Budownictwo. Niewielu kupujących mieszkanie sprawdza, czy spełnia ono normy akustyczne i zwraca uwagę na wykorzystane technologie oraz materiały, z jakich zrobiono ściany. Pomieszczenie powinno ich chronić przed hałasem.
Budynek powinien zostać tak zaprojektowany, aby mieszkańcy nie byli narażeni na hałas zagrażający ich zdrowiu, mogli odpoczywać, spać i pracować. Do pomieszczeń nie powinien docierać hałas z zewnętrz oraz pochodzący od instalacji i urządzeń stanowiących techniczne wyposażenie budynku, a także uderzeniowy wytwarzany przez użytkowników sąsiednich mieszkań.
Normy akustyczne określają przepisy rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz jak powinny być usytuowane. Wymogi dotyczące warunków technicznych zmieniały się przede wszystkim co do kryteriów oceny izolacyjności akustycznej w budynkach, jak i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych.
- Decydując się na dom lub mieszkanie, warto sprawdzić, czy spełnia ono podstawowe wymagania akustyczne. Mogą one uchronić mieszkańców od hałasu i z sąsiednich mieszkań. Poza tym zapewni nam także większą prywatność we własnym mieszkaniu - mówi dyrektor ds. marketingu i sprzedaży dewelopera MK Inwestycje, Monika Śleziońska.
Po zakupie własnego mieszkania może się okazać, że będziemy czuć się w nim skrępowani, skoro sąsiad słyszy, o czym mówi w naszym mieszkaniu. Nieprawidłowe wykonanie ścian i złe wyciszenie budynku może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie.
- Często jesteśmy narażeni na hałas szkodliwy dla naszego zdrowia, zwłaszcza gdy dom zlokalizowany jest przy ruchliwej ulicy, lotnisku bądź w centralnym punkcie miasta - mówi Monika Śleziońska.
Kupując dom lub mieszkanie, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z czego wykonane są ściany. Ściany działowe powinny być przede wszystkim wykonane w technologii i jakości zapewniającej podstawową funkcję podziału - nie tylko optycznego, ale też akustycznego - twierdzą eksperci. Szczególną uwagę należy zwrócić na ściany dzielące zabudowę typu bliźniaczego czy szeregowego. Zastosowanie nieodpowiedniego systemu czy izolacji może spowodować, że będziemy słyszeć każdy szmer u sąsiadów.



Ważne!
Kupując dom, trzeba sprawdzić, czy spełnia odpowiednie wymagania akustyczne
Nie wszystkie budynki objęte są jednak nowymi przepisami. Regulacje akustyczne nie dotyczą budynków jednorodzinnych. Taką decyzję podjął minister infrastruktury powołując się na prawo budowlane. Nie jest to dobra informacja dla tych, którzy kupują taki dom, ponieważ przepisy zaliczają do budynków jednorodzinnych również tzw. bliźniaki i szeregowce.
- Przepisy te są nieco paradoksalne, ponieważ hałas, jaki towarzyszy mieszkaniu w domu jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej, jest porównywalny z tym, jaki występuje w domach wielorodzinnych. W bliźniaku i domu szeregowym mamy sąsiadów, którzy podobnie, jak w domu wielorodzinnym mogą być hałaśliwi. Bezdyskusyjną kwestią jest narażanie się na hałas zewnętrzny, zwłaszcza jeśli dom położony jest blisko ulicy bądź w sąsiedztwie dużego osiedla mieszkalnego - wyjaśnia Monika Śleziońska.
Kupując dom lub mieszkanie na rynku pierwotnym, należy zwrócić uwagę na budowę i materiały, z których zrobione są ściany. Wprawdzie rozporządzenie z 12 kwietnia 2002 r. wprowadziło zmiany, które nie dotyczą domów jednorodzinnych, to każdy z budowanych domów musi spełniać wspomniane już normy akustyczne.
- Budynek jednorodzinny jest przeznaczony na stały pobyt ludzi, co automatycznie pociąga za sobą konieczność zagwarantowania odpowiedniego klimatu akustycznego zgodnie z wymaganiami zawartymi w rozporządzeniu w dziale IX warunków technicznych - wyjaśnia inż. wibroakustyk Jacek Danielewski z firmy konsultingowej Fabryka Ciszy. Wykonawca powinien zadbać o to, by w budynku zastosowano odpowiednie warunki akustyczne, a z tym łączy się też zastosowanie odpowiednich technologii.
NORMY DOTYCZĄCE AKUSTYKI BUDOWLANEJ
• PN-B-02151-3:1999 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów
• PN-87/B-02151/02 Akustyka budowlana - Ochrona przed hałasem w budynkach - Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach.
Źródło: Fabryka Ciszy