statystyki

Pomiary prędkości na cenzurowanym. Biegli: Wideorejestratory się mylą, ale to nie powód by je wycofać.

autor: Piotr Szymaniak26.10.2017, 07:24; Aktualizacja: 26.10.2017, 08:04
Choć z punktu widzenia zagrożenia na drodze, jakie tworzy kierowca przekraczający prędkość, nie ma większego znaczenia, czy jedzie z prędkością większą o 49 czy o 51 km/h, to jednak konsekwencje dla kierującego są nieporównywalne

Choć z punktu widzenia zagrożenia na drodze, jakie tworzy kierowca przekraczający prędkość, nie ma większego znaczenia, czy jedzie z prędkością większą o 49 czy o 51 km/h, to jednak konsekwencje dla kierującego są nieporównywalneźródło: ShutterStock

Posłowie Kukiz’15 chcą, by policja nie stosowała wideorejestratorów do mierzenia prędkości. Zdaniem biegłych, choć wadliwe pomiary się zdarzają, to nie dyskwalifikuje takich urządzeń.

Reklama


Kontrowersje wokół wideorejestratorów stosowanych w nieoznakowanych policyjnych pojazdach wynikają z tego, że należą one do kategorii prędkościomierzy kontrolnych. W odróżnieniu od mierników laserowych czy radarowych nie mierzą prędkości kontrolowanego pojazdu, lecz radiowozu. Dlatego, by wykonać prawidłowy pomiar, odległość pomiędzy atutem policyjnym a pojazdem kontrolowanym musi być taka sama. Przynajmniej na początku i na końcu pomiaru.

– A przecież żadne urządzenie nie mierzy tej odległości pomiędzy samochodami. Policjant ocenia ją na oko. Skąd kierowca ma wiedzieć, czy policyjny pojazd utrzymywał ten sam dystans? Tymczasem ponad 30 proc. spraw, które trafiają do naszego stowarzyszenia, dotyczy przekroczenia o 51–53 km/h w obszarze zabudowanym – mówi Artur Mezglewski, prawnik ze stowarzyszenia Prawo na Drodze.

Choć z punktu widzenia zagrożenia na drodze, jakie tworzy kierowca przekraczający prędkość, nie ma większego znaczenia, czy jedzie z prędkością większą o 49 czy o 51 km/h (w obydwu przypadkach jest to tak samo niebezpieczne), to jednak konsekwencje dla kierującego są nieporównywalne. Przy przekroczeniu o 49 km/h dopuszczalnej prędkości grozi grzywna, przy przekroczeniu o 51 km/h oprócz kary finansowej sankcja w postaci zatrzymania prawa jazdy na trzy miesiące.

– Dlatego dokładność pomiaru prędkości może mieć kolosalne znaczenie dla kierowcy – dodaje prawnik.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • statystyka(2017-10-26 12:49) Zgłoś naruszenie 51

  Każdy pomiar powinien uwzględniać błąd pomiarowy urządzenia oraz ten wynikający z metodyki pomiaru i warunków zewnętrznych. Co więcej błąd ten powinien być wykazywany. Żeby mówić o statystycznie poprawnym pomiarze należałoby ustalić górną granicę błędu pomiaru i dopiero przekroczenie tej granicy uprawniałoby do stwierdzenia, że doszło do złamania prawa.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • A to problem na miarę czasów(2017-10-26 12:49) Zgłoś naruszenie 22

  Zarówno dane z OBD2 dają prędkość Radiowozu jak i dane z GPS plus miernik doplerowski videorejestratora. Dodaje się te dwie sumy i tyle. Żadna filozofia. Jakieś 2o lat tak to zlicza videorejestrator. Tyle że nie roztłumaczysz tego w Sądzie a jak spróbujesz to cię Sąd wygoni bo Sędzinę od takich kwestii może rozboleć głowa.

  Odpowiedz
 • Śmieszny Kraj.....(2017-10-26 10:30) Zgłoś naruszenie 28

  Zrezygnował z Żyły Złota jaką są Fotoradary. Nawet te zastępcze w Policyjnych autach nieoznakowanych jak na lekarstwo. ......A Polacy pędzą na złamanie karku - 90% wypadków z powodu nadmiernej prędkości

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • 333(2017-10-27 09:38) Zgłoś naruszenie 00

  Popieram posłow Kukiz15. To zwykła draństwo tak oszukiwac ludzi. A ta w/w wypowiedź tz. "biegłego" że :" choć wadliwe pomiary się zdarzają, to nie dyskwalifikuje takich urządzeń." woła o pomstę do nieba. Taki biegły dla kasy i przychylności służb i sądu napisze każdą głupotę . Ludzie w jakim my kraju żyjemy ??? Policja to nie złodzieje - winni byc oznakowani i widoczni dla obywateli - to im służą. A kazdy obywatel winien byc prawy i mieć szacunek do władzy. Ale na to wszystko trzeba zapracować - dotuyczy to i obywatela i policji. Z tym że policja ma wiekszą władzę daną przez obywatela. A zamiast jeździć tymi nieoznakowanymi pojazdami, niech stana na drodze i wyłapują przewinienia - gwarantuję że spadnie ich ilość. Bo czy jadący za szybko jak zobaczy policję to nie zmniejszy prędkości??? To takie proste, bo żeczy proste sa najlepsze.

  Odpowiedz
 • Xxxx(2017-10-26 12:19) Zgłoś naruszenie 05

  Wideorejestraror mierzy dwie prędkości radiowozu i pojazdu nagrywanego poza tym biegły potrafi wyliczyć prędkość ze słupków hektometryczne i innych punktów orientacyjnych.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • zorientowany(2017-10-26 22:19) Zgłoś naruszenie 00

  ciekawa strona na temat Ultralyte i ich legalizacji citizen info pl

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama