statystyki

Sąd nad VAT-em od opłat egzekucyjnych. Komornicy obawiają się bankructwa

autor: Piotr Szymaniak27.07.2017, 07:58; Aktualizacja: 27.07.2017, 09:01
Komornicy twierdzą, że jeśli SN uzna, że VAT zawiera się w opłacie, będzie to dla nich nich gwóźdź do trumny

Komornicy twierdzą, że jeśli SN uzna, że VAT zawiera się w opłacie, będzie to dla nich nich gwóźdź do trumnyźródło: ShutterStock

Dziś Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów ma wydać uchwałę ogromnie ważną dla dłużników, wierzycieli i komorników. Rozstrzygnie bowiem, czy podatek dolicza się do pobieranych przez komorników opłat, czy też powinien zawierać się w tychże opłatach.

Reklama


Od decyzji SN zależeć więc będzie wysokość opłat egzekucyjnych. W zależności od treści uchwały albo komornik będzie doliczał VAT do opłat nakładanych na dłużnika lub wierzyciela, albo też podatek będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

– Uchwała będzie miała fundamentalne znaczenie. Jeżeli się okaże, że VAT jest wliczony w opłatę egzekucyjną, wówczas obecne przychody kancelarii komorniczych będą zmniejszone o prawie 20 proc. Przy niskiej rentowności kancelarii w ostatnich miesiącach będą one zmuszone do redukcji kosztów, czyli zwolnień. Zapewne będą i takie kancelarie, które z tego powodu po prostu upadną – mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • trevor(2017-07-27 20:40) Zgłoś naruszenie 60

    Chciwej mafii komorniczej wciąż mało i mało, dla chciwych i wszechświat zbyt mały... Niektóre kancelarie NIECH PO PROSTU UPADNĄ Firmy upadają to i mafia może upaść...

    Odpowiedz
  • no tak(2017-07-27 11:41) Zgłoś naruszenie 62

    Komornicy nie lubiani, bo ścigają za długi w imieniu wierzyciela.Wierzyciele chcą odzyskać swoje pieniądze..Szkoda, że nie może być jak w wielu innych krajach, gdzie wierzyciel najpierw zleca komornikowi, czy firmie windykacyjnej ( nazwa nieważna) tzw. dogadanie się co do spłaty z dłużnikiem, zaś potem dopiero, kiedy to nie przynosi skutku sprawa trafia do sądu po nakaz zapłaty. W wielu przypadkach zapewne dałoby się uniknąć postępowań sądowych, a komornik musiałby wykazywać kreatywnością w ściąganiu długu...Ale kiedy taka " dobra zmiana" trafi pod rozwagę do Polski? Dziś nieuczciwy lokator np. spółdzielca chroniony przez Ustawę o ochronie lokatorów ma w" pompie" wierzyciela i mieszka na jego koszt latami, potem na koszt samorządu w lokalu socjalnym, a w końcowym efekcie na Skarb Państwa nam w ośrodku dla bezdomnych ...100 lat nam potrzeba, by uporządkować ten cały bajzel..

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • mw(2017-07-27 11:06) Zgłoś naruszenie 58

    kto jak kto ale komornicy nigdy nie zbankrutują, umnieja zadbać o swoje onteresy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pln(2017-07-27 11:05) Zgłoś naruszenie 40

    Do mecenas Nie o to w tym chodzi Panie mecenasie Jeżeli do wyegzekwowania jest 10 000, to komornikowi od skutecznie przeprowadzonej egzekucji i wyegzekwowaniu tychże pieniążków należy się 15% czyli jego przychod na takiej sprawie wyniesie 1500 zł I kwestia zaczyna się czy do tego 1500 doliczyć VAT 23% czy tez w tej opłacie jest już VAT.

    Odpowiedz
  • Mecenas(2017-07-27 09:20) Zgłoś naruszenie 214

    Czyli jeżeli wyrok nakazuje zapłacić 10 000 zł, to do tej kwoty zadłużenia komornicy chcą doliczać 2 300 zł VAT-? ???

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • AA(2017-07-27 09:35) Zgłoś naruszenie 21

    Nie do swoich1.500 zł opłaty egzekucyjnej

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pln(2017-07-27 11:05) Zgłoś naruszenie 20

    Do mecenas Nie o to w tym chodzi Panie mecenasie Jeżeli do wyegzekwowania jest 10 000, to komornikowi od skutecznie przeprowadzonej egzekucji i wyegzekwowaniu tychże pieniążków należy się 15% czyli jego przychod na takiej sprawie wyniesie 1500 zł I kwestia zaczyna się czy do tego 1500 doliczyć VAT 23% czy tez w tej opłacie jest już VAT.

    Odpowiedz
  • suveren(2017-07-27 10:58) Zgłoś naruszenie 18

    Już się nażarliście !!! Doskonałym przykładem jest jeleniogórski komornik, który źle zainwestował pięć milionów oszczędności (5 000 000 zł). Jak zwolnicie część pracowników to sami będziecie musieli wziąć się do roboty.....

    Odpowiedz