statystyki

Czystka w sądach. Odwołano 20 proc. wszystkich prezesów i wiceprezesów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz22.02.2018, 07:22; Aktualizacja: 22.02.2018, 07:50
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Z danych przekazanych DGP wynika również, że od 12 sierpnia 2017 r. do 12 lutego br. w trybie art. 17 powołano 68 prezesów i 52 wiceprezesówźródło: ShutterStock

149 – tylu łącznie, jak wynika z oficjalnych danych Ministerstwa Sprawiedliwości, prezesów sądów i ich zastępców straciło stanowiska w półrocznym okresie obowiązywania art. 17 ust. 1 nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1452). Przepis ten pozwalał ministrowi sprawiedliwości w sposób dowolny wymieniać kadrę zarządzającą sądami, bez konieczności uzasadniania swoich decyzji. Przestał on obowiązywać 13 lutego.

MS do tej pory nie podawał do wiadomości publicznej bilansu zmian. Sytuacji na bieżąco przyglądało się Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Z jego wyliczeń wynikało, że minister odwołał 130 prezesów i wiceprezesów. Teraz okazuje się, że stowarzyszenie pomyliło się o 19 osób.

Jak bowiem informuje resort sprawiedliwości, odpowiadając na pytania DGP, funkcje straciło 76 prezesów sądów i 73 wiceprezesów. Biorąc pod uwagę, że łącznie tego typu stanowisk istnieje 730, okazuje się, że MS w ciągu ostatnich sześciu miesięcy odwołał jedynie 20 proc. funkcyjnych. Z drugiej jednak strony, jak podaje SSP „Iustitia”, od początku swojego urzędowania minister sprawiedliwości namaścił prezesów aż w 10 na 11 sądów apelacyjnych. A to przecież właśnie ci prezesi pełnią nadzór administracyjny nad swoimi odpowiednikami w sądach okręgowych i – pośrednio – rejonowych.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • Mecenas(2018-02-22 08:54) Zgłoś naruszenie 2411

    20% ?......... powinno być przynajmniej 90%....

    Odpowiedz
  • czytelnik(2018-02-22 09:36) Zgłoś naruszenie 228

    może autorka skomentuje wyrok SN w sprawie Topyły, co na to pani prezes, której kazano trzymać znicz na manifestacji

    Odpowiedz
  • Natan(2018-02-22 10:08) Zgłoś naruszenie 2011

    Czystka jest wtedy kiedy usuwa się 90% stanu osobowego np. sędziów !!! Przecież zostali takie tuzy jak Tuleja czy Stuleja jak to mówi Rysiu Petru czy sędzia na telefon Milewski z Gdańska który był na usługach PO !!!

    Odpowiedz
  • opera(2018-02-22 08:54) Zgłoś naruszenie 197

    Spokojnie, Topyła został :)

    Odpowiedz
  • Ula(2018-02-22 12:20) Zgłoś naruszenie 174

    20% to czystka? To zaledwie maleńki zabieg kosmetyczny.

    Odpowiedz
  • za mało zmian(2018-02-22 13:57) Zgłoś naruszenie 146

    komentarze pokazują na jaki "szacunek" zasłużyła kasta

    Odpowiedz
  • ???(2018-02-22 15:30) Zgłoś naruszenie 135

    To powinni zrobić sami sędziowie (KRS), ale ich na to nie było stać, dlatego te zmiany to tylko część , zdecydowanie powinno się wymienić 70-80 % prezesów , tak jest to środowisko zdemoralizowane. Teraz długie lata powrotu etyki i uczciwości oraz wykładni prawa przez duże P.

    Odpowiedz
  • Papugi nie lepsze(2018-02-22 15:35) Zgłoś naruszenie 115

    Kolejną grupą "kastą" , o czym się nie mówi to Adwokatury - złodziejska reprywatyzacja ( i nie tylko) pokazała jak zdemoralizowane i chciwe jest to środowisko.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2018-02-22 10:04) Zgłoś naruszenie 68

    POzoracja , POpelina , POPiSkiwanie ...

    Odpowiedz
  • Zzz(2018-02-22 18:02) Zgłoś naruszenie 53

    I co z tego jeśli cała reszta wizytatorów dalej rządzi i ocenia innych. Dalej awansują ci co mają awansować. Żadna wymiana prezesa niczego nie zmieni.

    Odpowiedz
  • Bert(2018-02-23 20:11) Zgłoś naruszenie 41

    Sądy pełne są "resortowych" dzieci. I ten szlam, dopóki się go nie wyczyści, będzie owocował takimi skandalicznymi orzeczeniami jak wyroki tuleji, czy SN uniewinniającego ewidentnego sędziego-złodzieja.

    Odpowiedz
  • XYZ(2018-02-23 11:45) Zgłoś naruszenie 31

    To mały wietrzyk, czas najwyższy na gruntowne przewentylowanie wieloletnich zanieczyszczeń. Kiedy?

    Odpowiedz
  • Xxx(2018-02-24 16:32) Zgłoś naruszenie 00

    Nic się nie zmieniło. Prosty przykład jest ogłoszenie że można ubiegać się na delegację stała do sądu wyższej instancji. Ale wybrany kandydat już jest. Każe mu się wniosek wcześniej złożyć z informacją że on uzyska poparcie kolegium. Po co ta farsa dla reszty. Żeby się nazywało że było uczciwie? Sądownictwo jest traktowane jak prywatny folwark a nie instytucja państwowa. Żaden nowy prezes tego nie zmieni bo i nie ma na to chęci i możliwości.

    Odpowiedz
  • Obywatelka(2018-02-23 23:01) Zgłoś naruszenie 01

    Przygląda się temu Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” ???? Raczej Szczuje , szuka haków, zastrasza inaczej myślących kolegów po fachu!!!!!! Czego się tak boicie ? Czego tak bronicie !!! Bo o obywatela tu na pewno nie chodzi !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz