statystyki

Ziobro walczy o alimenty

autor: Patryk Słowik12.06.2017, 08:09; Aktualizacja: 12.06.2017, 08:28
Odpowiednie pismo trafiło już zarówno na biurka wszystkich prezesów sądów apelacyjnych, jak i wszystkich prokuratorów regionalnych

Odpowiednie pismo trafiło już zarówno na biurka wszystkich prezesów sądów apelacyjnych, jak i wszystkich prokuratorów regionalnychźródło: PAP
autor zdjęcia: Jakub Kamiński

 Nieoczekiwany skutek uchwalonej niedawno nowelizacji kodeksu karnego jest, w ocenie ministra sprawiedliwości, efektem błędów sędziów, a nie ustawodawcy. Zwalniają oni bowiem skazanych za niealimentację na podstawie samych sentencji wyroków, nie zaglądając nawet do uzasadnień.

Reklama


Przypomnijmy: w zeszłym tygodniu napisaliśmy w DGP – za sędziowskim blogiem Sub Iudice – że art. 209 k.k. w wersji obowiązującej od 31 maja 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 952) przyniesie skutek w postaci konieczności zwolnienia z zakładów karnych setek skazanych oraz zatarcia skazań tych, którzy otrzymali wyroki w zawieszeniu. Do niedawna karze – włącznie z pozbawieniem wolności – podlegał ten, kto uchylał się od wykonania (z mocy ustawy, orzeczenia sądowego lub umowy) obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to narażał ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych (tzw. niealimentacja). Ustawodawca postanowił tę regulację doprecyzować. Teraz art. 209 k.k. stanowi, że karze podlega ten, kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem lub innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej trzy miesiące. Wykasowano więc z przepisu karalność wynikającą z obowiązku ustawowego. Tak więc tych, którzy zostali wyłącznie z tego względu ukarani – trzeba zwolnić z więzień, a wyroki zatrzeć.

Ministerstwo zapewniało nas, że takich przypadków bądź nie ma, bądź da się policzyć je na palcach jednej ręki. Bo zawsze wyrok karny związany był nie tylko ze złamaniem ogólnego obowiązku płynącego choćby z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, lecz także z niewypełnieniem wyroku zasądzającego alimenty lub niedopełnieniem zawartej umowy.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • Bonobo(2017-06-12 12:11) Zgłoś naruszenie 383

    jak teraz ukryć swoją odpowiedzialność za kardynalne błędy i bezmyślność, brak wiedzy?. Sądy w postępowaniu wykonawczym w sprawach karnych nie mogą na nowo ustalać okoliczności popełnienia przestępstwa, są związane prawomocnym wyrokiem i jego treścią. Twierdzenie MS, że sądy powinny w postępowaniu wykonawczym po prawomocnym wyroku opierać się nie tylko na wyroku, ale i na jego uzasadnieniu i ustalać inne dowody, jest naruszeniem elementarnej zasady powagi rzeczy osądzonej.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Anonim(2017-06-12 11:13) Zgłoś naruszenie 303

    Nawet jednej rzeczy nie potrafi dobrze zrobić... Katastrofa - wina Tuska, złe prawo - sądy źle czytają... Usiąść i płatać...

    Odpowiedz
  • Polok(2017-06-12 12:05) Zgłoś naruszenie 254

    Pan MIn. nie ma nawet wiedzy studenta drugiego roku prawa. Wstyd

    Odpowiedz
  • xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx(2017-06-12 10:20) Zgłoś naruszenie 123

    zero jest zerem. zero jest zerem. zero jest zerem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • WolfHeart(2017-06-12 23:16) Zgłoś naruszenie 83

    Do ciężkiej cholery, ten człowiek mieni się prawnikiem? Oczywiste jest od dawien dawna, że organy publiczne powołują się na część dyspozytywną wyroku, tj. na sentencję, a nie na uzasadnienie....

    Odpowiedz
  • dsf(2017-06-12 21:30) Zgłoś naruszenie 83

    A co zrobić Panie Ministrze jak wydano wyrok skazujący, ale nie sporządzono uzasadnienia ? Żenada.

    Odpowiedz
  • Waldemar Koscki(2017-06-12 23:33) Zgłoś naruszenie 512

    Skoro ta "lepsza kasta" jest tak wkurzona to znaczy , ze min. Ziobro musi robic dobra robote z tym czerwonym pomiotem!

    Odpowiedz
  • Ein Otocki(2017-06-12 22:14) Zgłoś naruszenie 49

    Żony mordują mężów masowo rozwodząc się i okradając mężczyzn z dorobku ich pracy, majątków i mienia, a także w wyniku przestępczych nagminnie wyroków sądowych i odbieranych praw do wspólnego mieszkania, lub domu który w większości spłacali i wykańczali mężczyźni, doprowadzając ich do bezdomności i wyrzucając na ulicę, gdzie umierają. Kobiety dostają oprócz majątku cudzego na wyłączność, prawo do dziecka i alimenty, jak i z funduszu alimentacyjnego, co jest masową praktyką przy udziale przestępczym notariuszek, asesorek, sędzin i sądów biorących najwyraźniej udział w zmowie przestępczej; wykorzystując, okradając i doprowadzając do śmierci mężczyzn z wycieńczenia i ciężkich chorób z premedytacją i to masowo w ten sposób. Wszystkie wyroki w sprawach rozwodowych są na korzyść kobiet w kwestii majątkowej i mienia, dostępu do niego i mieszkania, do dziecka, do alimentów - bywa że dodatkowo z funduszu alimentacyjnego, do życia bez pracy na koszt mężczyzn, większe prawo do życia? To bezprawie i planowy mord z premedytacją pracujących mężczyzn, zarzynanie, wykorzystywanie aż do śmierci i żadnych ludzkich warunków i praw w sądach i administracyjnych, brak rzetelnych umów o pracę i normalnych warunków do życia, praw obywatelskich, ubezpieczeń zdrowotnych i emerytur, to zorganizowany mord mężczyzn pracujących, co się do cholery z wami dzieje!? Notariuszki/e z kolei podpisują Oświadczenia majątkowe też są bez potwierdzenia tożsamości obojga stawających inaczej niż na podstawie dowodów osobistych, które wykorzystują żony ze znajomymi lub braćmi i nikt nie sprawdza stanu majątku, wyceny, najczęściej jest zaniżany, a cała wykładnia ustawowa o wspólności małżeńskiej jest także zupełnie przestępcza i służy do wykorzystywania i okradania przestępczego za wiedzą także prokuratorów, to zorganizowana wspólpraca przestępcza, kradzież i zaplanowane działania dosłownie i rzeczywiście mordercze dla ogromnej liczby mordowanych mężczyzn, których dane także są kradzione i powielane, mord ukrywany na cmentarzach przykościelnych, komunalnych, szpitalnych w spalarniach odpadów komunalnych i dokumentacji. Domnażane są w tym celu licznie i celowo sieroty, to masowa praktyka i masowa zbrodnia zorganizowana, masowe i najgorsze przestępstwa - ludzie są masowo wykorzystywani do niewolniczej pracy bez umów o pracę, emerytur i ubezpieczeń zdrowotnych, okradani i mordowani w sposób zorganizowany i masowy!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jak(2017-06-18 20:42) Zgłoś naruszenie 20

    Proponuję wysłać Ziobrę do szkoły np. Duracza . Wiedzialby więcej niż wie teraz. Ale zero to zero!!!!! Jemu nic nie pomoże. Wstyd!!!!

    Odpowiedz
  • Alimencjarz bez pojecia moralnego (2017-07-24 19:16) Zgłoś naruszenie 00

    Ten czlowiek jest bez pojęcia moralnego robi ojcom Auschwitz praca czyni wolnym. Pracuje mam najniższą krajowa ciezko jest wyzyc trzeba do domu dojechac,do pracy zima sie ogrzac ubrac jeść. Zrubcie tabele alimentacyjna czym dziecko od dziecka się różni aby to sad decydowal ile placic. Dlug jest tylko przez was rządzących.Jak mozna komus przysadzic 70procent alimentów. Z czego ma zyc ojciec z 1450zloty co zostaje gdy zabiora 70procent.Dlaczego matki maja wieksze prawa w sadach? A gdy komornik sie dobiera z 70 procent robi sie 80procent. Jestescie złodzieje!!!Chcialem odpracowac dlug w gminie bo mam prace zmianowa to pijakowi alimentacyjnemu daja a mi nie chorzy jesteście a ja juz na was napewno zagłosuje w wyborach. Z czego mam widywac dziecko jak zabieracie 70procent co moge dziecku kupic jak mnie na wkladki do butow kurna niestac chorzy ludzie jestescie. Oby pana to w rodzinie spotkalo. I zeby niemial pan co do garka wsadzić.

    Odpowiedz
  • Zgłoszenie zbrodni i przestępstw zorganizowanych.(2017-06-12 23:02) Zgłoś naruszenie 04

    To ściśle przestępcza działalność i kradzież, przecież rzeczywista wartość wszystkich firm i przedsiębiorstw gospodarki jak i dochód pojedyncze w rzeczywistości, jest wielokrotnie powielana i okradana przez wielokrotnie dublowane akcjonariaty firmowe i przedsiębiorstw, skarbu państwa i obligacji wycenianych tych samych majątków i dochodów, notowania bankowe i banków na giełdach akcyjnych które mają w swoich wycenach też obligacyjne i skarbu państwa, notowania giełdowe akcyjne tych samych firm i przedsiębiorstw i wielokrotnie dopisywane kolejne akcjonariaty okradające budżet i majątek państwa w rzeczywistości pojedynczy kilkukrotnie corocznie i z tego powodu także dopłacając do obciążanego kredytami budżetu dla ukrycia ogromnego przestępstwa, gigantycznej corocznej kradzieży kilkukrotnie przewyższającej wartość rzeczywistą pojedynczego majątku wszystkich firm i przedsiębiorstw corocznie, wyprowadzając go i wykupując kolejne udziały w funduszach i subfunduszach, a także osiągając ściśle przestępcze dochody z powielanych dywidend i wypłat od pojedynczych wartości, co kwalifikuje wszystkie firmy i przedsiębiorstwa ich majątki i dochody notowane na giełdach i wielokrotnie okradzione przez wszystkich przestępczych udziałowców i domnożonych akcjonariatów do przejęcia całego ich mienia i wszystkich majątków od wszystkich udziałowców współpracujących w przestępstwie pełnoprawnie na własność wyłączną skarbu państwa. Skutki tak ogromnych przestępstw są dotychczasowo dosłownie i rzeczywiście nie tylko mordercze dla gospodarek państwowych, ale także w ogromnej liczbie obywateli wykorzystywanych do niewolniczych prac bez umów o pracę i emerytur, jak i ubezpieczeń zdrowotnych w przestępczej szarej strefie, okradanych, także w licznie ustawianych rozwodach dla przykrycia współpracujących przestępczo prokuratur, sądów i ludzi organów państwa, jak i mordu mężczyzn i byłych mężów po kradzieżach doprowadzanych do bezdomności w sposób zorganizowany masowo, a więc takie jak wyżej gigantyczne przestępstwa finansowe są ściśle zbrodniczymi w skutkach masowych. To zorganizowana przestępczość, mnogi mord jest ukrywany przez planowe domnażanie sierot, dzieci w sierocińcach i klasztorach, jak i kryty w statystykach kradzieżą danych osobowych osobom zamordowanym w dublowanych statystykach państwowych i kościelnych, ofiary są chowane licznie na cmentarzach komunalnych, przykościelnych i przyklasztornych, szpitalnych, a także ostatnio dodatkowo utylizowane w spalarniach odpadów komunalnych. To są gigantyczne przestępstwa i zbrodnie zorganizowane!