O bardziej skuteczną ochronę dziecka poczętego apeluje rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski. W poniedziałek RPO wystąpił w tej sprawie do ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy.

Rzecznik wskazuje na problem niemożności skutecznego ścigania czynu polegającego "na nieumyślnym uszkodzeniu ciała lub spowodowaniu rozstroju zdrowia dziecka poczętego". Chodzi o przypadki, w których dochodzi do uszkodzenia płodu w wyniku zaniedbań osób trzecich, przede wszystkim lekarzy. Np. w sytuacji, gdy mimo wskazań medycznych, lekarz nie przeprowadza cesarskiego cięcia lub podczas prowadzenia ciąży zapisuje leki, które mogą zaszkodzić dziecku.

Zdaniem Kochanowskiego podstawą do prowadzenia postępowania karnego nie może być art. 157a kodeksu karnego, ponieważ "warunkiem przestępności jest umyślność spowodowania skutku, o którym mowa w tym przepisie, co wynika z zasady wyrażonej w art. 8 k.k".

RPO przypomina, że w swoich wcześniejszych wystąpieniach poruszał już ten problem, a w odpowiedzi resort sprawiedliwości poinformował go, że rozważy "podjęcie prac nad nowelizacją kodeksu karnego w tym zakresie".

Jednak, jak podkreśla Kochanowski, z lektury projektów ustaw nowelizujących kodeks karny, zamieszczonych na internetowych stronach MS oraz rządowych projektów ustaw skierowanych do Sejmu wynika, że do tej pory nie została przygotowana odpowiednia nowelizacja, penalizująca tego rodzaju czyny. Dlatego RPO prosi o informacje, czy odpowiednie zapisy znajdą się w przygotowywanej przez rząd noweli k.k.