statystyki

Wykroczenia drogowe: Policja nie może z automatu demaskować winowajców

autor: Emilia Świętochowska08.05.2017, 07:27; Aktualizacja: 08.05.2017, 07:48
Wyrok dotyczy palącego także w polskim kontekście problemu udostępniania danych osobowych na potrzeby postępowań cywilnych. Przeszło pięć lat temu w centrum Rygi doszło do kolizji.

Wyrok dotyczy palącego także w polskim kontekście problemu udostępniania danych osobowych na potrzeby postępowań cywilnych. Przeszło pięć lat temu w centrum Rygi doszło do kolizji.źródło: ShutterStock

Administrator danych osobowych nie ma obowiązku ujawniać tożsamości sprawcy wykroczenia drogowego, aby umożliwić pozwanie go do sądu – orzekł TS UE.

Wyrok dotyczy palącego także w polskim kontekście problemu udostępniania danych osobowych na potrzeby postępowań cywilnych. Przeszło pięć lat temu w centrum Rygi doszło do kolizji. Kierowca taksówki zatrzymał się na poboczu jezdni, aby wysadzić pasażera. Ten jednak nie rozejrzał się i otworzył drzwi akurat, kiedy przejeżdżał trolejbus. W efekcie karoseria pojazdu została uszkodzona.

Miejska spółka komunikacyjna uznała, że to taksówkarz jest winny wykroczenia i zażądała od ubezpieczyciela, w którym miał wykupioną polisę, wypłaty odszkodowania. Towarzystwo twierdziło z kolei, że kolizję spowodował pasażer, więc przedsiębiorstwo komunikacyjne powinno dochodzić od niego roszczeń na drodze cywilnej.

Spółka zwróciła się więc do policji o przekazanie imienia, nazwiska, numeru dokumentu tożsamości i adresu pasażera taksówki oraz kopii jego dokumentów, bez których nie mogła wytoczyć powództwa cywilnego. Podobne sytuacje zdarzają się zresztą w Polsce. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 2014 r. niepodanie miejsca i adresu zamieszkania pozwanego uniemożliwia bowiem nadanie sprawie biegu (sygn. akt III CZP 43/14).


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane