statystyki

Bez przewlekłości w SN. Wydajność rośnie

autor: Emilia Świętochowska31.05.2017, 07:17; Aktualizacja: 31.05.2017, 07:59
Czas rozpatrywania sprawy to średnio siedem miesięcy, więc nie ma mowy o żadnej przewlekłości – mówiła I prezes SN

Czas rozpatrywania sprawy to średnio siedem miesięcy, więc nie ma mowy o żadnej przewlekłości – mówiła I prezes SNźródło: ShutterStock

 – Perspektywy merytoryczne pracy Sądu Najwyższego są bardzo dobre, ale przyszłość nie jawi się już tak różowo – przyznała I prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf na dorocznym zgromadzeniu ogólnym sędziów SN. – Nie wiemy, co będzie, ale musimy robić swoje: orzekać zgodnie z duchem prawem – dodała.

Zgromadzenie ogólne było przede wszystkim okazją do przedstawienia wyników działalności SN za miniony rok. Profesor Gersdorf podkreśliła m.in., że w 2016 r. wzrosła liczba spraw załatwionych w stosunku do tych wpływających. – Czyli wydajność rośnie. Czas rozpatrywania sprawy to średnio siedem miesięcy, więc nie ma mowy o żadnej przewlekłości – mówiła I prezes. Przytoczyła też statystyki dotyczące postępowań dyscyplinarnych sędziów: w ubiegłym roku odnotowano 60 spraw sędziowskich oraz 90 spraw odnoszących się do innych grup zawodowych.

Po wystąpieniu I prezes minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy do sędziów, w którym zapewniał o tym, jak ogromną rolę pełni SN w ochronie praworządności i ładu demokratycznego. Zaprosił też jego sędziów do zgłaszania swoich uwag w debacie o nowej konstytucji. – Wyrażam nadzieję, że zechcą państwo zabrać głos w kwestii ram ustrojowych, w których osadzone jest sądownictwo – napisał prezydent. – Jestem przekonany, że sędziowie SN nadal będą z zaangażowaniem i odpowiedzialnością przyczyniać się do doskonalenia polskiego wymiaru sprawiedliwości – dodał.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane