Sejm przyjął dziś nowelizację Prawa upadłościowego i naprawczego, ustaw o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) oraz o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG). Nowelizacje wprowadzają ok. 150 zmian w obecnych przepisach.

W komisjach posłowie połączyli dwa projekty - rządowy i senacki - zmieniające te ustawy.

Za przyjęciem zmian głosowało 401 posłów; 4 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zmiany mają na celu m.in. ułatwienie prowadzenia postępowań naprawczych przez przedsiębiorców, którzy są zadłużeni w niewielkim stopniu i tych, których zadłużenie ma charakter przejściowy.

Po zmianach jedynie wierzytelności pracowników (np. dotyczące zaległych wynagrodzeń) będą uwzględniane z urzędu w postępowaniu upadłościowym. Do tej pory wiele innych wierzytelności również było uwzględnianych z urzędu, tj. bez zgłoszenia przez zainteresowanego.

Nowelizacja przepisów jednoznacznie precyzuje, że osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą wpisywane są do rejestru działalności gospodarczej, a nie do Krajowego Rejestru Sądowego. Do tej pory budziło to wątpliwości.

Zgodnie z nowymi przepisami, w razie ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu z wierzycielami, masą upadłościową będzie zarządzał sam upadły.