statystyki

Adwokaci: Władza zazdrości nam zarobków. Obrażanie i szukanie wsparcia to kiepski patent

autor: Dariusz Goliński, Karol Pachnik22.08.2017, 07:24; Aktualizacja: 22.08.2017, 12:36
Obrażanie poszczególnych adwokatów i próba uzyskania wsparcia samorządu zawodowego nie jest z pewnością najlepszym połączeniem.

Obrażanie poszczególnych adwokatów i próba uzyskania wsparcia samorządu zawodowego nie jest z pewnością najlepszym połączeniem.źródło: ShutterStock

O adwokatach napisano wiele. Władza zazdrości nam zarobków, choć nie chciałaby pracować za stawki minimalne. Co bardziej sfrustrowani życiem obrażają nas w internecie za pracę, którą codziennie wykonujemy, i nie przeszkadza to im korzystać z naszej pomocy w chwilach trudnych. Rzecznicy patentowi zarzucają nam nieprzygotowanie i świadczenie pseudopomocy.

Reklama


Jak żyć? To pytanie, skierowane pierwotnie do Donalda Tuska, powtarza sobie wielu adwokatów. Cukierkowe seriale o naszej pracy mają tyle wspólnego z rzeczywistością, co szpital w Leśnej Górze z kolejkami pacjentów oczekującymi na wizyty finansowane przez NFZ.

Stres, wypalenie zawodowe, przeżywanie spraw klientów jak własnych i permanentna praca nie jest obrazem, który sprzeda się tak nośnie jak hasło o „zamożnych elitach”. Nie może dziwić, że ludzie postępujący zgodnie ze zobrazowanym przez Henryka Sienkiewicza „prawem Kalego” dają upust swoim frustracjom przy okazji zapowiedzi ukrócenia „zamożnej elity”. Notabene rekrutującej się spośród rzeszy niemających tradycji adwokackich młodych ludzi, którzy dostęp do zawodu uzyskali m.in. dzięki obecnemu ministrowi sprawiedliwości, a którzy to są przez starszych kolegów pogardliwie zwani „gosiewszczyzną”.

Dziwić natomiast może i musi ocena, jaką zaprezentowała Anna Korbela, prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych, w artykule „Adwokaci i radcowie nie powinni zgłaszać wynalazków” (DGP z 25 lipca 2017 r.). Być może jej szorstka ocena co do nieprzygotowania do świadczenia pomocy i  w konsekwencji udzielania „pseudopomocy rzecznikowskiej” jest aktualna co do radców prawnych – tego nie wiemy. Ale ferowanie takich ocen w stosunku do adwokatów jest co najmniej krzywdzące i nie pasuje do znajdującego się na końcu artykułu apelu do Naczelnej Rady Adwokackiej o pomoc w uświadamianiu zagrożeń i proponowaniu dobrych rozwiązań prawnych.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (40)

  • Wynalazca(2017-08-22 09:58) Zgłoś naruszenie 292

    Przyznanie Adwokatom i Radcom uprawnień Rzeczników Patentowych to dobry pomysł. Niech skończy się wreszcie monopol Rzeczniowski w Polsce. Ale artykuł słaby: zamiast rzeczowych argumentów "kopanie po kostkach" Radców Prawnych. SZANOWNI ADWOKACI - RZECZNICY PATENTOWI TO TWARDY I WPŁYWOWY PRZECIWNIK. NIE WYGRACIE Z NIMI ZAŁATWIAJĄC SWOJE MIĘDZY KORPORACYJNE SPRAWY. TU TRZEBA WSPÓŁPRACY OBU KORPORACJI PRAWNICZYCH.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • fihot(2017-08-22 10:04) Zgłoś naruszenie 255

    O proszę, atak adwokatury na radców. Sorry panie adwokacie, radcy lepiej znają się na patentach od adwokatów bo cały czas obsługiwali firmy i dalej to robią, adwokaci byli brani do spraw karnych, teraz mają konkurencję, papierową, bo mało jest chętnych radców o żal im, stąd takie ataki.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jan(2017-08-23 13:55) Zgłoś naruszenie 220

    Bardziej merytoryczny artykuł w tej samej kwestii był tutaj w zeszłym tygodniu pt. "Zgłaszanie wynalazków wreszcie nie tylko dla rzeczników patentowych".

    Odpowiedz
  • rpr(2017-08-22 12:38) Zgłoś naruszenie 203

    "Chodź" adwokaci z tego artykułu atakują radców prawnych, jako radca nie będę zniżał się do tego poziom.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • gratuluje autorom samozadowolenia(2017-08-22 14:31) Zgłoś naruszenie 190

    Nie dość, że jest laurka dla wspaniałości adwokatów to i radcom prawnym udało się dowalić. Teraz autorzy mogą spać spokojnie, że upiekli dwie pieczenie przy jednym ogniu.... Naprawdę żenujące te wycieczki pod adresem pokrewnego przecież samorządu :/

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gilotyna(2017-08-22 08:39) Zgłoś naruszenie 146

    ta..... popatrzcie na Dubienieckiego, jaki wychudzony od przejmowania sie losem klientów (biednych niepełnosprawnych klientów PFRON)

    Odpowiedz
  • Insp[ektor Pracy -tworzymy państwo dwóch biegunow(2017-08-22 09:31) Zgłoś naruszenie 1224

    Do Adwokatów i Wszystkich innych Cwaniaków żerujących urzędowymi min stawkami na Spracowanych Ludziach--już dawno pisalem co powiedział w tym temacie Tusk jak wstecznie wprowadzał z mafia POlityczna Ustawe o Emeryturach POmostowych............"" jak będą się Sądzić o to to podniesiemy koszty sądowe" Były Minister Budka (ktory broni teraz dla niby społeczeństwa niezawisłosci sądów) ..co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.A Ja twierdzę . Szanowni Państwo ..Polaków nie stać na Sądy i koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości. To mają być minimalne stawki a nie wygórowane jak zarządził były minister Budka . Pan Ziobro je co prawda zmniejszył lecz nadal są rażąco za wysokie . Czas tą patologie praktyki ustalania tych stawek natychmiast znieść . Niech adwokaci nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 --krotnie. Wiekszość z tych spraw to jednak sprawy szablonowe! Za kwotę sporu 10 000 zl obowiązuje obecnie minimalnie aż 36% stawka, --tylko za swojego mocodawce nie licząc apelacji . Kogo stać na sprawy sądowe gdy Ich wynik nie tylko zależy od argumentów lecz także od wiedzy sądu oraz gdy wynik zależy od interpretacji prawa czyli tzw:ryzyka procesowego.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • eMeM(2017-08-22 10:13) Zgłoś naruszenie 111

    A co tam, pójdę sobie "stylem" ww. komentarzy. I dobrze, że Wam pozabierali pomostówki, pewnie siedzieliście i kawę tylko piliście, a od czasu do czasu tylko wajchę przełożycie. I na wcześniejszą emeryturę bo się już nawet tej wajchy przekładać nie chcę, a kawa niedobra. Miło co? ;) Ograniczenie umysłowe niektórych ludzi nie zna granic. Z jednej strony wrzuty na adwokatów, że za drogo i fajnie, że władza za nich się weźmie (bo za drogo!). Z drugiej kompletna ślepota na to, że to nie adwokaci ustanawiają prawo tylko władza, która do swoich własnych przepisów się nie stosuje, więc jednak trzeba do tego adwokata pójść bo "ja nie rozumim". Cebula w najczystszej postaci.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Bolesław Bierut(2017-08-22 21:49) Zgłoś naruszenie 110

    Zgryźliwym autorom adwokatom pewnie nie tylko umiejętność nie staje - niech żyją bierutowcy! :D

    Odpowiedz
  • antyhipokryta(2017-08-23 08:14) Zgłoś naruszenie 101

    Tak jest panie adwokacie - obrażanie to kiepski patent. Tym samym nie obrażaj radców prawnych, a sam się weź porządnie do roboty. Oddech konkurencji jak widzę już nie jest na karku, bo konkurencja poszła do przodu.

    Odpowiedz
  • POd uwagę(2017-08-22 09:36) Zgłoś naruszenie 109

    ......Były Minister Budka o czym poinformował w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. patrz także Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat..Były Minister Budka (ktory broni teraz dla niby społeczeństwa niezawisłosci i dostepu do sądów) --Ironia Walca.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • radcunio(2017-08-22 09:32) Zgłoś naruszenie 94

    Odliczanie do hejtu 3...2...1...

    Odpowiedz
  • Stefa(2017-08-22 08:25) Zgłoś naruszenie 81

    W pierwszym zdaniu powinno być choć a nie chodź

    Odpowiedz
  • Adrian(2017-08-22 09:37) Zgłoś naruszenie 816

    Przypominam, że to przez władze i jej zagmatwane przepisy człowiek musi chodzić po tych krwuopijcach co byle czego nie zjedzą. Uwolnijmy zawody prawnicze :)

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ????(2017-08-22 10:20) Zgłoś naruszenie 76

    A czy w Polsce istnieje jeszcze praworządność? --aby adwokaci byli potrzebni. .....Ustawa o EmeryturachPOmostowych--- 12 przykładów złamania Konstytucji RP, (oraz jak wsteczne okradanie robotników z emerytur ze względu na szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy usprawiedliwił Sędzia TK i następnie Tusk . -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:) 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie Ustawy 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy (ur przed 1958r) na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w elektrowni -niema ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!... 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” 10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. Takie głupie POmylone Rządy ,takie dyspozycyjne Trybunały. 11.wspomnijmy także że te setki tysięcy tak zatrudnionym musi teraz i w przyszłości włóczyć się po sądach i wdawać w spory z pracodawcami i ZUSem o to jakie dokładnie stanowiska Tusk i jego kolesie mieli na mysli opracowujac tą ustawę Podmostową a wszystko to w sytuacji gdy na jego oczekiwanie--jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • natan(2017-08-25 21:29) Zgłoś naruszenie 41

    Żenujący artykuł.

    Odpowiedz
  • Olo(2017-08-24 11:33) Zgłoś naruszenie 31

    Niezłe "tagi" są przypisane do tego artykułu. Same hity: ZAROBKI ADWOKATÓW, RZĄD PIS, PIENIĄDZE. Brawo redakcjo.

    Odpowiedz
  • Att(2017-08-26 00:59) Zgłoś naruszenie 31

    Większość kancelarii w małych miasteczkach jedzie na stracie..jakich zarobkach ? To czego zazdrościć ?? :)))) Kamieniczki się pokończyły. Nawet nie stać na pracowników, sekretarki..To jedne wielkie oszustwo

    Odpowiedz
  • natan(2017-08-25 21:22) Zgłoś naruszenie 31

    żenujący artykuł

    Odpowiedz
  • Andrzej Gruszka(2017-08-26 19:09) Zgłoś naruszenie 10

    Insynuacja o nieprzygotowaniu radców prawnych do pomocy rzecznikowskiej to zwykłe chamstwo, być może odpowiednie dla zawodu adwokata, tego nie wiem, ale mimo to poniżej jakiegokolwiek poziomu.

    Odpowiedz