statystyki

Grzywnę za niestawiennictwo można uchylić

autor: Marcin Nagórek01.05.2017, 14:30
Świadek może usprawiedliwić swe niestawiennictwo.

Świadek może usprawiedliwić swe niestawiennictwo.źródło: ShutterStock

Prowadzę małą jednoosobową działalność. Postanowieniem sądu zostałem ukarany za niestawienie się na rozprawę w charakterze świadka. Muszę zapłacić 500 zł grzywny. Uważam, że niesłusznie, bo dwa dni przed sprawą złożyłem pismo w sądzie zapowiadające moją nieobecność i dodatkowo informowałem telefonicznie. Złożyłem zażalenie na postanowienie sądu, dołączyłem oświadczenie od kontrahenta, u którego wykonywałem wówczas ważną zleconą pracę. Czy jest szansa na uchylenie tej kary?

Kwestię karania świadków za niestawiennictwo na wezwanie sądu regulują przepisy kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.). W art. 274 par. 1 k.p.c. ustawodawca postanowił, że za nieusprawiedliwione niestawiennictwo sąd skaże świadka na grzywnę, po czym wezwie go powtórnie, a w razie ponownego niestawiennictwa – skaże go na ponowną grzywnę i może zarządzić jego przymusowe sprowadzenie. A jak wynika z art. 163 par. 1 k.p.c., jeżeli kodeks przewiduje grzywnę bez określenia jej wysokości, wymierza się ją w kwocie do trzech tysięcy złotych. Wymierzając karę, sąd działa więc w ramach pewnej uznaniowości, bowiem określono jedynie górną jej granicę. Grzywny ściąga się w drodze egzekucji sądowej na rzecz Skarbu Państwa.

Świadek może usprawiedliwić swe niestawiennictwo. Może to uczynić w ciągu tygodnia od daty doręczenia mu postanowienia skazującego go na grzywnę lub na pierwszym posiedzeniu, na które zostanie wezwany. Tak wynika z art. 275 k.p.c. W razie usprawiedliwienia nieobecności sąd zwolni świadka od grzywny i od przymusowego sprowadzenia. Postanowienie sądu może zapaść na posiedzeniu niejawnym.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane