statystyki

Przetargi: Coś drgnęło w pozacenowych kryteriach oceny ofert

autor: Sławomir Wikariak25.05.2017, 17:30
Dwa najpopularniejsze kryteria cenowe, czyli termin realizacji i okres gwarancji są mniej więcej tak samo popularne

Dwa najpopularniejsze kryteria cenowe, czyli termin realizacji i okres gwarancji są mniej więcej tak samo popularneźródło: ShutterStock

Choć do ideału wciąż daleko to najnowsze dane pokazują, że zamawiający zaczynają chętniej sięgać po kryteria jakościowe przy ocenie ofert. Ponad czterokrotnie częściej stosują też kryteria dotyczące wiedzy i doświadczenia firm.

Przed tygodniem opisaliśmy wyniki badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia dla Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego „Cyfrowa Polska”, z których wynikało, że w przetargach poza ceną o punktacji decyduje przede wszystkim okres udzielonej gwarancji i termin realizacji, czyli najmniej efektywne kryteria. Wczoraj Urząd Zamówień Publicznych przedstawił bardziej miarodajne, bo zebrane z ogłoszeń o zamówieniach publicznych dane. Z jednej strony potwierdzają one prymat wspomnianych dwóch kryteriów. Z drugiej jednak pokazują, że w przetargach coś wreszcie drgnęło.

UZP przeanalizował ogłoszenia o zamówieniach publicznych powyżej tzw. progów unijnych (ogłaszane w unijnym publikatorze) z całego 2016 r. i z I kw. 2017 r. Nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych, nakazująca, by pozacenowe kryteria stanowiły co najmniej 40 proc. ogólnej wagi weszła w życie w połowie ubiegłego roku. Dane pozwalają więc na porównanie okresu przed i po zmianach w prawie.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane