.

    Odpowiedz
  • Gaimli(2009-02-23 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe co zrobią z licencjami prawniczymi no i ze sporą rzeszą optującą za projektem Stowarzyszenia Doradców Prawnych bo przyznam, że jest bardzo interesujący.

    Odpowiedz
  • jjj(2009-02-23 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktoś ma pojęcie jak znowelizowane przepisy mają się do dotychczasowych roczników aplikantów? Brak w ustawie jest przepisów przejściowych. Czyżby od momentu wejścia w jej w życie praktyka w sądach przestanie być obowiązkowa ??

    Odpowiedz
  • czytelnik(2009-02-23 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    "Takie rozwiązania znalazły się w przyjętej wczoraj przez Sejm"

    Wczoraj była niedziela. Sejm obradowal na 36 posiedzeniu w dniach 18-20 lutego (sroda - piatek),

    punkt 19. posiedzenia z dnia. 19.02.2009 r. to Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych oraz ustawy - Prawo o notariacie (druki nr 1575 i 1581) - 3-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i kół - sprawozdawca poseł Robert Węgrzyn.

    Po raz kolejny GP wykazala sie brakiem precyzji i dokladnosci.

    Odpowiedz
  • ADWOKAT TO ZAWÓD ELITARNY...(2009-02-23 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem rozczarowany tą i poprzednią władzą. Zamiast dbać o wysoki poziom to Sejm ciągle go obniża, wprowadza jakieś głupie testy (sorry, ale test nie jest forma sprawdzania wiedzy, wielu strzela i ściąga) i jeszcze dodatkowo obniża pulap (któty i tak był za niski. Adwokat bez egzaminu ustnego (a także pisemnego, co jest skandalem) to będzie cienias nie potrafiący sklecić zdania. Wszystko po to, aby do zawodu weszły setki glupkow glosujacych na POPiS, ktorzy będą potem klepać biedę... Adwokat to zawód elitarny i nie każdy, kto skończył na czwórkę studia zaoczne nadaje się na adwokata. Tak samo obniża się poziom szkolnictwa i edukacji likwidując historię i polski. Przed wojną, jak ktoś zdał maturę, to miał większą wiedzę niż dzisiejsi kandydaci na aplikację adwokacką z tytułem magistra... Nadchodzi czas testomatołków...

    Odpowiedz
  • aaa(2009-02-23 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    @ 5

    w ustawie nie ma wzmianki o punktach ujemnych...

    Odpowiedz
  • aa(2009-02-23 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    tak, z tego wynika ze tegoroczny egzamin to bedzie lajtowy.. 150 pytan, wystarczy zdobyć 100.. tyle tylko czemu nikt nie pisze o ujemnych punktach, o tym, ze moge zdać i uzyskać 100 pkt a i tak nie zacząć aplikacji bo inni zdobędą wiecej itd.. o tym, ze moge robić w innym miejscu niz zdawalem .. ma ktoś moze linka do tej ustawy, bo nie moge znależć a chetnie bym na nią zerknął... wtedy by bylo wszystko jasne

    Odpowiedz
  • prawie radca(2009-02-23 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    Zdałem w zeszłym roku egzamin prokuratorski i złożyłem wniosek o wpis na listę radców. Zostałem wpisany. Minister wniosł jednak sprzeciw. Podał, że od egzaminu do wpisu minęło tylko 2 miesiące i w związku z tym mam za małą praktykę. Pracuję w skarbowości od kilku lat. Zajmowałem się wieloma rzeczami. Poza pracą prowadziłem też kilka spraw cywilnych (nie występowałem w sądzie jako pełnomocnik - pisałem pisma procesowe), pisałem umowy i opinie. Izba Radców przeprowadziła stosowne postępowanie dowodowe w tym zakresie. Minister jednak się o to nie pokusił. Poza tym decyzja zawiera tez parę innych uchybień.

    Odpowiedz
  • prawie radca(2009-02-23 11:13) Zgłoś naruszenie 00

    cz. II
    W tej chwili składam na nią skargę. Mam jednak watpliwość czy to cokolwiek pomoże. Zmiany w ustawie moga wcześniej wejść w życie (i tak sie najprawdopodobniej stanie) i wówczas powtórny sprzeciw ministra mam murowany. W dodatku jak wskazuje analiza treści projektu ustawy, ustawodawca dalej ma w nosie zasady postępowania administracyjnego i uchwałę siódemkową NSA o terminie doręczenia sprzeciwu. Wg projektu Minister ma 30 dni na “podpisanie” sprzeciwu. Wysłać może kiedykolwiek?
    Pomijając mój spór z ministrem, o czym to świadczy? O braku wiedzy na temat zasad poprawnej legislacji, braku poszanowania dla zasad wyrażonych w kostytucji i innych ustawach, “głębokim poważaniu” dla dorobku judykatury?
    Czy ktokolwiek z forumowiczów jest w podobnej sprawie? Liczę na wymiane poglądów:-)

    Odpowiedz
  • adwokat to zawód elitarny?(2009-02-23 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    najlepszym egzaminem dającym wstęp do zawodu adwokata jest ...akt urodzenia, dający pewność posiadania odpowiednich do tego zawodu genów, tzw. "genus advocatus". Bez tych genów i poparcia ORA ani rusz.

    Odpowiedz
  • radca in spe(2009-02-23 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    do prawie radca - do której izby składałeś wniosek o wpis ?

    Odpowiedz
  • jjj(2009-02-23 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktoś ma pojęcie jak znowelizowane przepisy mają się do dotychczasowych roczników aplikantów? Brak w ustawie jest przepisów przejściowych. Czyżby od momentu wejścia w jej w życie praktyka w sądach przestanie być obowiązkowa ?

    Odpowiedz
  • co za nonsens(2009-02-23 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    DLACZEGO SEJM UCHWALIŁ USTAWĘ OBALONĄ PRZEZ TK? PRZECIEŻ MA ONA TAKI SAM KSZTAŁT I TREŚĆ!!!

    Odpowiedz