statystyki

Procedura wyboru członków KRS dyskryminowała sędziów podwójnie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz27.06.2017, 07:27; Aktualizacja: 27.06.2017, 09:11
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Projekt mówi również o tym, że w KRS miałoby zasiadać ośmiu sędziów rejonowych, dwóch okręgowych i tylko jeden sędzia sądu apelacyjnegoźródło: ShutterStock

Nie dość, że sędziowie sądów powszechnych wybierani są do Krajowej Rady Sądownictwa na innych zasadach niż to się dzieje w przypadku ich kolegów z sądów wojskowych, Sądu Najwyższego czy sądów administracyjnych, to jeszcze ich pozycja w tym procesie zależy od tego, w jakim sądzie orzekają.

A tego nie da się pogodzić z zasadą równości, o której mowa w art. 32 ust. 1 konstytucji. Takie wnioski płyną z lektury właśnie opublikowanego pisemnego uzasadnienia wyroku TK, w którym to zakwestionowano przepisy regulujące proces wyłaniania spośród sędziów członków KRS (sygn. akt K 5/17).

W uzasadnieniu wyraźnie wskazano, że ustawodawca powinien stworzyć jednolitą procedurę wyłaniania kandydatów na członków KRS. Czyniąc to w przeszłości, popełnił bowiem kilka błędów niedających się pogodzić z konstytucyjnymi zasadami. W pierwszej kolejności TK wytknął ustawodawcy, że formułując przepisy o wyborze sędziów do rady, przekroczył zakres kompetencji przekazanej mu przez ustrojodawcę. I to, zdaniem trybunału, było najcięższym wykroczeniem. Przypomniano, że konstytucja nie wymienia kryteriów, jakie ustawodawca zwykły mógłby przyjąć, by zróżnicować możliwość kandydowania przez sędziów na członka KRS. „Stąd kryteriów tych nie można dowolnie określać w ustawie. Skład KRS jest bowiem materią konstytucyjną i bez konstytucyjnego upoważnienia nie może być modyfikowany” – podkreślono w uzasadnieniu. Tymczasem na gruncie obecnej ustawy o KRS takie zróżnicowanie następuje. Procedura jest tak ukształtowana, że tylko wybrani elektorzy mogą spośród siebie wskazać nowych członków rady. I choć TK podkreślił, że konstytucja dopuszcza system elektoralny jako schodkowy instrument realizacji czynnego prawa wyborczego, to już rozwiązanie, zgodnie z którym elektorzy wybierają członków KRS już tylko spośród siebie, nie jest dopuszczalne na gruncie obowiązującej konstytucji. Według niej wszyscy sędziowie korzystają z biernego prawa wyborczego.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane