statystyki

Ucieczka przed pracowniczymi planami kapitałowymi nie tak łatwa, jak się wydawało

autor: Łukasz Kuczkowski, Paulina Zawadzka-Filipczyk10.08.2017, 08:49; Aktualizacja: 10.08.2017, 10:22
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Aby zapewnić sobie zwolnienie z wymogu utworzenia i prowadzenia PPK, nie wystarczy jedynie formalnie prowadzić PPE w dniu wejścia w życie nowych przepisów – liczy się przede wszystkim wysokość odprowadzanej składkiźródło: ShutterStock

Z ich tworzenia mają być zwolnieni ci, którzy przez pół roku będą opłacać 3,5-proc. składkę podstawową w ramach PPE. Tych, którzy dziś odprowadzają niższą, czekają trudne decyzje i długotrwałe procedury.

O nowej obowiązkowej formie gromadzenia oszczędności emerytalnych mówi się już od dłuższego czasu. Jednak pomimo zapowiedzi opublikowania na początku wakacji projektu ustawy nakładającej na pracodawców wymóg tworzenia i prowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), oficjalnie wciąż nie ujrzał on światła dziennego. [Nieoficjalnie mówi się, że przyczyną tego stanu rzeczy jest brak porozumienia co do szczegółów projektu między Mateuszem Morawieckim, szefem resortu rozwoju, a Elżbietą Rafalską, minister rodziny, pracy i polityki społecznej (zob. „Zapadła cisza nad rewolucją w OFE”, DGP z 4 lipca, nr 127/2017) – red.].

Trudne wymagania

PPK są jednym z przedsięwzięć zaplanowanych w ramach nowej wizji rozwoju Polski „Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju – Program Budowy Kapitału” przyjętej przez Radę Ministrów w połowie lutego 2017 r. i jednocześnie flagowym projektem ministra Mateusza Morawieckiego. Według pierwotnych założeń programu ujętych w prezentacji przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju z wymogu zaoferowania pracownikom PPK mieli być zwolnieni pracodawcy prowadzący Pracownicze Programy Emerytalne (PPE). Ponieważ na tym etapie nie było mowy o jakichkolwiek dodatkowych warunkach, od razu pojawiły się koncepcje stosunkowo łatwej ucieczki przed PPK, np. w drodze założenia PPE jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów i następnie zawieszenia odprowadzania składki podstawowej czy nawet całkowitego zlikwidowania programu. Z nieoficjalnych wersji projektu ustawy o PPK wiemy, że taki fortel się nie uda. Możliwość zwolnienia się z wymogu zaoferowania PPK będzie bowiem obwarowana istotnymi zastrzeżeniami.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane