statystyki

Przetargi: Wypełniamy w internecie, dostarczamy na papierze

autor: Sławomir Wikariak06.06.2017, 07:39; Aktualizacja: 06.06.2017, 10:05
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

61 proc. państw UE nie zamierza stosować JEDZ przy postępowaniach poniżej progów unijnych, czyli wtedy, gdy nie jest to wymaganeźródło: ShutterStock

Polska jest na czwartym miejscu w UE pod względem liczby użytkowników internetowego narzędzia do wypełniania jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ). Chociaż ten podstawowy dokument przetargowy jest coraz chętniej sporządzany w sieci, to ostatecznie jest drukowany i już w formie papierowej dołączany do ofert.

JEDZ to rodzaj oświadczenia własnego składanego przez przedsiębiorców jako wstępne potwierdzenie spełniania warunków przetargowych i braku podstaw do wykluczenia. Miał zmniejszyć formalizm przetargów. Zamiast dostarczać od razu wszystkie dokumenty, takie jak zaświadczenia z Urzędu Skarbowego, ZUS, banków czy Krajowego Rejestru Karnego, firmy najpierw przedstawiają JEDZ. O komplet dokumentów właściwych jest proszony tylko wykonawca, który złożył najkorzystniejszą ofertę.

Po roku od wejścia w życie JEDZ Komisja Europejska przedstawiła raport na temat jego funkcjonowania. Polska, choć implementowała dyrektywy go wprowadzające z niewielkim poślizgiem, wypada całkiem nieźle na tle innych państw. Już ponad 9 tys. indywidualnych użytkowników z naszego kraju korzysta z elektronicznego narzędzia do jego wypełniania, co daje nam czwarte miejsce w UE. Najbardziej zaawansowana jest Rumunia, w której prawie 32 tys. użytkowników korzysta z eJEDZ. Aż 10 państw, do lutego 2017 r., kiedy kończono przygotowanie raportu, nie wdrożyło jeszcze nowych dyrektyw, a tym samym także JEDZ. Komisja wszczęła już postępowania przeciwko tym państwom za brak transpozycji przepisów unijnych. W tym gronie są m.in. Austria, Belgia, Hiszpania czy Szwecja.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane