statystyki

Prawo handlowe: Brak skwitowania uderza w dobre imię

autor: Patryk Słowik23.05.2017, 07:29; Aktualizacja: 23.05.2017, 08:27
biznes, IT, komputer

Sprawa dotyczyła menedżera z dwudziestoletnim stażemźródło: ShutterStock

Uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy w przedmiocie udzielenia absolutorium może prowadzić do naruszenia czci i dobrego imienia osoby, której dotyczy. Uznał tak Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Przesądził zatem, że ocena wyrażona w uchwale odmawiającej skwitowania może postawić w złym świetle menedżera spółki. W szczególności gdy nic nie świadczy o tym, by rzeczywiście popełnił on jakiekolwiek błędy, a cieszył się dotąd nieposzlakowaną opinią i uchodził za specjalistę w swojej dziedzinie.

Sprawa dotyczyła menedżera z dwudziestoletnim stażem. W środowisku był traktowany jak autorytet. Przez kilka lat był członkiem zarządu spółki akcyjnej (a także pełniącym obowiązki prezesa) kontrolowanej przez Skarb Państwa. W połowie 2013 r. rada nadzorcza podmiotu zawnioskowała do walnego zgromadzenia o udzielenie mu kolejnego absolutorium. WZA jednak, kierując się instrukcją wiceministra jednego z resortów, podjęło uchwałę o nieudzieleniu skwitowania.

Mężczyzna poczuł się tym dotknięty. Zwłaszcza że niekorzystnej dla niego uchwały nie uzasadniono. Ministerstwo, które rozdawało w spółce karty, także nie wyjaśniło powodów odmowy skwitowania.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane